Po zachodzie słońca

Andrzej Szulc
Just after sunset
kluga

Inne wydania

Najnowszy zbiór opowiadań mistrza horroru, Stephena Kinga, zawiera 13 krótkich tekstów, w tym wiele nowych, nigdy dotąd niepublikowanych. Niewielka wyrwa w otaczającej nas rzeczywistości potrafi sprawić, że świat staje się przerażającym i zadziwiającym miejscem. Po zmroku, po zachodzie słońca to, co oczywiste, staje się inne, nierozpoznawalne i niepokojące. Poznaj obsesje dręczące 'Gingerbread Girl' i dwóch sąsiadów, którzy bez reszty zaangażowani w spór o ziemię, trafiają do naprawdę paskudnego miejsca. Przeczytaj o człowieku, który chciał interweniować w przypadku przemocy domowej i starszych ludziach, którzy w poszukiwaniu sposobu na przerwanie monotonii codzienności, posunęli się ciut zbyt daleko, o głuchoniemym autostopowiczu pomagającym pewnemu kierowcy uporać się z romansem jego żony oraz niewidomej dziewczynie, której pocałunki mają niezwykłą moc. Granica pomiędzy życiem a śmiercią, realnością a szaleństwem, zaciera się z każdą kolejną stron...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros

• Niewypowiedziane słowa
  • Dotrzymana obietnica
  • Długa Utopia
  • Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Chcę Cię usłyszeć

6,88 (17 ocen i opinii)
Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
Sy Montgomery

8 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

0 (0 ocen i opinii)
Hrabal. Słodka apokalipsa
Aleksander Kaczorowski

8,17 (6 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,64 (22 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
| 2014-01-27
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Uwielbiam prozę Mistrza Kinga. W krótkich formach sprawdza się tak samo dobrze jak w obszernych powieściach. W tym zbiorze znajdują się fantastyczne opowiadania jak "N" czy "Ajana", ale też dość niesmaczne "Bardzo trudne położenie". King daje nam przekrój ludzkich strachów od tego, co nas może spotkać po śmierci, przez demony, piekielne koty, po strach przed zamknięciem w przenośnej toalecie. Każdy wielbiciel twórczości Mistrza znajdzie tu coś dla siebie.

Degamisz | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Moim zdaniem bardzo nierówny zbiór opowiadań. Ale po kolei:

1.„Willa” – 5/10. Bardziej szkic opowiadania niż opowiadanie
2.„Piernikowa dziewczyna” – 8/10. Pełna napięcia walka o przetrwanie. Emocjonujący wyścig z czasem
3.„Sen Harveya” – 7/10. Krótkie ale dobre i niepokojące
4.„Miejsce obsługi podróżnych” – 3/10. Prawdę mówiąc spodziewałem się, że główny bohater zacznie się po prostu, dla własnej przyjemności, brutalnie znęcać nad damskim bohaterem. Ot, coś w stylu „Funny games”. A tu taka nuda…
5.„Rower stacjonarny” – 2/10. Po prostu nuda i tyle
6.„Rzeczy, które po sobie zostawili” – 5/10. Nawet ciekawe, ale szkoda, że nie jest bardziej rozbudowane. A i przedmioty z tytułu opowiadania mogłyby być bardziej złośliwe i szkodliwe.
7.„Dzień rozdania świadectw” – 7/10. Krótko i na temat. Coś było, czegoś nie ma. Nagle. A koniec wszystkiego czai się za rogiem, w słoneczny, letni dzień
8.„N.” – 9/10. Bardzo dobre, mieszanka czegoś nierzeczywistego z powolnym popadaniem w obłęd
9.„Kot z...

Paweł | 2014-11-15

Opowiadania Kinga sprawily mi niezwykłą przyjemność. Mistrz horrorów jest bardzo dobry w krótkich fomrach jak i tych dłuższych.

anika | 2015-07-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 lipca 2015

Bardzo nierówny zbiór opowiadań - są takie, od których wieje nudą i nie bardzo wiadomo po co powstały i co sądzić o zakończeniu, ale jest też kilka perełek.
Dla mnie najlepsze w całym zbiorze jest "N" - wciągające, ekscytujące, powodujące dreszczyk emocji i rodzące pytania. Bardzo przypominało mi opowiadania Lovercrafta. Są też opowiadania "Bardzo trudne położenie" czy "Kot z piekła rodem", podczas czytania, których miałam odruch wymiotny, nie chciałam dalej brnąć w to "gówno", a jednak musiałam poznać zakończenie. Takie opowiadania bardzo sobie cenię. Kolejne, które mi się podobało to "Piernikowa dziewczyna". Tu duże wrażenie zrobił na mnie opis ciała w biegu i swoisty wyścig z czasem. Ze względu chociażby na te 4 opowiadania warto przeczytać zbiór.

