Zaginiona królowa Egiptu

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Cykl: Trylogia Egipska (tom 1)
Wydawnictwo: Bellona
Nefertiti
historia, starożytny Egipt,
emindflow

"Zaginiona królowa Egiptu" to sensacyjna powieść dziejąca się w XIV wieku p.n.e. w jednym z najpotężniejszych imperiów starożytnego świata. Przenosimy się do czasów religijnego przewrotu za faraona Amenhotepa IV. Dawni bogowie zostali zdetronizowani, kapłani stracili swoje wpływy, a przeprowadzający reformy władca przyjął imię Echnaton. Wybudowano też nową stolicę. Tuż przed uroczystością świętującą to wydarzenie znika żona monarchy - piękna i tajemnicza Nefretete. Echnaton tajną misję odnalezienia królowej zleca detektywi Rahotepowi, znanemu z niekonwencjonalnych, ale skutecznych metod działania. Potężni kapłani będą starali się utrudniać śledztwo. Pojawią się kolejne ofiary, a sam Rahotep cudem ujdzie cało z licznych zamachów na swoje życie. Kim jest okrutny zabójca? Czy uda się odnaleźć i ocalić Nefretete? Rahotep musi się spieszyć, ma jedynie dziesięć dni na rozwiązanie zagadki. Jeśli mu się powiedzie, czeka go wdzięczność władcy i szczęśliwa przyszłość. Jeśli detektyw przegra, zginie nie tylko on sam, lecz także cała jego rodzina... Powieść "Zaginiona królowa Egiptu" rozpoczyna pasjonującą trylogię historyczną dziejącą się w czasach faraonów. W przygotowaniu kolejne tomy: "Tutenchamon" i "Księga chaosu".

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: http://www.bellona.pl/

Łędina | 2013-10-01
Na półkach: SPRZEDAM, Przeczytane

Anteros | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Zaczyna się jak stylowy kryminał. Czytając początkowe dialogi miałem wrażenie, że główny bohater zaraz wyciągnie papierosa i zacznie słuchać jazzu. Ale to nie jest Nowy Jork, tylko starożytne Teby w Egipcie wiele wieków temu.
Dość często dialogi przebiegają jakby miały miejsce w współczesności, ale zupełnie to nie razi. Daje wrażenie, że bez względu na epokę historyczną ludzie są tacy sami.
Całość się dzieje w czasie tzw. herezji Echnatona, mojego ulubionego faraona. Czytając tą książkę wydaje się oczywiste, że jej autor również para się poezją.
Przeczytałem ją w dwa wieczory i na pewno sięgnę po kolejne dwie powieści z tego cyklu. Echnaton to mój ulubiony faraon, a bohater przedstawił go w świetle, który nie do końca mi pasował. Stąd "kara", czyli dwie gwiazdki mniej.

weyra | 2017-01-15
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Marna...tło historyczne może i ciekawie przedstawione ale całość całość mdła, tylko czekałam aż wpadnie mi w ręce cokolwiek innego do czytania żeby skończyła się moja męka.. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć że ani bohaterowie ani sposób prowadzenia narracji nie powalają. Nie polecam. Jedna gwiazdka za podjęcie tematu, bo na obecnym rynku mało jest książek o Egipcie, druga gwiazdka za tło historyczne.

jovika | 2016-10-05
Przeczytana: 06 sierpnia 2016

Świetna książka. Powieść osadzona w realiach mojej ulubionej XVIII dynastii faraonów.
Autor trzyma się faktów. Czyta się rewelacyjnie, akcja wciąga, bohaterowie stają się tak bliscy, że jak kończy się lektura, aż szkoda wracać do szarej rzeczywistości.
Polecam Wszystkim, nie tylko wielbicielom starożytnego Egiptu.

Luella | 2017-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2017