Kalkulować... Polacy na szczytach c.k. monarchii

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,64 (11 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
2
8
3
7
6
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788377850886
liczba stron
558
kategoria
historia
język
polski
dodał
Jaga

Historia karier politycznych Polaków pod austriackim zaborem jest częścią historii Austrii i Austro-Węgier oraz częścią historii Polski. Jest to jednocześnie historia niespecjalnie nadająca się na dydaktyczną, patriotyczną ani żadną inną legendę. Większość bohaterów tego dramatu, jeśli nawet miała w życiorysie powstańczy epizod, to romantyzmu się wyrzekła. Niektórzy zwalczali go przez całe...

Historia karier politycznych Polaków pod austriackim zaborem jest częścią historii Austrii i Austro-Węgier oraz częścią historii Polski. Jest to jednocześnie historia niespecjalnie nadająca się na dydaktyczną, patriotyczną ani żadną inną legendę. Większość bohaterów tego dramatu, jeśli nawet miała w życiorysie powstańczy epizod, to romantyzmu się wyrzekła. Niektórzy zwalczali go przez całe życie. Budowali coś w rodzaju alternatywnego patriotyzmu w warunkach braku własnego państwa. Niektórzy uchodzili za antybohaterów. Obrazoburcze teorie łączyli z zadziwiająco nieraz skuteczną praktyką polityczną. Oswajali się z zaborcą, robili kariery polityczne i wykorzystywali instytucje liberalizującego się państwa Habsburgów lepiej niż przedstawiciele kilku innych narodowości. W monarchii odgrywali istotną rolę i odcisnęli wyraźne piętno na jej kulturze politycznej. Na szczyty wspięło się nie dwóch, nie trzech z nich, lecz kilkudziesięciu.

Ta historia rozgrywa się na salonach. I wciąż kryje w sobie wiele tajemnic.

Galicyjską politykę w c.k. monarchii można opisać za pomocą trzech nazwisk: Gołuchowski, Dunajewski, Bobrzyński.

Co łączyło te trzy osobistości? Wszyscy trzej byli konserwatystami. Byli też austriackimi ministrami. Dwóch z nich piastowało urząd namiestnika. Dwóch było profesorami jagiellońskiej wszechnicy.

Różnice są nie mniej wymowne. Agenor Gołuchowski był arystokratą, Julian Dunajewski profesorem ze szlacheckim herbem, Michał Bobrzyński mieszczaninem, który odmówił przyjęcia szlachectwa. Konserwatyzm pierwszego był zamknięty, drugiego nosił liberalne znamię, a trzeciego zezwalał na politykę z udziałem socjalistów i ludowców. , Bobrzyńskiemu przekonań konserwatywnych nieraz odmawiano, a nawet zarzucano mu "demokratyzm".

Nic lepiej nie pokazuje zmian zachodzących w Galicji ani ich ideowego kierunku.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: www.zysk.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 1042
Elevander | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Ciekawą rzeczą jest, że o Galicji i Austro-Węgrzech pisze nie profesor z Krakowa, ale z Poznania. Cóż, to jednak nie wada, zwłaszcza gdy pisze dobrze. „Kalkulować...” to niezwykle interesująca pozycja przedstawiająca losy Polaków wśród elit państwa Habsburgów za panowania Franciszka Józefa I oraz Karola I. Autor przypomina niejako czytelnikom, że istniał okres, w którym Polacy odgrywali niebagatelną rolę w rządach państwa zaborczego i że lojalna współpraca z Wiedniem przynosiła pewne określone korzyści. Dobrze widać na kartach niniejszej pracy, jak bardzo zmieniała się sytuacja społeczno-polityczna w drugiej połowie XIX wieku. Symptomatyczne dla tych zmian są postacie trzech najwybitniejszych chyba Polaków w elitach C.K. Monarchii: Gołuchowski, Dunajewski, Bobrzyński. Bardzo dobrze została w tej pracy naszkicowana rola polskich posłów w tworzeniu prorządowej większości, a także dylematy polityki wewnętrznej Austro-Węgier. Dobry jest też rozdział poświęcony latom I wojny światowej, które położyły kres nadziejom na tzw. rozwiązanie austro-polskie. Naukową narrację ubarwiają cytaty źródłowe oraz cała masa anegdot, które sprawiają, że książkę czyta się naprawdę świetnie. Nie traci przy tym naukowość dzieła. Optymalne połączenie! Myślę, że tę książkę powinni przeczytać wszyscy zainteresowani dziejami ziem polskich w XIX wieku.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Miecz dla Króla

Baśn o dziećinstwie i dorastaniu Artura.Idealna ksiazka do czytania dziecku barwne opisy obyczajów na zamku ,przyrody jak i zwierząt zwłaszcza ptak...

zgłoś błąd zgłoś błąd