Magiczna moc

Wydawnictwo: Czytelnik
A Friend of Kafka
klasyka
wyspa

Opowiadania ze zbiorów "A Friend of Kafka", "A Crown of Feathers and Other Stories" w przekładzie Pawła Śpiewaka.

źródło opisu: wydawca

Mario | 2017-09-22

Był czas, kiedy czytywałem Singera dużo i często, potem przyszedł taki, że uznałem, iż pisze on tylko jedną, tę samą książkę w wielu wariantach, a ponieważ traktuje ona o jednym, mianowicie o bezdennej, nieuleczalnej rozpaczy, odstąpiłem kilka kroków w tył od tej twórczości. Za bardzo bolała. Dziś jestem starszy, nażyłem już więcej własnego życia, dziś aż tak mnie cudzy ból nie pali. I dziś wracam do Singera, także do dawno czytanych opowiadań. I w nich także wielkie czary goryczy, cierpienie ludzi przegranych, udawana wesołość próbujących udawać, że jeszcze mogą wygrać, ale także i odrobina ciepła wobec pokonanych, dziwaków, rozbitków życiowych, wobec tych, którzy zabłądzili i już nie odnajdą drogi. I ta odrobina ciepła pozwala czytać te historie i nie wpadać w otchłań smutku.