Zdradziecki plan

Tłumaczenie: Edward Szmigiel
Cykl: Odkrycia Riyrii (tom 5) | Seria: Seria "Nowej Fantastyki"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wintertide
Ag2S

Skrząca się od przygód i akcji historia duetu niezwykłych złodziei, Royce’a i Hadriana. Nacjonaliści przegrali, a władze Nowego Imperium planują uczcić swoje zwycięstwo wyjątkowo krwawą ceremonią. W dniu święta zimonaliów księżniczka Arista zostanie zmuszona do małżeństwa, po czym przydarzy się jej nieszczęśliwy wypadek. Odbędzie się także podwójna egzekucja – kat straci słynną wiedźmę z...

Nacjonaliści przegrali, a władze Nowego Imperium planują uczcić swoje zwycięstwo wyjątkowo krwawą ceremonią. W dniu święta zimonaliów księżniczka Arista zostanie zmuszona do małżeństwa, po czym przydarzy się jej nieszczęśliwy wypadek. Odbędzie się także podwójna egzekucja – kat straci słynną wiedźmę z Melengaru oraz spadkobiercę Novronu.

Nowym władcom wydaje się, że ich triumf jest całkowity. Nie wzięli jednak pod uwagę, że ich plan może się nie spodobać pewnym dwóch złodziejom. Royce i Hadrian po raz kolejny uratują swoją ojczyznę. Miecze i sztylety pójdą w ruch!

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

sz0cik | 2019-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2019

Najlepsza w cyklu

SocjoFantasy | 2019-03-07
Przeczytana: grudzień 2018

[ZBIORCZA OPINIA O CAŁEJ SERII]

Odkrycia Riyrii to cykl, który początkowo kusi złudzeniem konkurencyjnej alternatywy dla Niecnych Dżentelmenów Scotta Lyncha. Wypadałoby w tym miejscu użyć klasycznego sformułowania: nic bardziej mylnego. Treść pierwszych rozdziałów rzeczywiście wydaje się być utrzymana w takiej konwencji, jednakże historia szybko zaczyna brnąć w zupełnie innym kierunku. Sullivan nieco odważniej sięga po motywy bóstw, tolkienowskich ras, typowych światów fantasy z królestwami, religią, tajemniczymi przedmiotami i miejscami rozsianymi w całym uniwersum. Niemniej wcale nie oznacza to, że historia została napisana z dużym rozmachem. Po kilku przeczytanych tomach odnosi się wręcz wrażenie, iż jest ona nadmiernie rozbita i wydłużona, a tło choć dobrze zarysowane powiela proste klisze i ostatecznie sprowadza się do konfliktu dwóch zwaśnionych stron.

Fabuła Królewskiej Krwi oraz cała intryga z nią związana jest całkiem zgrabnie opisana, ale generalnie niczym wielkim...

Michał | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Bardzo lubię te postacie, ale nie rozumiem czemu walczą o upadek imperium zamiast stworzyć lepsze, książka czyta się sama do końca nie wiadomo co się wydarzy, wszystko zaskakuje , nawet to co powinno być oczywiste. Szkoda ze cykl się powoli konczy, jest całkiem fajny

Miras | 2018-09-12
Przeczytana: 11 września 2018

Zdecydowanie najlepsza część serii jak dotąd. Od samego początku równolegle rozgrywa się kilka zazębiających się wątków, a budowane od początku serii motywy wspaniale rozkwitają. Jest tu stosunkowo mało scen typowo awanturniczych – pojedynków czy pościgów, ale akcja jest wartka i trzyma w napięciu. Pałacowe spiski, pierwszy rasowy wątek romantyczny, a na koniec kilka niespodzianek. Rozstrzygnięcia doczekała się większość rozbudowywanych od początku serii 'segmentów' historii. Na koniec zasugerowano jednak jakieś trzęsienie ziemi i od razu zabieram się za kolejny tom.

dominika | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Do tej pory z całej serii podobała mi się najbardziej. Tak wciągająca, że jak zaczełam to nie mogłam przestać, skończyłam w jeden dzień.
Bardzo dużo się tutaj dzieje, bardzo ciekawe wątki, dużo emocji, główni bohaterowie jak zwykle świetni, ale nowe postacie również zyskują w tej części. Przez cały czas kibicowałąm bohaterom, by historia nie potoczyła się zgodnie z podejrzewaniami, na swój sposób zasakujace rozwiązania :)
Polecam serdecznie, warto poświęcić czas.

