The Wicked House Of Rohan

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Wicked House Of Rohan
angielski
raven

Venice, 1740. Desperate, starving, Kathleen Strong makes her way to a job interview that promises a chance at proper employment...and maybe a bite to eat. Accused of "gross immorality," she's adrift after being dismissed from her governess position, despite being entirely innocent. That innocence is precisely what a mysterious group of debauched aristocrats finds so alluring about Miss...

Venice, 1740.

That innocence is precisely what a mysterious group of debauched aristocrats finds so alluring about Miss Strong. When they propose a scandalous offer that she can't refuse...she can't refuse. But if the darkly gallant Alistair Rohan, a gentleman involved in all manner of wicked deeds himself, has anything to say about it, Kathleen can escape her disrepute in another way.

Of course, the escape route looks very similar to the group's illicit proposition itself...

źródło opisu: http://anne-stuart.com/the-house-of-rohan/

źródło okładki: http://anne-stuart.com/the-house-of-rohan/

sPinacz | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Pierwsza książka w całości w obcym języku. Ponieważ to romans - wiadomo, czego można się po nim spodziewać. Jednakże z punktu widzenia książki obcojęzycznej, czytanej dla dokształcenia języka: bardzo przyjemnie się czyta, słówka zrozumiałe, można douczyć się ciekawych nowych, związanych bardziej z dawnymi czasami. Ogólnie do nauki polecam :)

Adrianna | 2017-04-18
książek: 2025