Aktualne sprawy

Tłumaczenie: Dariusz Bakalarz
Wydawnictwo: Logos
Present Concerns
Dariusz Okoń

Musimy wrócić do wcześniejszego poglądu. Musimy po prostu zaakceptować fakt, że jesteśmy istotami duchowymi, wolnymi i racjonalnymi bytami, obecnie zamieszkującymi irracjonalny wszechświat, a także dojść do wniosku, że z niego nie pochodzimy. Jesteśmy w nim przechodniami. Pochodzimy skądinąd. Natura nie jest jedyną istniejącą rzeczywistością. Jest jeszcze „inny świat", i z niego bierzemy początek. To nam wyjaśnia, dlaczego na tym świecie nie możemy się do końca zadomowić. Ryba czuje się w wodzie jak w domu. Gdybyśmy my „należeli tutaj", również czulibyśmy się tu tak samo. To wszystko, co mówimy o okrutnych prawach przyrody, rządzących się kłem i pazurem, o śmierci, czasie i przemijaniu, także nasz na wpół żartobliwy, na wpół wstydliwy stosunek do własnych ciał - nie da się wyjaśnić teorią, że jesteśmy po prostu tworami natury. Gdyby ten świat był jedynym światem, to jakim cudem jego prawa wydawałyby nam się tak okropne, albo tak śmieszne? Skoro nigdzie indziej nie ma linii prostych, to jakim sposobem odkrywamy, że linia natury jest wykrzywiona?

źródło opisu: http://logos.warszawa.pl/ksiazki/104-aktualne-sprawy.html

źródło okładki: http://logos.warszawa.pl/ksiazki/104-aktualne-sprawy.html

leonid | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Zbiór esejów o wartościach ważnych dla Brytyjczyka sprzed 70 lat. Czasami lekko anachroniczne, ale każdy znajdzie tu ciekawe spostrzeżenia na temat kondycji człowieka; także współczesnego. Eseje są napisane lekkim językiem - czytałem z wielką przyjemnością

Ania2002 | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

"Aktualne sprawy" to 19 esejów, przedruków z kilku gazet, do których pisał C.S. Lewis.
Artykuły same w sobie są oczywiście dobre ale zebrane w misz-masz. Mamy tu wszystko, co w tamtych czasach było szeroko omawiane (tolerancja, feminizm, edukacja), zwłaszcza eseje dotyczące edukacji - z racji uprawianego przez autora zawodu.
Ciężko mi się to czytało ponieważ nie byłam w temacie. Takie wyrwane z kontekstu artykuły co mi sprawiło pewną trudność.
Troszkę podobna do "Diabelskiego toastu", który również jest taką zbieraniną.
Dobra dla fanów takich jak ja ale jak ktoś chce się zapoznać z esejami autora to zachęcam do przeczytania innych zbiorów, np. "Bóg na ławie oskarżonych".

Matea | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Książka będąca zbiorem esejów zamieszczonych w prasie na przestrzeni kilkunastu lat, jest bardzo dobrą wykładnią poglądów autora oraz jego stosunku do współczesnego świata uwzględniającego przemiany społeczne i obyczajowe, a przede wszystkim współczesną duchowość i kondycję moralną ludzi żyjących w XX w. Można powiedzieć, że są to naprawdę "aktualne" sprawy i dosyć dogłębna refleksja Lewisa na temat tego co naprawdę ważne. Refleksja historyka kultury, filozofa i filologa w jednym, która owocuje niezwykłym bogactwem przemyśleń, a jednocześnie dowodzi ogromnej ciekawości świata jaka cechowała autora :)

RatownikLektur | 2019-05-24
Przeczytana: 20 maja 2019

*** http://ratowniklektur.blogspot.com/ ***

Wiele o tej pozycji niesposobna napisać, gdyż wiele nam ona nie odsłania. Jest bardziej ciekawostką dla fanów twórcy "Opowieści z Narnii" lub dla fanów samej serii. Istnieje taki czytelniczy fetysz, że po przeczytaniu serii, bądź jednej książki będącej opus magnum pewnego autora, chcemy poznać tego autora, jego inne publikacje, lub wejść bardziej intymnie w jego życie i poznać jego myśli. Wydaje mi się, że "Aktualne Sprawy"mogłyby rozbudzić takie czynniki, jeśli chodzi o C.S. Lewisa. Czy ta pozycja usatysfakcjonowała nasze wyobrażenie na temat ojca jednej z najpopularniejszych krain fantastyki? Otóż moim zdaniem - nie.
"Aktualne Sprawy" to zbiór króciutkich esejów publikowanych przez autora do gazet. Eseje poruszały tematy wartościowe dla Brytyjczyka w okresie lat 1940 do 1962. To tematy z życia codziennego. Poruszane przez każdego w gronie przyjaciół i rodziny, na przyjęciach, czy w osobistych rozmowach. Bez znaczenia. Tematy...

KatBeatrycze | 2019-03-20
Przeczytana: 24 marca 2019