ElaF | 2018-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Najlepsza część.
Chociaż smutna :(
To nie jest jakaś wybitna seria. Ale czyta się ją niesamowicie dobrze.

Sebastian Rudy | 2017-11-22

Ojojoj jaka dobra książka... Są twisty, zaskoczenia, zwolnienia, świetne postacie - chce się czytać. Pan Sullivan jest lepszy z każdą powieścią, aż rośnie w oczach. Nie przepuszczę nic kolejnego. Szkoda że tak nie umiał w pierwszych tomach, ale i tak ta część wynosi cykl na wyżyny. W TOP100 Fantasy w pełni zasłużenie.

książek: 2085
rumiko | 2017-09-13
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 12 września 2017

Przyjemne zaskoczenie.
Ta część przygód Hadriana i Royce'a podobała mi się zdecydowanie bardziej od poprzedniej. Najbardziej zaś bawiły mnie opisy zmagań pierwszego z nich na imperialnym dworze - zwłaszcza kwestie Nimbusa były bezcenne.
Zakończenie jest jednak zdecydowanie mroczne, krwawe i niepokojące, a przez to tym bardziej zachęcające do sięgnięcia po kolejny tom.
Polecam.

Łędina | 2017-02-04

Skrząca się od przygód i akcji historia duetu niezwykłych złodziei, Royce’a i Hadriana. "Odkrycia Riyrii: Zdradziecki plan" - Michaela J. Sullivana to już pięta przedostatnia odsłona ich eskapad.

Michael James Sullivan - urodził się w Detroit. Amerykański pisarz fantasy. Debiutował w dwa tysiące ósmym roku powieścią "Odkrycia Riyrii: Królewska krew”, która rozpoczyna epicką serię o przygodach dwóch złodziei: Royce’a Melborne’a i Hadriana Blackwatera. Książka spotkała się z gorącym przyjęciem czytelników i została przetłumaczona na sześć języków, co pisarzowi otworzyło drogę do opublikowania kolejnych tomów. Szósta, a zarazem ostania odsłona serii ukazała się rok temu.

Nacjonaliści przegrali, a władze Nowego Imperium planują uczcić swoje zwycięstwo wyjątkowo krwawą ceremonią. W dniu święta zimonaliów księżniczka Modina zostanie zmuszona do małżeństwa, po czym przydarzy jej się nieszczęśliwy wypadek. Odbędzie się także podwójna egzekucja- kat straci słynną wiedźmę z Melegaru oraz...

Janusz Szewczyk | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Trzeci tom i piąta już część cyklu o Riyrii, czyli parze eks-złodziei do zadań specjalnych. Wydaje mi się, że książki w tym cyklu - w przeciwieństwie do wielu innych popularnych serii powieści fantasy - stają się coraz ciekawsze. Z pewnością jakiś wpływ na to może mieć lepsza znajomość tła powieści, które w pierwszych tomach wydaje się mocno fragmentaryczne, ale autorowi udało się także zmienić schematycznych początkowo głównych bohaterów w niemal pełnokrwiste postaci. Dotykające ich problemy i tragedie zmieniają ich życie, ale nie naruszają potężnego muru przyjaźni, za którym Royce i Hadrian zawsze mogą znaleźć schronienie a ich zgryźliwe poczucie humoru pomaga przetrwać pułapki losu i pokonać wrogów. Trzecia główna bohaterka cyklu - czarodziejka i siostra króla - też bez większego wysiłku wzbudza sympatię, chociaż przyznaję, że łatwość z jaką zmienia wybrańców swego serca wydaje się nieco nienaturalna.
Autorowi udało się zręcznie posplatać znane wszystkim schematy książek...