Abel i Kain

Cykl: Jan Morawski (tom 2)
Wydawnictwo: Novae Res
detektyw, zbrodnia, trop
Wiedźma

Jest lipiec 1900 roku. Europa żyje drugimi Igrzyskami Olimpijskimi połączonymi z paryską Wystawą Światową, lecz w Wielkim Księstwie Poznańskim tamte wydarzenia schodzą na dalszy plan wobec popełnionej właśnie zbrodni. Zamordowano młodego arystokratę, zaś o dokonanie tego przestępstwa policja pruska podejrzewa... brata ofiary. Detektyw-amator Jan Morawski po raz kolejny staje przed...

Detektyw-amator Jan Morawski po raz kolejny staje przed koniecznością rozwiązania tajemnicy zbrodni.

Nieżyjący mężczyzna był dziedzicem olbrzymiego majątku, wobec tego najbardziej prawdopodobnym motywem wydaje się pragnienie zdobycia fortuny. W miarę jednak, jak Morawski poznaje mieszkańców pałacu i okolicy, a także fakty z życia zamordowanego, dochodzi do wniosku, że poza chciwością powodem morderstwa mogła być również zemsta lub miłość.

Na szczęście Jan nie musi zajmować się tylko tropieniem mordercy: bierze udział w pikniku, zwiedza wzorowe gospodarstwo, ratuje starego kawalera z matrymonialnej opresji, zaplata pewnej damie warkocze i przygląda się drylowaniu... porzeczek.

źródło opisu: http://zaczytani.pl/ksiazka/abel_i_kain,druk

źródło okładki: http://zaczytani.pl/ksiazka/abel_i_kain,druk

Anna | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Jan Morawski jest jednym z tych bohaterów literackich, którego chciałabym poznać. A ponieważ postać głównego bohatera jest dla mnie bardzo ważna (muszę go lubić) to wszystkie książki Katarzyny Kwiatkowskiej dostarczają mi zawsze mnóstwa pozytywnych emocji. Bawię się przy nich wspaniale.

Nie da się oczywiście uniknąć porównania duetu Morawski-Mateusz do duetu Fandorin-Masa. Co by było gdyby się spotkali? :)
Chociaż jednak Akunin nieporównanie sławniejszy w świecie, to od Kwiatkowskiej sporo mógłby się jeszcze nauczyć. Nie wiem czy jest w tej chwili polska autorka kryminałów pisząca lepiej od niej.

emindflow | 2014-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2014

Bardzo dobry kryminał retro, udana kontynuacja "Zbrodni w błękicie".
Właściwie mógłbym powtórzyć wszystkie swoje pozytywne uwagi odnoszące się do poprzedniej książki.
Ponownie możemy obserwować w akcji detektywa-amatora Jana Morawskiego, który z pomocą swojego przyjaciela-kamerdynera, tym razem w środku upalnego lata, stara się rozwiązać zagadkę zbrodni popełnionej w majątku ordynata Ponińskiego.
Jeśli ktoś ma już dosyć zwyrodniałych psychopatów, sfrustrowanych policjantów-alkoholików po przejściach, strumieni krwi i steku wulgaryzmów, a jednocześnie nie stracił ochoty na lekką gimnastykę umysłu, to jest to książka dla niego.
W pakiecie dostanie jeszcze możliwość podpatrywania obyczajów i stylu życia w polskim szlacheckim dworze w u progu XX w.,a barwne opisy serwowanych potraw chyba mało którego czytelnika mogą pozostawić obojętnym.
Dla mnie ta powieść jest przykładem doskonałej, lekkiej rozrywki na wysokim poziomie.
Warto ją uwzględnić w wakacyjnych planach czytelniczych.

