Zgłosuj na książki roku 2017

Forbidden

Wydawnictwo: Definitions
angielski
medziks1

She is pretty and talented - sweet sixteen and never been kissed. He is seventeen; gorgeous and on the brink of a bright future. And now they have fallen in love. But... they are brother and sister. Seventeen-year-old Lochan and sixteen-year-old Maya have always felt more like friends than siblings. Together they have stepped in for their alcoholic, wayward mother to take care of their three...

Seventeen-year-old Lochan and sixteen-year-old Maya have always felt more like friends than siblings. Together they have stepped in for their alcoholic, wayward mother to take care of their three younger siblings. As defacto parents to the little ones, Lochan and Maya have had to grow up fast. And the stress of their lives—and the way they understand each other so completely—has also also brought them closer than two siblings would ordinarily be. So close, in fact, that they have fallen in love. Their clandestine romance quickly blooms into deep, desperate love. They know their relationship is wrong and cannot possibly continue. And yet, they cannot stop what feels so incredibly right. As the novel careens toward an explosive and shocking finale, only one thing is certain: a love this devastating has no happy ending.

źródło opisu: Definitions, 2010

źródło okładki: http://www.tabithasuzuma.com/#/forbidden/4542340697

mclena | 2016-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

"You can close your eyes to the things you do not want to see, but you cannot close your heart to the things you do not want to feel."

O "Forbidden" słyszałam juz od dłuższego czasu i mimo ogromnych chęci wciąż odkładałam ją "na kiedyś" z naciskiem na "za parę lat", a wszystko za sprawą kontrowersyjnego tematu jaki porusza, a mianowicie kazirodztwa.

Jeszcze nigdy nie czytałam takiej książki i tym razem pisząc to nie mam tutaj na myśli samego poruszanego problemu, ale tego jakie uczucia we mnie wzbudziła ta lektura.

Muszę zaznaczyć, że nie jest to powieść dla każdego, a już na pewno nie dla osób, które są uprzedzone i łatwo osądzają innych. W zasadzie można ją w pewnym sensie porównać do "Lolity" Vladimira Nabokova, gdzie mimo poruszanego tematu pedofilii - uznawanej przecież za najbardziej odrażający czyn, a tyczasem ilu z czytelników na końcu książki potrafiło usprawiedliwić Humberta? Wybaczyć mu? Żałować go? Pomimo czegoś tak odpychającego?
"Forbidden" będzie...

isobel | 2015-09-16
Przeczytana: 14 września 2015

„Forbidden” Tabithy Suzuma to powieść kontrowersyjna, piękna i bardzo smutna. Jak dla mnie powieść ta jest zdecydowanie z tej samej kategorii co „Baśniarz” Antonii Michaelis – rozdziera serce na pół i miażdży emocjonalnie do takiego stopnia, że długo siedzi Ci w głowie i nie pozwala o sobie zapomnieć.

„He is my soul mate, my fresh air, the reason I look forward to getting up every morning”

Maya – lat szesnaście. Eteryczna piękność o oczach w odcieniu głębokiego błękitu. Słodka i niewinna - jeszcze nigdy się nie całowała. Lochlan – lat siedemnaście. Cichy i małomówny, typowy outsider. W szkole zawsze siedzi sam i nie stara się z nikim zamienić słowa. Jest bardzo inteligentny i w niedalekiej przyszłości wszystkie najlepsze uczelnie będą się o niego bić.

Maya i Lochlan są najlepszymi przyjaciółmi od zawsze – znają się całe swoje życie. W pewnym momencie oboje orientują się, że ich bliska przyjaźń zamienia się w coś znacznie, znacznie więcej.

Jest tylko jedna rzecz: Maya i...

medziks1 | 2013-04-04
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2013, English
Przeczytana: 2013 rok

“How can something so wrong feel so right?”

Czy kiedykolwiek myślałyście o sowich bracie jako przystojnym i inteligentnym młodym mężczyźnie? Denerwowałyście się słuchając koleżanek komentujących jego słodką nieśmiałość czy spekulujące na temat miękkości jego ust? Zastanawialiście się nad tym czy siostra nie przytrzymała waszej ręki o sekundę za długo? Zauważyliście idealną figurę siostry, jej niebieskie oczy i byliście zazdrośni kiedy zaczynała umawiać się z chłopakami?

Czy zdarzyło wam się zapomnieć, że osoba, którą kochacie jest członkiem waszej rodziny?

Takie związki są "zakazane" jak sugeruje tytuł. Nie chodzi tu tyko o niesmak w oczach znajomych i rodziny. Takie kontakty są uregulowane prawnie. W Polsce, na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zabrania się zawierania małżeństwa między krewnymi w linii prostej (tj. gdy jedna osoba pochodzi od innej np. ojciec-córka, babcia-wnuczek), rodzeństwem oraz powinowatymi w linii prostej. Jednak bardziej poniżające od...

Marika | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Lochan i Maya są rodzeństwem. Zawsze się ze sobą przyjaźnili i byli blisko. Stali się praktycznie rodzicami dla swojego młodszego rodzeństwa, starają się zajmować nimi i domem – ich matka się nie przejmuje, a ojciec odszedł.
Jednak z czasem ich uczucia względem siebie się zmieniają. Z początku próbują znaleźć sposoby, by to zakończyć zanim jeszcze się zacznie – ale jak długo można okłamywać siebie? Jak długo się opierać? Jak powstrzymać uczucia, która trwały praktycznie całe życie?
Jak wygrać walkę z rozumem i sercem, wiedząc, że to nie powinno mieć miejsca, ale jednocześnie tak bardzo tego pragnąć?...
„Jak coś tak złego może być takie dobre?”

