Położna w świecie kobiet Sukuma

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sióstr Loretanek
misje, Afryka
literatura faktu
AmaranthGirl

"Od samego początku posługi Moniki Nowickiej, jako położnej a zarazem misjonarki świeckiej SMA w Tanzanii, miałem zaszczyt i radość jej w tym towarzyszyć. Przez sześć lat pracowałem na Misji Bugisi i dobrze znam realia i trudności z jakimi borykają się jej mieszkańcy. Doskonale też wiem, jakim wyzwaniem jest niesienie im pomocy, szczególnie tej medycznej. Sytuacje i problemy napotykane przez Monikę i jej współpracowników niejednokrotnie wyciskają łzy, wywołują lęk, uczucie bezradności czy zniechęcenia...

Z tym większym podziwem, fascynacją i dumą patrzę na tę młodą kobietę tak oddaną swojej pracy i służbie. Osobę, która potrafi dostrzec piękno i dobro Afryki i jej ludzi, i pomimo trudności, umie cieszyć się tym co robi. Monika jest przykładem kogoś, kto udowadnia, że można żyć ideałami, że można dotykać nieba już tu na ziemi.

Książka ta pokazuje codzienne cuda, dokonujące się w tamtym zakątku afrykańskiej ziemi, których była świadkiem i postanowiła o nich opowiedzieć. Mówi też, jak wiele zawdzięcza Afryce i jej mieszkańcom. Zapraszam do przeczytania tej inspirującej opowieści o życiu innym niż dzisiejszy świat proponuje, życiu niełatwym ale radosnym, życiu spełnionym."
Ks. Janusz Machota SMA

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sanny | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże
Przeczytana: 05 października 2014

Do przeczytania tej książki, lub raczej książeczki, zachęciło mnie spotkanie z panią Nowicką organizowane przez uczelnię. Co mogłam powiedzieć po nim? Niesamowita kobieta! Jej opowieści były wręcz niewiarygodne. Praca położnej w Polsce a praca pani Nowickiej w Tanzanii to dosłownie niebo a ziemia! Miałam nadzieję poznać więcej historii, więc po jakimś czasie sięgnęłam po książkę autorstwa tej pani.
Prawie od razu rzuca się w oczy lekki język - nie ma się mu co dziwić, cała opowieść powstała bowiem z fragmentów bloga, nie spodziewajcie się więc literatury najwyższych lotów, o nie! W końcu nie o piękny język tutaj chodzi a o przekazanie czytelnikowi, jak najwięcej rzeczywistości pani Nowickiej. Świat Sukuma tak odmienny od naszego i cuda zdarzające się każdego dnia. Trudne wyzwania i wyjątkowe przypadki medyczne. Tragedie ludzkie i nieskończona wiara w każdy nowy dzień oraz w plan Boga - tak właśnie opisałabym w skrócie tę opowieść trwająca około dwa i pół roku, upchaną zgrabnie na...

TrustNo1 | 2015-10-19

Świetna książka, napisana w bardzo przystępny sposób.
Przede wszystkim wielki ukłon w stronę Moniki, która moim zdaniem wykazała się niezwykłą odwagą, podejmując decyzję, by tuż po licencjacie udać się do Tanzanii i tam ratować życie kobiet oraz dzieci.
Położną nie jestem, ale po lekturze jej książki doszłam do wniosku, że chyba już nic nie będzie w stanie jej zaskoczyć w wykonywanej pracy - historie, które opowiedziała w swojej książce dla mnie osobiście często były wstrząsające i niezwykle przejmujące. Jednocześnie sposób, w jaki Monika je opisywała i to, jak sobie w nich radziła, dowodzi, że jest ona położną z powołania.
Warto przeczytać tę książkę z co namniej dwóch powodów: po to, żeby choć trochę uświadomić sobie, jaka przepaść istnieje pomiędzy Europą a Afryką, jak również po to, by zrozumieć, że nowe życie zaiste jest cudem :)

książek: 2007
Aya | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 lipca 2014

Niesamowite, że tak młoda osoba zdecydowała się na taką misję, naprawdę podziwiam takich ludzi! Niejednokrotnie się wzruszyłam. Choć nie wszystkie szczegóły były dla mnie zupełnie zrozumiałe - nie znam się w najmniejszym stopniu na medycynie i służbie zdrowia - czytanie o tak odległym kraju, całkowicie innej kulturze, części tamtejszych problemów oraz o wiernych z tamtych terenów wywołało we mnie wiele emocji. Na duży plus zapisuję też zdjęcia, które dodatkowo pomagają wczuć się w klimat Afryki i Sukuma.
Szkoda tylko, że pod względem językowym kuleje. Dostrzegłam wiele literówek i różnego rodzaju błędów, a jestem osobą, dla której poprawna polszczyzna jest bardzo ważna. Niemniej warto poświęcić jedno popołudnie na tę książeczkę!

Bytosti | 2013-06-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 czerwca 2013

Książka została napisana na podstawie bloga, który Monika Nowicka położna i absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prowadziła będąc świecką misjonarką SMA. Opisuje ona swoją drogę poprzez radości, smutki, trudy i uroki swojej pracy w Tanzanii. Wypełniona ogromnym optymizmem i niezwykłą wiarą w Opatrzność Bożą ukazuje swoje spostrzeżenia i zmiany jakim poddaje ją ten piękny i różnorodny kraj oraz jego wielokulturowa ludność. Dzieli się wieloma przeżyciami zarówno własnymi jak i jej pacjentów oraz pacjentek. Autorka przytacza wiele przypadków medycznych myślę jednak, że nawet osoby nie interesujące się medycyną zostaną pochłonięte przez jej opowieść. Zdecydowanie polecam!

Piotr | 2016-07-23

Monika wykonała wspaniałą pracę na misji

/Przeczytane jeszcze w postaci bloga/

Anna Radomska-Gacki | 2017-05-07

Książeczkę (bo krótka, a szkoda) czyta się bardzo dobrze, szybko bo losy położnej wciągają czytelnika, szczególnie jeśli związany jest zawodowo z rodzeniem. Człowiek sam chciałby tam być i przeżywać chwilę podobne do tych opisanych przez autorkę. Miło i przyjemnie choć czasem krwawo :) jak to przy porodzie :)

JJ- | 2013-07-23

Moja opinia do przeczytania na blogu: http://jjtravel.zuikotek.pl/polozna-ksiazka-i-afryka/ :)

hoobi | 2015-01-30
Przemysław | 2014-11-10