Południca

Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 15)
Wydawnictwo: Edipresse
esperanza

Inne wydania

Zbiór znakomitych opowiadań Marii Rodziewiczówny, których akcja rozgrywa się na kresach wschodnich. Odkrywamy świat już nieistniejący, zniszczony przez wichry szalejące w Europie w XIX i XX wieku - świat, który mimo różnorodnych zawirowań jest częścią naszej bogatej i złożonej historii. Bohaterowie "Południcy" są z krwi i kości. Bywają dobrzy i podli, kochają i popełniają błędy, a niekiedy nie potrafią znaleźć swego miejsca w świecie, ale łączy ich jedno - miłość do wschodnich ziem Polski.

"Skrzypnęły drzwi sieni. Kobieta zgarbiona i siwa wyjrzała z chaty, nawołując psa. Wędrowiec zbliżył się do niej.
- Kto tam? - spytała cofając się na widok czarnej postaci.
- Ja matko... - odparł stłumionym głosem.
Kobieta zatrzęsła się całym ciałem. Przez dwanaście lat nie zapomniała dźwięków tej mowy. (...) On stał w progu, pochylony, mnąc czapkę w ręku; ona naprzeciw niego, blada, drżąca, bez głosu.
Nagle poczerwieniała od gniewu i wstrętu, odstąpiła jeszcze dalej i spytała surowo:
- Skądże ty przychodzisz? Z więzienia czy z szynku? (...) I czegoś wrócił? - zawołała znowu - Dość ja wstydu miałam przez ciebie i dość łez. Daj mi umrzeć w spokoju!"

źródło opisu: Wydawnictwo Edipresse Polska, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

"Południca" Marii Rodziewiczównej to zbiór opowiadań, przypowieści o miłości, przyjaźni, miłości do ziemi, do ojczyzny.
Napisane opowiadania bardzo pięknie i ciekawie, każde ma jakieś przesłanie, prawdę niesie, przekaz mądry.
To zbiór przypowieści znakomitych,świetnych czyta się wspaniale!!!

Agnieszek | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 08 marca 2013

Zbiorek opowiadań bardzo nierównych i tematycznie, i warsztatowo, i objętościowo.

Dla czytelnika Rodziewiczówny żaden z wątków nie będzie nieznany. Mimo wszystko jednak można tu znaleźć wdzięk, subtelnie zarysowane ludzkie postaci i to, co wyjątkowe: legendy.

Wracam myślą do urody tamtych stron. Lasy, wody, przestrzeń... Wciąż czekają, choć ich piewcy odeszli.

Ewelina S | 2013-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Książka posiada niezwykły klimat, pokazuje świat już nieistniejący. W opisach dawnych Kresów widać fascynację kulturą i tradycją wsi. Lekarstwem na życiowe rozterki ma być uczciwość i ciężka praca, szczęściem - możliwość obcowania z nieokiełznaną, ale i hojną w swych darach przyrodą. Jest to też niesamowite źródło wiedzy o życiu w wielokulturowym społeczeństwie. Autorka barwnie opisuje zarówno skromną chłopską lepiankę, kresowy dworek, stolarski warsztat w stolicy... Wątki realne przeplatają się z ludowymi wierzeniami i gusłami. Książka pozwala wejrzeć w inną, bajkową epokę. Cóż z tego, że opowiadania są nieco banalne, wyidealizowane, przesadnie romantyczne...

Rosalia_de_Castro | 2013-02-22
Na półkach: Przeczytane, Pozyczone, 2013
Przeczytana: 22 lutego 2013

"Poludnica" to zbior opowiesci-przypowiesci: o milosci, pracy, milosci do ziemi, swej malej ojczyzny, o uczciwosci, ktora zawsze jest/bedzie wynagrodzona.
Rodziewiczowna to tez inny styl pisania, inny jezyk. Mysle, ze chocby dla sentymentu, warto przeczytac.

bellaizka | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Pierwszy raz spodobała mi się twórczość tej pisarki. To są niby zwykłe opowiadania, ale bardzo ciekawe, niektóre proste, może nazbyt proste, ale od opowiadania oczekujemy czegoś zupełnie innego niż od książki. Z czystym sumieniem mogę polecić.

aGNa | 2011-05-02
Przeczytana: 01 maja 2011