Abel i Kain

Cykl: Jan Morawski (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
detektyw, zbrodnia, trop
Agata Rugor

Jest lipiec 1900 roku. Europa żyje drugimi Igrzyskami Olimpijskimi połączonymi z paryską Wystawą Światową, lecz w Wielkim Księstwie Poznańskim tamte wydarzenia schodzą na dalszy plan wobec popełnionej właśnie zbrodni. Zamordowano młodego arystokratę, zaś o dokonanie tego przestępstwa policja pruska podejrzewa... brata ofiary. Detektyw-amator Jan Morawski po raz kolejny staje przed...

Detektyw-amator Jan Morawski po raz kolejny staje przed koniecznością rozwiązania tajemnicy zbrodni.

Nieżyjący mężczyzna był dziedzicem olbrzymiego majątku, wobec tego najbardziej prawdopodobnym motywem wydaje się pragnienie zdobycia fortuny. W miarę jednak, jak Morawski poznaje mieszkańców pałacu i okolicy, a także fakty z życia zamordowanego, dochodzi do wniosku, że poza chciwością powodem morderstwa mogła być również zemsta lub miłość.

Na szczęście Jan nie musi zajmować się tylko tropieniem mordercy: bierze udział w pikniku, zwiedza wzorowe gospodarstwo, ratuje starego kawalera z matrymonialnej opresji, zaplata pewnej damie warkocze i przygląda się drylowaniu... porzeczek.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/abel_i_kain,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/abel_i_kain,druk

Fenrir | 2019-03-19

W sam raz na długie, zimne, ciemne wieczory. Wejść pod koc i myśleć tylko o tym, kto jest mordercą. Kryminał jednowątkowy w stylu wielkiej Agaty. Według mnie niewątpliwym atutem jest spora wiedza autorki na temat opisywanych czasów, można wiele informacji wynieść. Ktoś tu zarzucał, że za dużo jest opisów jedzenia. Mnie akurat one zafascynowały.

basik43 | 2019-01-28
Przeczytana: 26 stycznia 2019

Drugie spotkanie z Katarzyną Kwiatkowską. Czyta się dobrze, została zachowana konwencja kryminału retro. Początek trochę rozwleczony, ale po 2/3 akcja nabiera tempa. Jednak główny bohater budzi sympatię czytelnika i głównie ta własnie sympatia skłania nas do pozostania jak najdłużej w jego towarzystwie. W sumie mogę polecić i zabieram się do cześć 3, czyli "Zobaczyć Sorento i umrzeć".

aniaskl | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Pani KK nadal jest rewelacyjna, choć tym razem domyśliłam się rozwiązania zagadki przed Janem, niewiele, ale jednak... Może dlatego, że nie męczył mnie upał i nie rozkojarzały wiejsko-sielskie klimaty z kąpielami w jeziorach włącznie ;) Jak zwykle polecam! Świetna seria!

Kawika | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2018
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Kryminał retro. Szlachecki dworek, wzorowy gospodarz, mieszkańcy i goście prawie idealni. W tej sielankowej scenerii brat zabija brata, ale czy na pewno? Jan Morawski dochodzi do prawdy... Właściwie od początku można zgadnąć komu zależało na wyeliminowaniu spadkobierców. Największym atutem tej powieści jest klimat Polski szlacheckiej z panem Tercjuszem - przypominającym Zagłobę i ... wykwintne dania (aż ślinka cieknie)

Orzeszek | 2018-06-28

Pani Katarzyna Kwiatkowska lubi bohaterow swoich ksiazek.Z wielka troska i sympatia opisuje starego , spracowanego sluzacego , wiekowa kucharke i mlodziez , ktora z ogromnym zapalem zdobywa w szkole wiedze. Niestety nie czytam tomow o Janie Morawskim i Mateuszu w kolejnosci ich powstawania , a jedynie zgodnie z umiejetnoscia ich zdobywania.

książek: 2011
palalela | 2018-04-05
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2018
Przeczytana: 05 kwietnia 2018

1. Autorka w bardzo sympatyczny sposób nawiązała do "Zbrodni w błękicie".
2. Pani Katarzyna być może zasugerowała to, co będzie się działo w tomach następnych (nie czytałam, więc strzelam w ciemno), np. Jan jedzie na chrzciny, potem do Włoch (pewnie m.in. do Sorento), funduje... spoiler... obiecuje, że... spoiler ;)
3. Pani Kwiatkowska wywiodła mnie w pole. Czytać: kombinowałam jak żółw pod górę próbując rozwiązać intrygę a okazało się, że rozwiązanie jest najprostsze z możliwych (przez co kwiaty wysłać powinnam Autorce, bo ni cholery nie wpadłam na to, kto zabił). Super książka. A te nawiązania do historii, np. igrzysk olimpijskich, kontekstu powstania heroiny, Nagrody Nobla, to majstersztyk. Aż dziw, że kolejne tomy przygód Morawskiego mają innych wydawców )4 i 5 tego samego). Polecam biorąc się za trójeczkę!

Gerreth | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Druga część cyklu z Janem Morawskim w roli głównej nie rozczarowała. Lubię takie kryminały w stylu angielskim, gdzie akcja snuje się wolno, stopniowo odsłaniając przed czytelnikiem namiętności kłębiące się pod przykryciem utkanym z pozorów i kłamstw.

AHa | 2017-08-20
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Druga część cyklu o Janie Morawskim jest wyraźnie lepsza od pierwszej (którą też przeczytałam z przyjemnością). Autorka wyraźnie nabiera wprawy i śmiałości; nie powtarza błędów z pierwszego tomu. Nie zgadzam się z zarzutem rozwlekłości: z początku akcja rzeczywiście nie posuwa się do przodu, ale za to zagęszcza się, wzbogaca o nowe wątki i komplikuje. Do końca nie znałam rozwiązania (powiedzmy - miałam parę opcji, z prawidłową na drugiej pozycji). W mnogości wątków zauważyłam tylko jedno niedopatrzenie Autorki: matka Gucia R. okazuje się Polką, choć w pierwszym rozdziale nie umie po polsku (bo to przecież ona jest tajemniczą przyjezdną?). Ale to szczegół bez wpływu na zasadniczą akcję. Główny motyw - przekonanie ojca, człowieka mądrego i rozsądnego, o doskonałości syna,który tymczasem łajdaczy się i przepuszcza ogromny majątek - ledwo trzyma się na granicy prawdopodobieństwa, ale charakterystyka ojca jest tak mocno zrobiona, że daje się w to uwierzyć.

Skryba | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Jeszcze lepsza od poprzedniego tomu. Czyta się jak powieści Agaty Christie. Naprawdę głęboki ukłon dla autorki za tak rewelacyjną powieść retro. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom przygód Jana Morawskiego i jego totumfackiego Mateusza.

Skylla | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Przeczytałem tom drugi zaraz po pierwszym i teraz widzę, że nie był to najlepszy pomysł, bo książki są do siebie bardzo podobne, jednak pierwsza była sporo lepsza. Intryga jest trochę mniej misterna, a nasz detektyw momentami zbyt mało bystry ;-). Jest to jednak nadal nadal bardzo dobry kryminał retro z klasyczną zagadką zamiast makabry. Przeczytać zdecydowanie warto, może jednak nie seryjnie tom po tomie, ale raz na jakiś czas.