Sędzia

Tłumaczenie: Jan Kabat
Cykl: Dana Cutler (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Supreme Justice
sędzia, masakra, śledztwo

Sąd Ostatniej Szansy, jak zwyczajowo określa się Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, to ostatnia nadzieja skazanego na karę śmierci na oddalenie terminu wykonania wyroku. Tu właśnie trafia wniosek apelacyjny złożony przez Sarah Woodruff, policjantkę osądzoną za zamordowanie swego kochanka, Johna Finleya. Za tę zbrodnię Woodruff dwukrotnie stawała przed obliczem sprawiedliwości. Za pierwszym razem oskarżenie oddalono; okazało się, że rzekoma ofiara żyje. Za drugim nie miała tyle szczęścia – uznano ją za winną. Podczas posiedzenia apelacyjnego, pomimo argumentów przemawiających za odrzuceniem rewizji wyroku, sędzia Felicia Moss przekonuje członków składu sędziowskiego, by głosowanie w tej sprawie odroczyć do czasu wyboru nowego sędziego – na miejsce sędziego, który z niejasnych przyczyn właśnie zrezygnował ze stanowiska. Pewnym wpływowym ludziom powiązanym z CIA zależy, by sprawa Sarah Woodruff znalazła szybki finał. Chcąc, by nie doszło do ponownego procesu, posuną się nawet do szantażowania prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz próby zabójstwa sędziego Sądu Najwyższego. Prywatny detektyw Dana Cutler, agent FBI Keith Evans i młody prawnik Brad Miller próbują znaleźć związek pomiędzy wydarzeniami w Sądzie Najwyższym, apelacją Woodruff a pewną strzelaniną, która miała miejsce sześć lat wcześniej na statku China Sea. Z masakry, w której śmierć poniosła cała załoga, ocalał tylko jeden człowiek – John Finley...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.pl

Aneta Wiola | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

RZĄD WAŻNIEJSZY OD LUDZKIEGO ŻYCIA?
Zostaje dokonany zamach na sędzię Sądu Najwyższego. Na obradach sędziów wypłynęła dawna sprawa policjantki oskarżonej o zabójstwo swojego kochanka. Osadzona oczekuje w celi śmierci na egzekucję. Zaatakowana sędzina jako jedyna wysunęła pomysł odroczenia ponownego rozpatrzenia sprawy. Jednak są ludzie, którym bardzo zależy, aby świat zapomniał o oskarżonej policjantce. Sytuacja komplikuje się, gdy wypływa historia sprzed kilku lat masakry na pokładzie statku. Śledztwo zostało przejęte przez CIA. Wszystko ponownie powraca za sprawą niepokornego funkcjonariusza wymiaru sprawiedliwości.

Co ma wspólnego strzelanina na pokładzie ze sprawą oskarżonej funkcjonariuszki policji?
Kto zlecił zabójstwo sędzi?
Dlaczego CIA zależy na zatuszowaniu dawnych spraw?

To moja pierwsza książka tego autora i muszę przyznać, że nie jestem zachwycona "Sędzią". Jak na mój gust za bardzo Margolin przekombinował. Na początku nuda, później chaos i zbyt wiele ślepych...

Katarzyna | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

„Wszystko, co mi pozostało, to duże prawdopodobieństwo, że umrę za coś, czego nie zrobiłam” (s. 276)

Kiedy sięgałam po zakupioną pod wpływem impulsu powieść Phillipa Margolina pt. „Sędzia”, nie wiedziałam, że to druga część trylogii. Nie wiedziałam też, że tak dobrze będzie mi się tę książkę czytało. Po 400 stronach jestem mądrzejsza i nie mam wątpliwości co do tego, że Margolin to jeden z tych autorów, po których dzieła warto sięgać, gdy szuka się misternie utkanej intrygi z realiami prawniczymi w tle.

Nieznajomość „Z polecenia prezydenta?”, pierwszej części trylogii, w zasadzie w niczym nie przeszkadza, jednak – ze względu na pojawiające się w „Sędzim” wzmianki związane z poprzednim tomem – radziłabym najpierw zapoznać się z pierwszą odsłoną losów prywatnego detektywa Dany Cutler, prawnika Brada Millera oraz agenta FBI Keitha Evansa.

Historia lubi się powtarzać...

Do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych trafia apelacja Sarah Woodruff, oskarżonej o zabójstwo kochanka,...

Marczewek | 2013-12-09

Książka domyślnie uznawana jest za cykl z Daną Cutler, choć tak naprawdę akcja rozkłada się między trójkę głównych bohaterów. Dana Cutler jest prywatnym detektywem, Keith Evans jest agentem FBI, a Brad Miller młodym prawnikiem pracującym dla Sędzi Sądu najwyższego. Wszyscy troje poznali się przy okazji wcześniejszej książki Z polecenia prezydenta?.
I tym razem ich losy muszą się połączyć.