Northman | 2014-07-16
Przeczytana: 13 lipca 2014

Naprawdę dobry - a momentami bardzo dobry - zbiór opowiadań Mistrza Horroru. Po pewnym wahaniu jak ocenić tę pozycję mój wybór padł na mocną szóstkę. Zrobiłem krótki rachunek sumienia pytając samego siebie "Tylko tyle, naprawdę?" i z ciężkim sercem zgodziłem się sam ze sobą, że nie mogę dać więcej. Czegoś mi w tych opowiadaniach po prostu brakowało... Być może każde z nich było trochę za krótkie niż powinno być, może chodzi o ich chwilami nierówny poziom; ciężko mi stwierdzić jednoznacznie co jest z "Po zachodzie słońca" nie tak, ale po prostu patrząc na rzecz uczciwie nie mogę tej książki ocenić wyżej.

Nie znaczy to jednak, że niniejszy zbiór opowiadań jest tylko średniakiem. Są tu niezaprzeczalne perełki jak "N", "Kot z piekła rodem", czy "Bardzo trudne położenie". Te trzy opowiadania są zdecydowanie najlepsze i na długo zapadają w pamięć (zwłaszcza "N"!). Co do reszty, to nie są wcale złe, ale... powiem tak: King przyzwyczaił mnie do długiej prozy, ewentualnie do minipowieści...

teri | 2012-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2012

Z opowiadaniami Kinga,jest tak jak z jazda na hustawce.Raz w gore,raz w dol....Ja jako dziecko uwielbialam hustawki,karuzele itp.Wiec pomimo wszystko,pomimo ze mnie nie zachwycil,nadal go lubie i mysle,ze juz tak pozostanie.
Najlepsze z opowiadan,wedlug mnie to;"N","Rower stacjonarny","Rzeczy,ktore po sobie zostawili","Niemowa","Ayana"i "Bardzo trudne polozenie".No i uzbieralo sie tego troche...
Altalena...

Wkp | 2012-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2012

Lubię zbiory opowiadań Kinga i chętnie sięgnąłem po ten. Spodziewałem się kolejnej porcji świetnej rozrywki, po bardzo udanym "Wszystko jest względne" i kiedy przeczytałem pierwsze dwa opowiadania, poczułem spore rozczarowane. Cie zraziłem się jednak i cieszę się, ze tak się stało, bo "Po zachodzie słońca", mimo początkowych minusów, należy do jednych z najlepszych i najbardziej wyrównanych poziomem zbiorów.

W kwestii wyboru najlepszego z zawartych w nim opowiadań mam pewien problem, bo wszystkie (poza "Willą" i "Piernikową dziewczyną") są prawdziwymi perełkami. Wiem, ze wielu będzie innego zdania, szczególni Ci, którzy sięgną po ten zbiór dla grozy, ale czytelnicy kochający King za jego stronę obyczajową, będą zachwyceni.

A wracając od najlepszego tekstu, to jest nim "Niemowa", choć "Rower stacjonarny", "Rzeczy, które po sobie zostawili", "N", "New York Times' w cenie promocyjnej" czy "Bardzo trudne położenie" (tematycznie podobne do powieści "Misery"i "Gra Geralda") w niczym mu...

justiiii88 | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, Zagraniczne
Przeczytana: lipiec 2011

Nie wiem czy to nie najlepszy zbiór opowiadań Stephena Kinga, który czytałam do tej pory. King naprawdę w świetnej formie. :) Może to kwestia tego, że czytałam ten zbiór dość niedawno, ale większość opowiadań nadal pamiętam. Chyba największe wrażenie zrobiło na mnie opowiadanie "N", ale podobało mi się też kilka innych, które chcę wyróżnić: Piernikowa dziewczyna, Willa, Miejsce obsługi podróżnych, Rower stacjonarny (to mnie lekko bawiło ;) walka o zdrowie, ale sposób pokazania tego świetny i nawet trochę przerażający), "New York Times" w cenie promocyjnej.
Polecam!

Karina | 2015-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2015

"Po zachodzie słońca" to cykl 13 opowiadań, którymi King udowadnia, że jest mistrzem horrorów, nie tylko w wersjach ciągnących się przez setki stron, lecz również krótkich historii. Na kartach zaledwie kilku i kilkunastu stron (opowiadania całkiem długie i króciutkie) potrafi zaserwować strach, przerażenie i fascynację tym, co nam obce na co dzień.

Adrian | 2014-01-27
Na półkach: Przeczytane, Stephen King
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Nie jest to wybitna książka. Stephen King pisze ciekawsze opowiadania. Ogólne wrażenie jest pozytywne, a jego wyobraźnia nieograniczona. Uważam, że w tej książce są lepsze jak i takie opowiadania, którym czegoś brakuje. Nie umiem tego opisać prostymi słowami. Niektóre z nich potrafią wciągnąć od pierwszej strony, mają w sobie dreszczyk i dziwne napięcie utrzymujące się między tekstem i go czytającym. Niektóre z opowiadań, nawet po przeczytaniu stanowią zagadkę nie do rozwiązania. Człowiek zastanawia się co miały przekazać i co miał na myśli autor pisząc ten tekst. Jedynym na to rozwiązaniem jest moim zdaniem ponowne przeczytanie wybranych opowiadań a najlepiej całości. Gorąco zachęcam do Przeczytania,
Adrian Jeżak