Po zachodzie słońca

Andrzej Szulc
Just after sunset
kluga

Inne wydania

Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych. Niewielka wyrwa w otaczającej nas rzeczywistości potrafi sprawić, że świat staje się przerażającym i zadziwiającym miejscem. Po zmroku, po zachodzie słońca to, co oczywiste, staje się inne, nierozpoznawalne i niepokojące. Poznaj obsesje dręczące 'Gingerbread Girl' i dwóch sąsiadów, którzy bez reszty zaangażowani w spór o ziemię, trafiają do naprawdę paskudnego miejsca. Przeczytaj o człowieku, który chciał interweniować w przypadku przemocy domowej i starszych ludziach, którzy w poszukiwaniu sposobu na przerwanie monotonii codzienności, posunęli się ciut zbyt daleko, o głuchoniemym autostopowiczu pomagającym pewnemu kierowcy uporać się z romansem jego żony oraz niewidomej dziewczynie, której pocałunki mają niezwykłą moc. Granica pomiędzy życiem a śmiercią, realnością a szaleństwem, zaciera się z każdą kolejną stron...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.pl

• Cień eunucha
  • Trawers
  • Alicja w krainie czasów
  • Spotlight. Zdrada
  • Ponad wszystko
  • Skucha
  • Zostawić Daringham Hall
  • Dziecko Odyna
  • Ósme życie (dla Brilki)
  • Niezrównani

8 (1 ocen i opinii)
Uroki
Kathryn Harrison

6,56 (9 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Szkielet białego słonia
Iza Klementowska

6,6 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Zbiór "Po zachodzie słońca" wypadł w moich oczach zadziwiająco dobrze, oczywiście jak na opowiadania, za których czytaniem jakoś specjalnie nie przepadam. Nie będę tutaj rozwodzić się nad każdym z nich, ale napiszę kilka słów o tych, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Numer jeden tego zbioru to dla mnie opowiadanie pod tytułem "N.". Świetny pomysł na wplecenie w fabułę zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, których chyba większość z nas doświadcza w swoim życiu. Czasem tak już jest, że żeby naszym światem nie zawładnął chaos, pewne rzeczy muszą mieć swoją określoną liczbę i porządek. Uwielbiam to opowiadanie, nieodwołalnie. Od samego projektu poprzez wykonanie, nie zapominając o zakończeniu.

"Kot z piekła rodem" może nie jest opowiadaniem idealnym, ale musiałam tu o nim wspomnieć. Mam dwa koty i mimo iż są to moje ukochane futrzaki, rozumiem strach jaki wywołują w osobach postronnych. Syczący i zagniewany kot naprawdę potrafi nastraszyć, a i przyczajony domowy tygrys przyprawi o...

| 2014-01-27
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Uwielbiam prozę Mistrza Kinga. W krótkich formach sprawdza się tak samo dobrze jak w obszernych powieściach. W tym zbiorze znajdują się fantastyczne opowiadania jak "N" czy "Ajana", ale też dość niesmaczne "Bardzo trudne położenie". King daje nam przekrój ludzkich strachów od tego, co nas może spotkać po śmierci, przez demony, piekielne koty, po strach przed zamknięciem w przenośnej toalecie. Każdy wielbiciel twórczości Mistrza znajdzie tu coś dla siebie.

Pinkiman | 2016-03-27
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 marca 2016

Najlepszy zbiór opowiadań jaki czytałem spod pióra Kinga. Żaden dotychczasowy nie był tak równy. Każde opowiadanie choć diametralnie inne wciągnęło mnie mocno i zaciekawienie nie puszczało do samego końca. Zdecydowanie najlepiej będę wspominał "N." i "Piernikową Dziewczynę". Pierwsze za wgłąb w ludzką psychikę poddaną paranormalnemu zjawisku, a drugie za bardzo szybkie tempo i wyśmienity klimat. Nie jestem w stanie powiedzieć, dlaczego ten zbiór dostaje tak niskie oceny, ale osobiście uważam to za krzywdzące dla tych wszystkich opowiadań. Wiem, że sam do nich kiedyś wrócę, a niezdecydowanym polecę spróbować, bo warto po stokroć :)

Degamisz | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Moim zdaniem bardzo nierówny zbiór opowiadań. Ale po kolei:

1.„Willa” – 5/10. Bardziej szkic opowiadania niż opowiadanie
2.„Piernikowa dziewczyna” – 8/10. Pełna napięcia walka o przetrwanie. Emocjonujący wyścig z czasem
3.„Sen Harveya” – 7/10. Krótkie ale dobre i niepokojące
4.„Miejsce obsługi podróżnych” – 3/10. Prawdę mówiąc spodziewałem się, że główny bohater zacznie się po prostu, dla własnej przyjemności, brutalnie znęcać nad damskim bohaterem. Ot, coś w stylu „Funny games”. A tu taka nuda…
5.„Rower stacjonarny” – 2/10. Po prostu nuda i tyle
6.„Rzeczy, które po sobie zostawili” – 5/10. Nawet ciekawe, ale szkoda, że nie jest bardziej rozbudowane. A i przedmioty z tytułu opowiadania mogłyby być bardziej złośliwe i szkodliwe.
7.„Dzień rozdania świadectw” – 7/10. Krótko i na temat. Coś było, czegoś nie ma. Nagle. A koniec wszystkiego czai się za rogiem, w słoneczny, letni dzień
8.„N.” – 9/10. Bardzo dobre, mieszanka czegoś nierzeczywistego z powolnym popadaniem w obłęd
9.„Kot z...