Brad Miller i jego narzeczona Ginny Striker marzą tylko o ciszy i spokoju, nie chcą kolejnych "przygód", jakich niedawno doświadczyli. Ale może być z tym problem, bo do Sądu Najwyższego trafia sprawa Sarach Woodruff, policjantki skazanej za morderstwo swojego partnera. Grozi jej kara śmierci, a ocalić mogą ją dowody, strzeżone na podstawie "ochrony bezpieczeństwa państwa".
W tle całej afery jest statek China Sea pełen narkotyków, pewien ważny człowiek z CIA i zabójcy z Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.
Sędzia Felicia Moss pragnie dłużej pochylić się nad tą sprawą, co nie na rękę jest...

Natasha Natblue | 2014-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2014

Nabrałam ostatnio ochoty na dobry kryminał z elementami thrillera i sensacji. Zajrzałam więc na swoją magiczną półeczkę, na której nigdy nie ubywa książek z kategorii „do przeczytania”, a wręcz każdego dnia pojawia się ich coraz więcej. Wciąż wierzę, że w końcu kiedyś będę na bieżąco.. Taka tam naiwność. Wracając do tematu. Spoglądając na moją rozrastającą się biblioteczkę moje oczy napotkały Sędziego. Na dodatek Sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Ma się te znajomości, co nie? Zwyczajowo określa się go jako Sąd Ostatecznej Szansy. Na poniektórych autorach (bądź wydawnictwach) czasami również stosuje się taki Sąd Ostatecznej Szansy, ale tym razem rozprawa przeciwko Philipa M. Margolina w sprawie jego książki pod tytułem „Sędzia” trafiła do Sądu Pierwszej Szansy. Jesteśmy właśnie świeżo po rozprawie. Jak brzmi wyrok?

Do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych trafia wniosek apelacyjny Sarah Woodruff, policjantkę dwukrotnie (!) oskarżoną o zamordowanie swojego byłego...

Anna-mojeksiążki | 2013-07-09
Przeczytana: lipiec 2013

Książki Albatrosa, z charakterystycznym białym grzbietem, są dla mnie synonimem dobrej książki. Sięgam po nie w ciemno – jeszcze się nie zawiodłam. Na powieść Margolina czekałam z niecierpliwością, nie opuściłam jeszcze żadnej z jego książek wydanych po polsku – to znakomite thrillery sensacyjne.

„Sędzia” to doskonale napisany thriller oparty na amerykańskich realiach. Powieść biegnie dwuwątkowo, aby zgrabnie spleść się w jedną całość i zaskoczyć czytelnika na finale.

Z jednej strony, obserwujemy masakrę na statku China Sea, który w swojej ładowni przewozi narkotyki. Przy życiu pozostaje tylko jeden człowiek, John Finley, któremu udaje się zbiec ze statku. Sprawa zostaje zgrabnie zatuszowana przez służby federalne, statek znika z nabrzeża, a świadkowie sprawy również zaczynają znikać. Pozostaje tylko raport złożony przez funkcjonariusza, który pierwszy pojawił się na miejscu zdarzenia.

Z drugiej strony, jesteśmy świadkami przepychanki pomiędzy sędziami podczas podejmowania...

Statek china Sea...pelen marihuany załoga nie żyje a on ucieka z pieniedzmi do sarah swojej bylej... w sadzie toczy sie proces o ulaskawienie skazanej na smierc dlaczego ktos przeszkadza sedzi, dlaczego ktoś chce zabić... dlaczego sarah zostaje skazana 2 razy za morderstwo ... przeczytajcie sami godne polecenia .

Agnieszka | 2015-10-31
Przeczytana: 31 października 2015

Przeczytałam prawie że jednym tchem, można powiedzieć - pochłonęłam tę książkę P.Margolina. Podobała mi się fabuła, sam pomysł uwikłania CIA w różne "ciemne" sprawki wydaje się bardzo odważny. Ale czy tak nie mogło być? Instytucje, które rzekomo stoją na straży porządku i bezpieczeństwa mogą brać udział w różnych spiskach, przemytach narkotyków, a nawet w zamachach na sędziów SN oraz zabójstwach cywilnych osób. Osobie takiej jak ja w głowie się to nie mieści. Książka naprawdę rewelacyjna. Będę oddaną czytelniczką tego autora.

Nuciake | 2014-11-14

Niestety, dostałam tę część powieści Philipha Margolina przed częścią "Z polecenia prezydenta?" i dzięki Bogu, nie zaspoilerowałam sobie bardzo dużo, jednak trochę. Uwielbiam postać Dany Cutler, można powiedzieć, że zżyłam się z nią i jej zażyłością do zagadek. Żyłam tą książką, serdecznie polecam. ;u;

Krzysztof | 2015-01-29
Przeczytana: 31 stycznia 2015

NIESAMOWITA. "połknąłem" ją na 2 razy.

Proudmoore | 2019-01-24