Bojowe wozy piechoty

Wydawnictwo: Bellona
Koval

Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, jest pierwszą w kraju monografią nowej grupy transporterów opancerzonych nazwanych bojowymi wozami piechoty (bwp), które pojawiły się w uzbrojeniu w końcu lat sześćdziesiątych. Stanowią one obecnie zasadniczy środek walki współczesnych wojsk zmechanizowanych przystosowany do działań w różnorodnych warunkach terenowych i klimatycznych. Ich wysokie właściwości bojowe spowodowały ogromne przeobrażenia w zasadach prowadzenia walki, zapewniając piechocie lepsze współdziałanie z czołgami oraz wykonywanie wielu samodzielnych zadań.
Książka składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi opis historii rozwoju bojowych wozów piechoty, ich ogólnej budowy, zasad użycia, możliwości bojowych, organizacji pododdziałów posiadających bwp oraz doświadczeń wynikających z udziału tych wozów w walkach. W części tej opisano również specyficzną odmianę bwp, którą są bojowe wozy desantowe specjalnie przystosowane do przerzutu drogą powietrzną.
Druga część książki obejmuje opis 40 bojowych wozów piechoty (i desantowych) w formie albumowego przeglądu najważniejszych konstrukcji. Uwzględniono tu nie tylko pojazdy znajdujące się w uzbrojeniu, lecz wiele wozów prototypowych, które z różnych przyczyn nie weszły do produkcji seryjnej, ale ze względu na oryginalność rozwiązań stanowiły ważny krok w rozwoju tej kategorii sprzętu bojowego. Całość książki jest bogato ilustrowana rysunkami, planszami i zdjęciami. Zawiera również tabele i zestawienia porównawcze. Pozycja ma charakter popularnonaukowy, a jej zasadniczym celem jest poszerzenie znajomości współczesnych pojazdów wojskowych wśród miłośników militariów i osób związanych z nimi zawodowo.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Koval | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 09 marca 2013

Monografia poświęcona bojowym wozom piechoty stanowi swoistą perełkę, gdyż książek na ten temat – ujmujących zbiorczo cały dział transporterów opancerzonych – jest u nas jak na lekarstwo. Pomimo stosunkowo niewielkiej objętości autorowi udało się przekazać maksimum treści. Pierwsza część poświęcona jest historii, budowie oraz zasadzie użycia bwp i daje nam możliwość zapoznania się z dziejami powstawania tego rodzaju pojazdów, możliwościami operacyjnymi oraz rozwiązaniami przyszłościowymi. Warto tu zwrócić uwagę na podrozdział dotyczący bojowych wozów desantowych, które również stanowią integralną cześć parku maszynowego, a o których często się zapomina.

Druga część to charakterystyki wybranych bwp i wozów desantowych ułożonych alfabetycznie, według kraju pochodzenia. Począwszy od Argentyny i Austrii przez Francję, Niemcy oraz RPA aż po Wielką Brytanię i Włochy. Wyraźnie świadczy to o międzynarodowej popularności i przydatności bwp.
Każdy egzemplarz został scharakteryzowany kilkoma...

Marcin Kowalczyk | 2014-01-29
książek: 19259