W misji idealnej czystości

aspazja

źródło okładki: http://www.fa-art.pl/

tsantsara | 2014-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Siedem opowiadań fantastycznych młodego, w 1998 roku debiutującego tą książką 22 letniego słowackiego autora, utrzymanych w stylistyce postmodernizmu. Hvorecký ma niewiarygodny talent wczuwania się w sposób myślenia współczesnego młodego pokolenia, świetnie oddaje jego język, obyczaje, zainteresowania, a w pewnym momencie przekraczamy niewidzialną granicę i jesteśmy już poza dzisiejszą rzeczywistością - jego wyobraźnia tylko nieco jeszcze rozwija aktualne tendencje zmian stosunków społecznych, stawia zaledwie jeden krok w przyszłość, i nagle jesteśmy w świecie, w którym strach żyć.
W dodatku autor jest oczytany i dobrze się czuje w nowoczesności - począwszy od teorii mediów po relatywizm wartości.

Jego historie to przekonujące antyutopijne wizje, przewrotne, niekiedy nawet perwersyjne, jak tytułowe opowiadanie "W misji idealnej czystości", w którym nastoletni skejter z rozbitej rodziny, wychowywany przez zajmującego się innymi rzeczami ojca-przedsiębiorcę, nie mając z ojcem...

Szymon | 2017-09-25
kluczekp | 2017-07-01