Archipelag GUŁag: 1918-1956

Tłumaczenie: Jerzy Pomianowski
Wydawnictwo: Nowe Wydawnictwo Polskie
Архипелаг ГУЛАГ
Aggs

Archipelag GUŁag - monumentalna praca słynnego pisarza i myśliciela Aleksandra Sołżenicyna, poświęcona więzienno-obozowej martyrologii narodu rosyjskiego i obywateli innych republik ZSRR i krajów, łączy w sobie elementy powieści, autobiografii, reportażu, wspomnień świadków i uczestników. Dzięki tej książce, opublikowanej w Paryżu w latach 1973-1975, świat poznał prawdę o łagrach i skrywanej przed opinią publiczną części historii ZSRR.

Archipelag GUŁag, wielki akt oskarżenia systemu totalitarnego, panującego w Związku Radzieckim, jest nie tylko niezwykłym dokumentem zbrodniczej epoki, lecz także utworem o niepodważalnych walorach literackich.

Pełny tytuł: Archipelag GUŁag 1918-1956 : próba dochodzenia literackiego. T. 1-7
(7 tomów w 3 woluminach)

źródło opisu: http://www.conrada11.pl

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

Książka legenda. Poruszająca, przerażająca, oburzająca i imponująca. Wspaniałe zaoranie głupich wyobrażeń zachodniego lewactwa na temat komunizmu. Wstrzymaj się z jakimiś negatywnymi skojarzeniami z jąkającym się panem z muszką – słowo zaoranie pasuje tutaj idealnie, ponieważ ogrom przedstawionego materiału oraz subtelny komentarz do niego nie pozostawiają miejsca na złudzenia. Komunizm był najstraszniejszą rzeczą w historii ludzkości, gorszą nawet od narodowego socjalizmu, o ile w ogóle można tworzyć takie porównania. Mnie wydaje się, że raczej można, skoro nawet narodowy socjalizm nie zmuszał do bania się większości obywateli i ludzi, których wysłał na front, a którzy trafili do obozów jenieckich, nie traktował potem potencjalnych zdrajców. Wyobraźcie sobie ten poziom zepsucia: bestia groźna nie tylko dla odrębnych i niewinnych, ale też dla samej siebie: dla swoich kłów, dla swoich pazurów, dla swoich kończyn. Zdolna ranić samą siebie, byleby zwiększyć stan rozkładu świata. No i...

DreK | 2019-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2019

hołd dla ludzkości, pomnik cierpienia i goryczy, walki o przetrwanie, upadku ludzkości, walki o zachowanie człowieczeństwa, w formie kilkuset stronicowego dzieła, które jak żadne, poszarpie twoją psychikę, wpłynie na dalsze życie...Książka dla czytelnika dojrzałego emocjonalnie, gdybym w młodszym wieku ją przeczytał, nie zrozumiał bym, nie docenił.. polecam.

Tomasz Szypuła | 2019-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Przeczytanie tej pozycji zajęło mi pół roku, nie wiem co o niej napisać w kilku zdaniach... Wiec napisze tylko tyle: Jest to dzieło wybitne, trudne, okrutne, prawdziwe, obowiązkowe i zostawiające trwały ślad w człowieczeństwie.

BaSteQ | 2019-05-16

Czytajac tego typu dziela widze wyraznie jakie mialem w zyciu szczescie urodzic sie w tym miejscu i w tym czasie. Pan Solzenicyn nauczyl mnie bardziej doceniac wlasne zycie jednoczesnie ukazujac dramat wlasnego. Ksiazka jest przerazajaca. Zal wszystkich niewinnych ludzi i ich bezsensownego cierpienia. Tyran odpowiedzialny za to wszystko pozostal bezkarny i to boli najbardziej.

MarWinc | 2019-05-08
Przeczytana: 07 maja 2019

Niby kłębowisko myśli po przeczytaniu tego monumentu, a trudno cokolwiek napisać...
Nieludzki system państwowy oparty na niewolniczej pracy stworzony jak sen szaleńca - w XX wieku! W taką fikcje literacką nie bylibyśmy w stanie uwierzyć, a musimy wierzyć w opis rzeczywistości...
Jeden wielki wstrząs - czytać ten opis kilku straconych pokoleń. Ten obraz eksterminacji najżywotniejszej i najcenniejszej tkanki własnego narodu... Postać po postaci, nazwisko po nazwisku... jakie potrzebne to memento!

Jasio | 2019-04-18

Jeżeli chcesz poznać czym jest zło to przeczytaj tę książkę.

Andrzej | 2019-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Z moimi refleksjami (bo przecież nie recenzją) wstrzymam się do skończenia wszystkich 3 części tego monumentalnego dzieła.

Twój_Nick | 2019-04-11
Przeczytana: 08 czerwca 2018

Konrad | 2019-03-17

Akt oskarżycielski przeciwko bezprawiu ZSSR. Dowody w postaci świadków mrożą krew w żyłach i aż dziw bierze, że KTOKOLWIEK mógł wtedy zachować życie. Atmosfera paranoi i wszechogolnego terroru udziela się czytelnikowi.Solzenicyn jednak jak na prawdziwego moraliste przystało pokazuje głęboki hart ducha i niezachwianą wiarę w zwycięstwo ludzkiej oceny tego zbrodniczego reżimu.

nemo | 2019-02-04

Straszna prawda o Rosji.