Tomek | 2014-07-18
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 16 lipca 2014

Po świetnej „Zbrodni w Błękicie”, debiucie polskiej autorki Katarzyny Kwiatkowskiej, dość długo ostrzyłem sobie pazurki na jej najnowszą powieść zatytułowaną „Abel i Kain”. Rewelacyjny XIX wieczny klimat i świetnie nakreśleni bohaterowie tego retro kryminału, zapowiadały doskonałą jego kontynuację. Z niecierpliwością czekałem na kolejne śledztwo prowadzone przez detektywa-amatora Jana Morawskiego i jego przyjaciela a zarazem kamerdynera Mateusza. I cóż się okazało w trakcie tej tak gorąco oczekiwanej lektury?
Otóż moje oczekiwania zostały zawiedzione. Niestety drugi tom opowiadający o tajemniczym morderstwie dokonanym w majątku Adama (Mariusza?) Ponińskiego nie wywarł na mnie tak bardzo korzystnego wrażenia, jak część poprzednia.
Ze zdziwieniem stwierdziłem, że autorka napisała kryminał, który w przeważającej większości opowiadał o … jedzeniu. Tak, właśnie tej czynności najczęściej oddawali się bohaterowie powieści. Katarzyna Kwiatkowska z uporem maniaka opisywała nieustająco...

Ani-Ella | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

Niezły kryminał retro, chociaż zdecydowanie słaby niż częśc pierwsza. Akcja rozwlekła, a całośc zbyt rozciągnięta, przegadana... Gdyby skrócic o 1/3 byłaby świetna.

Kasiek m | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Jakiś czas temu dałam się porwać „Zbrodni w błękicie” napisanej przez bardzo dobrą tłumaczkę prozy angielskiej, wielbicielkę Christie, która mnie uwiodła nie tylko swoimi tłumaczeniami, ale przede wszystkim wybitnym kryminałem. Pokochałam Jana, pokochałam Mateusza i chciałam więcej, chciałam czytać i czytać. W euforię wpadłam gdy dowiedziałam się, ze tygodnie dzielą mnie od premiery następnej książce o Janie i Mateuszu. Jeśli ktoś nie czytal jeszcze „Zbrodni w błękicie” polecam najpierw zapoznanie się ze „Zbrodnią”, w „Ablu i Kainie” mamy do czynienia z jednym, ale ogromnym spojlerem.
Jest rok 1900, upalny środek nowego stulecia, ale to nie przez pogodę zrobi się nam gorąco, ale przez morderstwo w zaborze pruskim. Jan i Mateusz przyjeżdżają w odwiedziny do Tadusza(którego to poznaliśmy w poprzedniej książce autorki). Okazją do odwiedzić u Tadeusza mają być chrzciny syna jego i Julii. Jednak Jan nie będzie mógł, tak prędko rozkoszować się odpoczynkiem w gronie przyjaciół. Tadeusz...

mama_trojki | 2013-08-08
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Świetna książka i... świetna autorka. Katarzyna Kwiatkowska udowodniła swoją pisarską klasę oraz to, że zna się na tym, co robi i lubi to robić. Mnie osobiście zachwyciła już jakieś 2 lata temu, kiedy to sięgnęłam po jej debiutancką powieść Zbrodnia w błękicie (polecam, jeśli ktoś nie czytał). Bardzo wtedy polubiłam jej styl i sposób w jaki buduje napięcie. Dziś, za sprawą kolejnej książki... zachwycam się jeszcze bardziej.

W książce "Abel i Kain" spotykamy znanego nam już dobrze (ze Zbrodni w błękicie) detektywa-amatora: Jana Morawskiego oraz jego wiernego towarzysza, przyjaciela i kamerdynera - Mateusza. Tym razem Ci dwaj panowie trafiają do Stępowa, do majątku rodziny Ponińskich, aby rozwikłać zagadkę śmierci arystokraty, niejakiego Adama Ponińskiego. Cała sprawa zdaje się być niezwykle delikatna, ponieważ o dokonanie zabójstwa oskarżono brata zamordowanego - Edwarda. I choć mało kto wierzy w jego winę, motyw miał dość mocny - chciwość.

Jan i Mateusz zostają mile przyjęci w...