Po skończeniu książki przez piętnaście minut siedziałam i wpatrywałam się w pustą stronę... Mimo że w opisie zostałam uprzedzona, że taka miłość nie może się skończyć szczęśliwie, to i tak nie spodziewałam się czegoś takiego. Zniszczyło mnie to zakończenie.
To historia o miłości tak zakazanej, niedozwolonej, że na pewno większość...

addictedtobooks | 2015-06-04
Przeczytana: 21 maja 2015

Szesnastoletnia Maya i jej o rok starszy brat Lochan nigdy nie mieli łatwego życia. Ich ojciec już dawno temu porzucił całą rodzinę i wyjechał na drugi koniec świata, aby założyć sobie nową. Nigdy do nich nie dzwoni ani ich nie odwiedza. Jest tak, jakby nigdy wcześniej się nie znali. Opieka nad Mayą, Lochanem i ich trojgiem młodszego rodzeństwa spoczęła wyłącznie na matce, która niestety w ogóle nie poczuwa się do tego obowiązku. Kobieta nie może się pogodzić z faktem, że nie jest już piękna i młoda. Prawie całą swoją pensję wydaje na kosmetyki, nowe ubrania oraz na swojego nowego chłopaka, u którego spędza prawie cały swój wolny czas. Do swojego domu wpada tylko okazjonalnie i podrzuca dzieciom trochę pieniędzy na jedzenie. W dodatku kobieta ma poważne problemy z uzależnieniem od alkoholu i tak naprawdę rzadko kiedy jej dzieci widzą ją trzeźwą.

Dlatego cała opieka nad młodszym rodzeństwem spoczęła na Mayi i Lochanie. To oni zastępują im rodziców i przejęli wszystkie obowiązki...

Agatozaur | 2015-04-13

Trudno jest oceniać tego typu pozycje. Wiem jedno, dla mnie wyznacznikiem dobrej książki jest fakt pozostawienia mnie w stanie zadumy na długo po jej przeczytaniu. Tak było w przypadku "Forbidden". Do tego wszystkiego dołączyło też uczucie przygnębienia i smutku (które już nie jest konieczne dla mojego uniesienia duchowego). Tak, jak ktoś napisał wcześniej, do końca miałam nadzieję, może nie na happy end, ale przynajmniej na (żeby nie spoilerować)... inne zakończenie, bo to zaserwowane nam przez autorkę, to jakaś totalna masakra. Gdyby nie miejsce publiczne, w którym kończyłam lekturę, to zapewne bym się poryczała.
Tak ciężki temat jak kazirodztwo, to nie lada wyzwanie dla pisarza, dlatego podziwiam autorkę za to, że nie przyprawiła mnie o zniesmaczenie, czy oburzenie, a wręcz o kibicowanie rodzeństwu, chociaż to może nie do końca fortunne stwierdzenie. Chciałam, żeby byli szczęśliwi, nieważne czy razem, czy osobno, ale niestety, nie udało się. Nie tym razem.
Jeśli nie boisz się...

SylwiaM | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Świadomie nie oceniam.. bo tak naprawdę nie wiem, czy dać 0/10 czy 10/10.. Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. I nawet nie wiem, czy ją polecać, czy nie. Porusza tak trudny temat, że naprawdę wywołuje skrajne uczucia. We mnie, osobiście, nie wzbudziła wstrętu ani nie czułam się zdegustowana tym, co wydarzyło się między głównymi bohaterami. Współczułam obydwojgu i było mi ich strasznie żal.. Bo przecież każdy zasługuje by kochać i być kochanym.. I to, jak się cała ta historia zakończyła - nikt nie powinien płacić tak wielkiej ceny za miłość do drugiej osoby, jaką zapłacił Lochan. Do samego końca wierzyłam, że nagle jakimś cudownym trafem okaże się, że Maya i Lochan nie są prawdziwym rodzeństwem.. Nie ma usprawiedliwienia na to, co zrobili. Może fakt, że wychowali się w niepełnej i patologicznej rodzinie tłumaczy to, że nie do końca potrafili skierować swoje uczucia w dobrą stronę.. lub inaczej - we WŁAŚCIWĄ stronę..

Yuki Boshi | 2015-10-20
Przeczytana: 18 października 2015

Kiedy czytałam tą książkę chciało mi się płakać. Lochan z całej rodziny miał najgorzej. Matka pijaczka chcąca pozostać na zawsze młodą i niezobowiązaną do niczego kobietą po prostu ignoruje swoje dzieci i stacza się na samo dno. Maya razem z Lochim zajmuję się trójką swojego rodzeństwa jakby sami byli ich rodzicami, a nie bratem i siostrą. Smutne jest to, że Lochan tak bardzo cierpi i nie może się publicznie odezwać to siedzi w nim tak głęboko... wrzyna się w jego duszę jak cierń coraz głębiej. Kit ma tylko 13 lat i przechodzi okres buntu, co niezbyt dobrze działa na całą rodzinę, ale dają sobie jakoś radę. Miłośc Mayi i Lochiana to coś mało spotykanego, ale to wina tego przez co musieli przejść. Mi się książka bardzo spodobała.

bunny1992 | 2017-06-26
Nostalgia | 2016-06-06