poezja rosyjska
poezja
jagarkar

Wybór wierszy Aleksandra Błoka, który ukazał się w 1969 roku nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w serii Biblioteka Poetów.

wybór i wstęp: Włodzimierz Słobodnik ; nota biograficzna: J. Bandrowska-Wróblewska ; Klub Poetycki Związku Młodzieży Wiejskiej, Redakcji "Nowej Wsi", Ludowej Spółdzielni Wydawniczej.

źródło opisu: Opis autorski + BN

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

czytający | 2018-05-17
Przeczytana: 17 maja 2018

W rytm rewolucyjnych kroków odmierzał odległość do wolności i sprawiedliwości. Jednak czy takich swobód i bezstronności pragnął? Przyglądając się upadkowi starego świata, gasił trawiący go pożar swoją pełną zaangażowania poezją. Ale czy nieświadomie nie dolewał tylko oliwy do ognia, głosząc wzniosłe ideały, tak łatwo potem zdeptane pod przykryciem czerwonego sztandaru? Aleksander Błok wykonywał misję poety z najwyższym poświęceniem. Jednak umarł zbyt wcześnie aby mógł ocenić, czy ziarno które zasiał, wydało dobry plon. Przeczucie nadchodzącej burzy nurtowało go od samej młodości a wraz z rozwojem jego poetyckiej świadomości, coraz śmielej sięgał po narzędzia za pomocą których chciał uśmierzyć ból tych, którzy cierpieli najbardziej. Mam nadzieję, że wysiłek, który włożył w napisanie swych wierszy nie zmarnował się.

W pyle dawnych dziejów, rosyjski symbolista skleja monarsze pomniki z zapowiedzią gwałtownych zmian. Chociaż w jego poezji nad zimnymi stepami hula porywisty wicher, to...

Konieczna lektura dla fanów tego beznadziejnego kochanka.