Northman | 2014-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2014

Naprawdę dobry - a momentami bardzo dobry - zbiór opowiadań Mistrza Horroru. Po pewnym wahaniu jak ocenić tę pozycję mój wybór padł na mocną szóstkę. Zrobiłem krótki rachunek sumienia pytając samego siebie "Tylko tyle, naprawdę?" i z ciężkim sercem zgodziłem się sam ze sobą, że nie mogę dać więcej. Czegoś mi w tych opowiadaniach po prostu brakowało... Być może każde z nich było trochę za krótkie niż powinno być, może chodzi o ich chwilami nierówny poziom; ciężko mi stwierdzić jednoznacznie co jest z "Po zachodzie słońca" nie tak, ale po prostu patrząc na rzecz uczciwie nie mogę tej książki ocenić wyżej.

Nie znaczy to jednak, że niniejszy zbiór opowiadań jest tylko średniakiem. Są tu niezaprzeczalne perełki jak "N", "Kot z piekła rodem", czy "Bardzo trudne położenie". Te trzy opowiadania są zdecydowanie najlepsze i na długo zapadają w pamięć (zwłaszcza "N"!). Co do reszty, to nie są wcale złe, ale... powiem tak: King przyzwyczaił mnie do długiej prozy, ewentualnie do minipowieści...

Paweł | 2014-11-15

Opowiadania Kinga sprawily mi niezwykłą przyjemność. Mistrz horrorów jest bardzo dobry w krótkich fomrach jak i tych dłuższych.

anika | 2015-07-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 lipca 2015

Bardzo nierówny zbiór opowiadań - są takie, od których wieje nudą i nie bardzo wiadomo po co powstały i co sądzić o zakończeniu, ale jest też kilka perełek.
Dla mnie najlepsze w całym zbiorze jest "N" - wciągające, ekscytujące, powodujące dreszczyk emocji i rodzące pytania. Bardzo przypominało mi opowiadania Lovercrafta. Są też opowiadania "Bardzo trudne położenie" czy "Kot z piekła rodem", podczas czytania, których miałam odruch wymiotny, nie chciałam dalej brnąć w to "gówno", a jednak musiałam poznać zakończenie. Takie opowiadania bardzo sobie cenię. Kolejne, które mi się podobało to "Piernikowa dziewczyna". Tu duże wrażenie zrobił na mnie opis ciała w biegu i swoisty wyścig z czasem. Ze względu chociażby na te 4 opowiadania warto przeczytać zbiór.

teri | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Z opowiadaniami Kinga,jest tak jak z jazda na hustawce.Raz w gore,raz w dol....Ja jako dziecko uwielbialam hustawki,karuzele itp.Wiec pomimo wszystko,pomimo ze mnie nie zachwycil,nadal go lubie i mysle,ze juz tak pozostanie.
Najlepsze z opowiadan,wedlug mnie to;"N","Rower stacjonarny","Rzeczy,ktore po sobie zostawili","Niemowa","Ayana"i "Bardzo trudne polozenie".No i uzbieralo sie tego troche...
Altalena...

justiiii88 | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczne
Przeczytana: lipiec 2011

Nie wiem czy to nie najlepszy zbiór opowiadań Stephena Kinga, który czytałam do tej pory. King naprawdę w świetnej formie. :) Może to kwestia tego, że czytałam ten zbiór dość niedawno, ale większość opowiadań nadal pamiętam. Chyba największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie "N", ale podobało mi się też kilka innych, które chcę wyróżnić: Piernikowa dziewczyna, Willa, Miejsce obsługi podróżnych, Rower stacjonarny (to mnie lekko bawiło ;) walka o zdrowie, ale sposób pokazania tego świetny i nawet trochę przerażający), "New York Times" w cenie promocyjnej.
Polecam!

Wkp | 2012-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2012

Lubię zbiory opowiadań Kinga i chętnie sięgnąłem po ten. Spodziewałem się kolejnej porcji świetnej rozrywki, po bardzo udanym "Wszystko jest względne" i kiedy przeczytałem pierwsze dwa opowiadania, poczułem spore rozczarowane. Cie zraziłem się jednak i cieszę się, ze tak się stało, bo "Po zachodzie słońca", mimo początkowych minusów, należy do jednych z najlepszych i najbardziej wyrównanych poziomem zbiorów.

W kwestii wyboru najlepszego z zawartych w nim opowiadań mam pewien problem, bo wszystkie (poza "Willą" i "Piernikową dziewczyną") są prawdziwymi perełkami. Wiem, ze wielu będzie innego zdania, szczególni Ci, którzy sięgną po ten zbiór dla grozy, ale czytelnicy kochający King za jego stronę obyczajową, będą zachwyceni.

A wracając od najlepszego tekstu, to jest nim "Niemowa", choć "Rower stacjonarny", "Rzeczy, które po sobie zostawili", "N", "New York Times' w cenie promocyjnej" czy "Bardzo trudne położenie" (tematycznie podobne do powieści "Misery"i "Gra Geralda") w niczym mu...