CzytAśka | 2015-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 listopada 2015

Kryminał retro w najlepszym stylu. Dwór na uboczu. Trochę odizolowany od świata. Rodzina, rezydenci, służba. Morderstwo. Ofiara, która nie budzi litości. Pierwszy podejrzany, który budzi litość i sympatię. I galeria postaci z których prawie każda przez moment budzi podejrzenia czytelnika. I oczywiście okazuje się, że najbardziej winna jest osoba, która wzbudza tych podejrzeń najmniej.
Smakowicie zasupłane wątki, barwne postaci, bosko opisane życie bogatego dworu na przełomie wieków. Wnętrza (ach biblioteka!) gospodarstwo, park, troskliwy właściciel, przyjaciel - rezydent, mądra ochmistrzyni - rezydentka, sympatyczna kucharka i jej fantastyczne wytwory. Tło jest tu tak nakreślone, że chwilami zbrodnia wydaje się nierealna!

Bardzo mi się podobało (poprzednie przygody Jana Morawskiego "Zbrodnia w błękicie" również mnie kiedyś ujęły - ale już zapomniałam jak bardzo), żałuję, że kolejny tom "Zobaczyć Sorrento i umrzeć" jest niedostępny :(.
Rzucam się na"Zbrodnię w szkarłacie...

Skylla | 2017-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2017

Przeczytałem tom drugi zaraz po pierwszym i teraz widzę, że nie był to najlepszy pomysł, bo książki są do siebie bardzo podobne, jednak pierwsza była sporo lepsza. Intryga jest trochę mniej misterna, a nasz detektyw momentami zbyt mało bystry ;-). Jest to jednak nadal nadal bardzo dobry kryminał retro z klasyczną zagadką zamiast makabry. Przeczytać zdecydowanie warto, może jednak nie seryjnie tom po tomie, ale raz na jakiś czas.

Karolina | 2013-04-13
Przeczytana: 31 marca 2013

Polacy mają skłonność do krytycyzmu względem tego co, abstrakcyjnie, powinno im być bliższe. Lubują się w dziełach obcych , często wręcz egzotycznych autorów podczas gdy twórczość rodzimych pisarzy czy innych artystów wciąż stanowi dla nich nieodkryte terytorium. A szkoda bo, jak przekonałam się na własnym przykładzie, to co cudze nie zawsze jest koniecznie lepsze. Polscy twórcy nie tylko dorównują poziomem tym zagranicznym, ale i ich przewyższają. A "Abel i Kain", będący moim pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim spotkaniem z autorką, stanowi właśnie jedną z takich perełek - nawet jeśli o nierównych kształtach - na rodzimym rynku.

Podczas gdy cała Europa wydaje się żyć drugimi Igrzyskami Olimpijskimi połączonymi z Wystawą Światową, Jan Morawski wraz ze swym sługą, któremu bliżej jednak chyba do towarzysza i przyjaciela - Mateuszem wybiera się w odwiedziny do domu Tadeusza. Okazją do spotkania znajomych stanowią chrzciny syna Tarnowskiego. Niestety, Janowi nie jest dane od...

milenaj | 2013-03-24

Za oknem nic nie wskazuje na to, że mamy już w kalendarzu wiosnę. Zimno, śnieżno, a krajobraz bardziej przypomina ten z okolicy Bożego Narodzenia niż Wielkanocy.
Ja jednak przez ostanie dni miałam wrażenie, że wokół mnie panują całkiem inne temperatury. Wszystko przez nową książkę Katarzyny Kwiatkowskiej "Abel i Kain". W zeszłym roku pisałam w tej notce o "Zbrodni w błękicie", pierwszej powieści z Janem Morawskim w roli głównej. Wtedy, w środku lata, czytałam o mroźnej zimie, teraz, kiedy śnieg za oknem, o istnieniu innych pór roku przypominała mi ta książka.

Jest środek bardzo upalnego lata roku 1900. Jan Morawski wraz ze służącym, który bardziej przypomina towarzysza i przyjaciela, ma jechać do znanego z poprzedniej części domu Tadeusza Tarnowskiego na chrzciny. Jednak zanim tam trafi, na prośbę Tadeusza, udaje się do majątku Adama Ponińskiego, gdzie niedawno miały miejsce wydarzenia tragiczne. Najpierw po bardzo ciężkim porodzie umarła synowa właściciela wraz z nowo...