Psychoza i śmierć

Tłumaczenie: Bogumiła Nawrot
Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 35)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Delusion in Death
Ag2S

Po latach służby w policji Eve Dallas uważa, że już nic jej nie zaszokuje. A jednak... To był jeden z tych barów w centrum miasta, gdzie pracownicy firm odprężają się przy drinkach, narzekają na szefa, czasem umawiają z kimś na wieczór. Początkowo dało się jedynie odczuć pewne napięcie w powietrzu. Gwar się wzmógł. Goście stali się męczący. Padło kilka ostrych słów, doszło do przepychanek....

To był jeden z tych barów w centrum miasta, gdzie pracownicy firm odprężają się przy drinkach, narzekają na szefa, czasem umawiają z kimś na wieczór. Początkowo dało się jedynie odczuć pewne napięcie w powietrzu. Gwar się wzmógł. Goście stali się męczący. Padło kilka ostrych słów, doszło do przepychanek. Potem zaczęło się szaleństwo. Po dwunastu minutach chaosu i przemocy zginęło osiemdziesiąt osób.
Eve Dallas próbuje zrozumieć niewytłumaczalny ciąg zdarzeń. Świadkowie, którzy przeżyli, mówią, że widzieli jakieś potwory i roje pszczół. Opisują nagłe, przemożne uczucie strachu, gniewu i szaleństwa. Kiedy kryminolodzy składają raport, wszystko zaczyna wskazywać na to, że doszło do zbiorowej psychozy…
Tak się składa, że właścicielem baru jest mąż Eve, Roarke. Nie przypuszczają jednak, że ten atak był wymierzony przeciwko niemu. To coś znacznie poważniejszego. I jeśli Eve nie uda się szybko rozwikłać tej zagadki, sytuacja może się powtórzyć… w każdej chwili, wszędzie. Bo bierze się to z powietrza...

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyski i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Psychoza_i_smierc-p-31965-1-30-.html

Kasia | 2019-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2019

Przeczytałam już większość książek z tej serii i tą także polecam :) Różnorodni bohaterowie, sprawy kryminalne z dreszczykiem, humor, akcja. No i Eve Dallas - moja ulubiona policjantka! Charyzmatyczna, silna, wytrzymała, odważna - idealny wzór do naśladowania.

Gorąco polecam całą serię "In death".

książek: 2085
rumiko | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Sabiko | 2016-01-21

Uwielbiam każdą książkę z tej serii. Miałam szczęście czytać ją od pierwszej części i poznać całą historię Dallas od początku. Polecam całym sercem :)

gwiazdka | 2015-02-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 14 lutego 2015

Rozpatrując książkę jako pojedynczy kryminał mogę ocenić jako w przybliżeniu dobrą. Jest ciekawy początek, śledztwo zakrojone na szeroką skalę, nieznane motywy, interesujący świadkowie i nie wiadomo kto podejrzany. Po połowowe robi się trochę słabiej, bo już sprawca jest wytypowany, wystarczy znaleźć na niego dowody i umiejętnie go przesłuchać, a to już nie jest tak ekscytujące. Potem jeszcze jedna malutka niespodzianka i koniec książki. Czyli niezła, ale nie rewelacyjna.

Jeśli „Psychozę i śmierć" rozpatrywać jako część serii, to niestety traci na wartości. Powieść w niczym nie odbiega od poprzednich tomów cyklu, bardzo schematyczna, postaci zaś w perspektywie całości zaczynają nużyć, bo nie ulegają żadnym zmianom, jeśli jakaś drobna różnica jednak się pojawi to w kierunku doskonałości.

Książkę jak najbardziej czytać się da, nawet może stanowić miłą rozrywkę, ale nie zachwyca jak początek cyklu, ot po prostu nowe odhaczenie kolejnego tomu.

asia_35 | 2014-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2014

Rewelacja!Świetnie napisany kryminał.Co doprowadziło do masowej rzezi w jednej z nowojorskich restauracji,dlaczego musiało ponieść śmierć ponad 80 osób.Na to pytanie będzie musiała znaleźć odpowiedź Eve Dallas,a zabójca jest wyjątkowo inteligentny i przebiegły.Warto przeczytać!Polecam!

eve | 2014-06-29

Książka nie porywa tak jak poprzednie części serii. Brak mi kontaktów i dialogów znajomych pani porucznik oraz jej męża. Książka stała się typowym kryminałem - całkiem niezłym.

| 2014-05-21

Uwielbiam książki Nory Roberts, a tym bardziej jej dzieła pisane pod pseudonimem J.D.Robb:)polecam każdy egzemplarz.

Kolejna genialna powieść trzymająca w napięciu od pierwszych stron. Ten kto czytał choć jedną, ten wie o czym mówię:)

merusia | 2014-03-10
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Początek książki dość tragiczny. Prawie jak horror. I tu właśnie, na samym wstępie książka wciąga i zasiewa ziarno ciekawości. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Zresztą jak każdą książkę Nory Roberts. I za to Ją lubię. Po przeczytaniu tej książki postanowiłam przeczytać całą serię kryminałów J. D. Robb. Gorąco polecam.

czytamcałyczas | 2014-02-25

Nora Roberts od czasu do czasu zmienia się w J.D. Robb i pisze kryminały,których akcja toczy się w przyszłości w Nowym Jorku.Główną bohaterką jest tu detektyw Eva Dallas,policjantka i żona pewnego multimilionera.
Może to nie jest moja ulubiona literacka bohaterka, jest dla mniej zbyt sztywna i mało się uśmiecha.Ale jest też bardzo skuteczna i to chyba najważniejsze.
Fabuła Psychoza i Śmierć jest bardzo wciągająca,w pewnej restauracji dochodzi do masakry ludzie nagle wpadli w szał i sami siebie pozabijali lub okaleczyli.
Dallas przystępuję do długiego i ciężkiego śledztwa.
Które według mojej oceny trwało troszkę zbyt długo i było dość czasem nużące.
I mam jeszcze jedno uwagę,akcja tej książki toczy się w latach 60 XXI,mimo to życie mieszkańców przynajmniej Nowego Jorku nie wiele się zmieniło.Gdyby nie opis kilku nowinek technicznych, nawet bym nie zauważył.
Ale może to i lepiej,chodzący po Manhattanie kosmici raczej byli by troszkę dziwnym dodatkiem.

Mononoke | 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, E-book
Przeczytana: 19 października 2013

Nie wiem czy autorka ma jakieś pojęcie, jak powinien wyglądać kryminał, ale na pewno w kryminale nie chodzi o to, aby pierwszy prawdziwy podejrzany był mordercą, aby historia głównych bohaterów nic do fabuły nie wnosiła tylko ot jest bo jest, ani o to by zanudzić czytelnika nudną pracą policji. Nie ma zagadek, jest tylko dialog, przekaż mi to,sprawdź ulicę taką i taką, zdobyłam to i to, babka z wydziału takiego i takiego, robi to i to. Byłam znudzoną i zmęczona pracą głównej bohaterki tak samo, jak ona.