Rozwój kontaktów małego dziecka z literaturą. Podręcznik

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteki - Dzieci - Młodzież". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Jewel

Dorośli nie zawsze doceniają wagę pierwszych lat życia dziecka. Oto zmęczona młoda matka, patrząc na swoje nowonarodzone niemowlę mówi: – Chciałabym, aby miał już choć cztery lata… – Żartujesz? – odpowiada jej babka dziecka. – Ominąłby cię najpiękniejszy i najważniejszy dla was czas. Współczesna psychologia rozwojowa mówi, że istotne znaczenie dla dalszych etapów życia dziecka ma okres...

– Chciałabym, aby miał już choć cztery lata…

Współczesna psychologia rozwojowa mówi, że istotne znaczenie dla dalszych etapów życia dziecka ma okres wczesnego rozwoju, a nawet okres prenatalny, w którym zdaniem niektórych badaczy, dziecko odbiera bodźce z zewnątrz. Choć nie jest to słuchanie i czucie podobne do tego, którego doświadcza ono poza organizmem matki, wywiera wpływ na późniejsze stadia. Zaniechanie ważnych zadań w tym najwcześniejszym okresie, może stać się przyczyną luki rozwojowej, której wypełnienie często nigdy nie będzie możliwe.

Seria wydawnicza BDM „Biblioteka – Dzieci – Młodzież” ma na celu […] dostarczyć bibliotekarzom fachowej wiedzy dotyczącej pracy z dzieckiem w bibliotece. Dziecięcy użytkownik stanowi wszak znaczny procent wszystkich użytkowników bibliotek […] co oznacza, że praktycznie większość kadry bibliotekarskiej prowadzi pracę z dziećmi i powinna być przygotowana do niej. Wydaje się to ważne tym bardziej, że współcześnie przywiązuje się coraz większą wagę do tego, aby kontakt z książką, literaturą, pięknym słowem dziecko rozpoczynało możliwie najwcześniej.
Joanna Papuzińska

źródło opisu: Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, 2011