Psychoza i śmierć

Okładka książki Psychoza i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Psychoza i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 35) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 35)
Delusion in Death
Prószyński i S-ka
2013-04-14
2013-04-14
Bogumiła Nawrot

Świetna seria.

Świetna seria.

Przeczytałam już większość książek z tej serii i tą także polecam :) Różnorodni bohaterowie, sprawy kryminalne z dreszczykiem, humor, akcja. No i Eve Dallas - moja ulubiona policjantka! Charyzmatyczna, silna, wytrzymała, odważna - idealny wzór do naśladowania.

Gorąco polecam całą serię "In death".

Gorąco polecam całą serię "In death".

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Całkiem niezła.

Rozpatrując książkę jako pojedynczy kryminał mogę ocenić jako w przybliżeniu dobrą. Jest ciekawy początek, śledztwo zakrojone na szeroką skalę, nieznane motywy, interesujący świadkowie i nie wiadomo kto podejrzany. Po połowowe robi się trochę słabiej, bo już sprawca jest wytypowany, wystarczy znaleźć na niego dowody i umiejętnie go przesłuchać, a to już nie jest tak ekscytujące. Potem jeszcze jedna malutka niespodzianka i koniec książki. Czyli niezła, ale nie rewelacyjna.

Jeśli „Psychozę i śmierć" rozpatrywać jako część serii, to niestety traci na wartości. Powieść w niczym nie odbiega od poprzednich tomów cyklu, bardzo schematyczna, postaci zaś w perspektywie całości zaczynają nużyć, bo nie ulegają żadnym zmianom, jeśli jakaś drobna różnica jednak się pojawi to w kierunku doskonałości.

Książkę jak najbardziej czytać się da, nawet może stanowić miłą rozrywkę, ale nie zachwyca jak początek cyklu, ot po prostu nowe odhaczenie kolejnego tomu.

2088

Rewelacja!Świetnie napisany kryminał.Co doprowadziło do masowej rzezi w jednej z nowojorskich restauracji,dlaczego musiało ponieść śmierć ponad 80 osób.Na to pytanie będzie musiała znaleźć odpowiedź Eve Dallas,a zabójca jest wyjątkowo inteligentny i przebiegły.Warto przeczytać!Polecam!

Początek książki dość tragiczny. Prawie jak horror. I tu właśnie, na samym wstępie książka wciąga i zasiewa ziarno ciekawości. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Zresztą jak każdą książkę Nory Roberts. I za to Ją lubię. Po przeczytaniu tej książki postanowiłam przeczytać całą serię kryminałów J. D. Robb. Gorąco polecam.

Nora Roberts od czasu do czasu zmienia się w J.D. Robb i pisze kryminały,których akcja toczy się w przyszłości w Nowym Jorku.Główną bohaterką jest tu detektyw Eva Dallas,policjantka i żona pewnego multimilionera.
Może to nie jest moja ulubiona literacka bohaterka, jest dla mniej zbyt sztywna i mało się uśmiecha.Ale jest też bardzo skuteczna i to chyba najważniejsze.
Fabuła Psychoza i Śmierć jest bardzo wciągająca,w pewnej restauracji dochodzi do masakry ludzie nagle wpadli w szał i sami siebie pozabijali lub okaleczyli.
Dallas przystępuję do długiego i ciężkiego śledztwa.
Które według mojej oceny trwało troszkę zbyt długo i było dość czasem nużące.
I mam jeszcze jedno uwagę,akcja tej książki toczy się w latach 60 XXI,mimo to życie mieszkańców przynajmniej Nowego Jorku nie wiele się zmieniło.Gdyby nie opis kilku nowinek technicznych, nawet bym nie zauważył.
Ale może to i lepiej,chodzący po Manhattanie kosmici raczej byli by troszkę dziwnym dodatkiem.

Fabuła...

Nie wiem czy autorka ma jakieś pojęcie, jak powinien wyglądać kryminał, ale na pewno w kryminale nie chodzi o to, aby pierwszy prawdziwy podejrzany był mordercą, aby historia głównych bohaterów nic do fabuły nie wnosiła tylko ot jest bo jest, ani o to by zanudzić czytelnika nudną pracą policji. Nie ma zagadek, jest tylko dialog, przekaż mi to,sprawdź ulicę taką i taką, zdobyłam to i to, babka z wydziału takiego i takiego, robi to i to. Byłam znudzoną i zmęczona pracą głównej bohaterki tak samo, jak ona.

Książka nie porywa tak jak poprzednie części serii. Brak mi kontaktów i dialogów znajomych pani porucznik oraz jej męża. Książka stała się typowym kryminałem - całkiem niezłym.

Uwielbiam każdą książkę z tej serii. Miałam szczęście czytać ją od pierwszej części i poznać całą historię Dallas od początku. Polecam całym sercem :)

• Nora Roberts
  • Kryminały