Książka Roku 2018

Dokąd iść? Mapy mówią do nas

Tłumaczenie: Jiwone Lee
Wydawnictwo: Entliczek
Maps are always talking to me
mapy, historia
jusola

Najnowsza książka zilustrowana przez Krystynę Lipkę-Sztarbałło, laureatkę Medalu Polskiej Sekcji IBBY 2012 za całokształt twórczości. Debiut literacki koreańskiej autorki Heekyoung Kim, nagrodzonej, w duecie z Iwoną Chmielewską, Bologna Ragazzi Award 2011 za książkę A house of the mind: maum. Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba,...

Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy. Każda z nich to unikalny obraz świata widzianego oczami jej twórcy i próba odnalezienia w nim drog

źródło opisu: Wydawnictwo Entliczek, 2012

źródło okładki: http://www.entliczek.eu/

Mamobab | 2018-05-15

(...) to książka, która prostym i jednocześnie pełnym poezji tekstem Heekyoung Kim i magicznymi ilustracjami Krystyny Lipki-Sztarbałło, opowiada o właściwym człowiekowi widzeniu świata. Pretekst do zadawania filozoficznych pytań stanowią mapy zawierające w sobie podstawowy poznawczy paradoks. Jednocześnie otwierają przed nami świat, ale zawsze ograniczają go pewne ramy wynikające z wiedzy, doświadczeń ich twórców. Tego, czego jeszcze nie znamy, po prostu nie ma. Tego, co chcemy ukryć, także.

Podstawową funkcję map zdradzają już nawiązujące do siebie w dość przewrotny sposób wyklejki. Biblioteczny labirynt w całej okazałości i jego schemat. Porządkowanie świata, wiedzy, doświadczeń zobrazowane w bardzo prosty sposób. Pomiędzy nimi przedstawiono wybrane mapy nie tylko naszego otoczenia, ale i nas samych. Te zupełnie współczesne, i te, które powstały nim pojawiło się pismo.
Opowieść zaczyna się od prostej mapy z palmy, muszelek i kamyków stworzonej przed wiekami przez mieszkańców...

Synkowe_czytanie | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci

Bardzo lubię sama oglądać tę książkę, bo jak mało która rozwija wyobraźnię i wytrąca ze schematycznego myślenia. To książka o mapach, ale nie tylko o takich, jakie znamy z atlasów czy globusa. Jest tutaj mapa nieba i mapa metra, mapa wschodnia i zachodnia, mapa z gałązek i z kamyków. To nie jest bardzo łatwa książka, wymaga wysiłku, ale warto go podjąć i dać się wciągnąć w historię o mapach i wędrowanie po mapach.

Pisałam o niej także tutaj:

Tenar | 2018-02-22
książek: 2080