Psyche i symbol. Teoria symbolu Carla Gustawa Junga

Wydawnictwo: Zakład Wydawniczy NOMOS
filozofia i etyka
bastkk

Psyche i symbol. Teoria symbolu Carla Gustawa Junga Spuścizna intelektualna C. G. Junga jest olbrzymia i stanowi niewyczerpalne pole badawcze w wielu dziedzinach współczesnej humanistyki. Jednym z najciekawszych i inspirujących problemów w dorobku Junga jest symbol i jego interpretacja. Tym właśnie zajmuje się Mirosław Piróg, formułując ważne dla filozofii religii pytanie o symbol jako taki i...

Psyche i symbol. Teoria symbolu Carla Gustawa Junga

Spuścizna intelektualna C. G. Junga jest olbrzymia i stanowi niewyczerpalne pole badawcze w wielu dziedzinach współczesnej humanistyki. Jednym z najciekawszych i inspirujących problemów w dorobku Junga jest symbol i jego interpretacja. Tym właśnie zajmuje się Mirosław Piróg, formułując ważne dla filozofii religii pytanie o symbol jako taki i jego znaczenie dla świadomości religijnej. Ciekawym wydaje się porównanie myśli C.G. Junga nie tylko z Eliadem i Tillichem, ale także z oryginalną koncepcją Andrzeja Wiercińskiego.

"W historii symboli drzewo jest opisywane jako droga samego życia, jako wrastanie w to, co trwa wiecznie i się nie zmienia; co powstaje ze zjednoczenia przeciwieństw i co, poprzez swą wieczną obecność, czyni także tę jedność możliwą. Wydaje się, że jedynie poprzez doświadczenie rzeczywistości symbolicznej, człowiek na próżno szukający swej egzystencji i tworzący z tego filozofię, może odnaleźć drogę powrotną do świata, w którym nie będzie dłużej kimś obcym." - C.G. Jung "O naturę kobiety".

źródło opisu: Zakład Wydawniczy Nomos 1999

źródło okładki: Zakład Wydawniczy Nomos 1999