Opowiadania

Książka jest przypisana do serii/cyklu "OPRACOWANIA LEKTUR". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Literat
Tadeusz Borowski, opowiadania
klasyka
Aneta

Szczegółowe i przystępnie napisane streszczenie czterech opowiadań Tadeusza Borowskiego: "Pożegnania z Marią", 'U nas w Auschwitzu", "Proszę państwa do gazu", "Bitwy pod Grunwaldem" wraz z omówieniem problematyki zgodnie z aktualnym programem nauczania. Opracowanie zawiera również m.in.: plan wydarzeń, charakterystykę bohaterów (Tadka, Marii, Niny i innych), wyjaśnienie znaczenia tytułów,...

'U nas w Auschwitzu", "Proszę państwa do gazu", "Bitwy pod Grunwaldem" wraz z omówieniem problematyki zgodnie z aktualnym programem nauczania. Opracowanie zawiera również m.in.: plan wydarzeń, charakterystykę bohaterów (Tadka, Marii, Niny i innych), wyjaśnienie znaczenia tytułów, słowniczek ważnych terminów (np. zlagrowany, behawioryzm, reifikacja, stary numer), istotne cytaty, zadania sprawdzające (z kluczem odpowiedzi). Pomoc w przygotowaniu do lekcji, sprawdzianów i matury. Treść opracowania konsultowana z nauczycielami języka polskiego z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Sławomir | 2013-11-02

Tego o naturze ludzkiej w TVN Wam nie powiedzą. Warto przeczytać i nie zrażać się tą całą pompą i martyrologią którą okrasza się opowiadania Borowskiego w szkołach (a przynajmniej tak było jak ja byłem do różnych szkół zmuszany:)). Sam popełniłem ten błąd i dałem się zniechęcić przez różne instytucje edukacyjne (a raczej redukcyjne). Nawet nie wiem czemu później sam sięgnąłem po opowiadania Borowskiego. Była to jednak dobra decyzja. Fakty faktami, każdy je zna (no prawie każdy) jednak tu mamy to w tak ludzkiej formie podane i chyba to jest najbardziej poruszające. Tu nie ma tak naprawdę ZŁA, tu jest zło, zwyczajne i małe, takie skur******** i banalne. Tak codzienne. Prawie widok z za okna. Fajnie jak ZŁO jest duże i wyraziste i można nim skutecznie straszyć z wielką estymą, ale takie małe zło to dopiero mnie przeraża. Wszystko to też uświadamia, iż te okropności nie są niczym tak niezwykłym dla ludzi, nie są wcale domeną jednego narodu. Wszyscy tacy jesteśmy gdzieś na dnie duszy...

Adrian Szydlik | 2014-04-04
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Lubię książki, w których rzeczywistość odwzorowywana jest przez konkretny żargon, typowe powiedzenia itd. Do tego mocne fragmenty, przejmujące opisy śmierci i rzeczywistości w obozach. ,,Proszę państwa do gazu" i ,,U nas w Auschwitz" duzo lepsze niz ,,Pożegnanie z Marią" i ,,Bitwa pod Grunwaldem". Dobrze poczytać coś prawdziwego, bez zbędnej otoczki i koloryzowania świata.

strawberryfields | 2014-12-10
Przeczytana: 08 grudnia 2014

Łatwa w odbiorze książka właściwie zaskakująca prostotą, ale przede wszystkim szokująca.

Oskar | 2016-06-02

"Opowiadania" Borowskiego pokazują, do czego jest zdolny człowiek, gdy chodzi o ocalenie własnego życia. Nie potrafię osobiście wyobrazić sobie tego, jak człowiek został poniżony, ochlapany błotem, został traktowany jak zwierzę, jak przedmiot czy narzędzie do pracy. Nie potrafię sobie wyobrazić, co człowiek mógł wtedy czuć, co nim kierowało.

"Opowiadania" przeczytałem już jakiś czas temu, ale nadal jestem nimi wstrząśnięty. Książka zmiażdżyła mnie umysłowo, budząc we mnie melancholię i brak chęci działania. Borowski pokazuje, co na codzień działo się w barakach, jakie były relacje międzyludzkie, przede wszystkim pokazuje PSYCHOLOGIĘ CZŁOWIEKA ZLAGROWANEGO.

Będąc w Auschwitz-Birkenau wziąłem te opowiadania ze sobą. Po prostu nie mogłem postąpić inaczej; chciałem je mieć przy sobie podczas wizyty w tych obozach. Powiem tak, po wizycie, z "Opowiadaniami" Borowskiego w torbie, wysiadłem psychicznie. Ciągle w głowie mam te widoki ściętych włosów, zdjęć ludzi, ich przedmiotów...

patti99933 | 2013-09-10

wstrzasajace,smutne. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Nie raz czytajac tę ksiazke bylam zszokowana.

becia | 2016-09-16
Przeczytana: 2015 rok

Nieludzkie warunki w obozach pracy przymusowej. Człowiek, człowiekowi człowiekiem. Nie ma tam miejsca na moralność, na współczucie, inne uczucia. Kazdy walczy o przeżycie, nawet kosztem innych. Śmierć na porządku dziennym.

Eliza | 2016-10-22
Przeczytana: 17 października 2016

Przeczytałam kilka z nich i pomimo braku dużego zainteresowania tamtym czasem mam ogromny szacunek do niego. Ci ludzie naprawdę dużo przeszli.

Aleksandra | 2017-03-06
Na półkach: 2017, Przeczytane