Anatomia przypadku
- data wydania
- 6 marca 2013
- ISBN
- 9788377000724
- liczba stron
- 353
- słowa kluczowe
- Polityka, Historia najnowsza,
- kategoria
- literatura faktu
- język
- polski
- dodał
- Grzegorz Krystek
Pięć lat po wycofaniu się z polityki Jan Rokita przerywa milczenie. Opowiada o kulisach polskiej polityki. Ujawnia szczegóły z życia wewnętrznego Platformy, kreśli psychologiczny portret Tuska, analizuje zachowania braci Kaczyńskich. Na kartach jego książki często pojawiają się także Michnik, Kwaśniewski, Miller, Mazowiecki, Geremek. Jednak głównym bohaterem jest przypadek. Bo to on, zdaniem...
źródło opisu: Wydawnictwo Czerwone i czarne, 2013
źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,80,1
Założenie było proste, kupić całą trylogie i książki czytać naprzemiennie, by móc szczegółowo wychwytywać wszelkie rozbieżności w narracjach… a realia jakie są takie są, wiec skończyło się tak: wywiadu z Leszkiem Millerem nie znalazłem (albo jest tak świetny, że wyprzedał się od razu albo po prostu ktoś go nie wydrukował dostatecznie dużo - nie wiem), a wywiad z Ludwikiem Dornem tak mnie wciągnął, że nim zajrzałem do wywiadu z Janem Rokitą, to u „Dorna” upadł już AWS. Pozostało mi dokończyć „Dorna”, odszukać „Millera” i odstawić na później „Rokitę”… powiem tak, „Miller wciąż jest dla mnie nieuchwytny”, a wywiad z Rokitą tak po ludzku mnie zawiódł.
Jan Rokita ma w sobie coś z Krakowskiego Profesora, czyli nagada się, zanudzi, nagada się, a w sumie to nie wiele powie (dla jasności nie powie głupio, ale nawet najmądrzejsze słowa, wypowiadane przez nudziarza, nie mają szansy zostać zapamiętane - ludzka ułomność) - wizja III RP Jana Rokity nie jest miałka (choć najlepsze jest tu zakończenie), Ten przenikliwie opisuje np. rozbieżności między światopoglądem Mazowieckiego i Geremka („u Dorna” na ten przykład obaj panowie zostali wrzuceni do jednego worka), co więcej z sensem opisuje realia polityczne po AWS-ie, tyle że wszystko to dało się opowiedzieć krócej; a jeśli chodzi o rozważania nad obozem UD/UW to dwa, jak nie trzy razy krócej.
Z czystym sercem nie mogę polecić tej książki, choć na jej obronę dodam, że nie wielu mamy w Polsce konserwatystów antyklerykalnych (to moja diagnoza) - a to dla wszelkich doktrynoentuzjastów i niektórych idealistów, może okazać się asumptem do zapoznania się z treścią tego wywiadu.

Moja Biblioteczka
Opinie czytelników
O książce:
Piękno to bolesna rana
Magiczny realizm, hm..... w tym wydaniu dla mnie średni.... Generalnie zabawa literaturą na pewno jest odkrywcza, więc może następnym razem...???