Zabić cara

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Albatros
TO KILL A TSAR
car, rosja, thriller, historia, aleksander, ii

Sankt Petersburg, Rosja, 1879. Grupa radykalnych rewolucjonistów zakłada organizację terrorystyczną „Wola Ludu”, która za podstawowy cel stawia sobie zabicie jednego człowieka – cara Aleksandra II, cesarza Wszechrusi. "ZABIĆ CARA" to thriller historyczny z burzliwą historią miłosną w tle, osadzony w Rosji u progu wielkiej rewolucji. Niezwykle udane połączenie "DOKTORA ŻYWAGO" Pasternaka z...

"ZABIĆ CARA" to thriller historyczny z burzliwą historią miłosną w tle, osadzony w Rosji u progu wielkiej rewolucji. Niezwykle udane połączenie "DOKTORA ŻYWAGO" Pasternaka z powieściami kryminalnymi Borisa Akunina oraz thrillerami Roberta Harrisa i Johna le Carré.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Desjani | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Książka mi się nie podobała. Jednakże nie był problem w samej fabule, co w bohaterach, którzy sprawiali wrażenie szeroko pojętej bezbarwnej mazi. Nie są to wariaci-socjaliści, tylko idioci-socjaliści czy raczej komuniści. Historia nie ma dziur fabularnych. jest porządna precyzyjna, ale mimo chęci staje się nijaka. Autor nie chce oceniać tych ludzi lecz przez ten zabieg odbierany jest nam jakikolwiek posmak ówczesnego świata. Jako czytelnik, miałam wrażenie, że przedstawiony świat sprawia wrażenie niepełnego. Zabrakło wyraźnych motywacji bohaterów. Ocena może wynikać też z faktu pogardy dla systemu politycznego jaki jest komunizm czy socjalizm, ale mniejsza oto.

Babi | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

z tą książką miałam naprawdę dziwną sytuację, pomysł na fabułę bardzo mnie zainteresował, dlatego zakupiłam tę pozycję, przeleżała również sporo na mojej półce, bo nagle nie miałam na nią ochoty, ale w końcu nadszedł jej czas

początek... w ogóle nie wciągający, trudno było mi się połapać w postaciach, miejscach i ogólnej sytuacji, przez ponad 100 stron tylko czytałam, a nie "wczuwałam" się w przedstawianą historię, niestety... po dwusetnej stronie zaczęłam się wgłębiać w fabułę i tutaj książka dopiero mną na jakiś czas "zawładnęła", chociaż to może zbyt duże słowo - raczej mocno zainteresowała, finisz był bardzo wciągający i wprost przez niego "przeleciałam"

niestety główni bohaterowie byli papierowi, co było bardzo rażące., również ci poboczni, ale to już jakoś tak mniej bolało, za to opis miasta, panujących nastrojów w nim oraz ogólnej sytuacji ludu był bardzo dobrze opisany, normalnie winszuję, zdecydowanie lepszy niż w książkach pani Simons (mam tu na myśli "Jeźdźca...

| 2016-04-15
Przeczytana: 02 czerwca 2015

Książka ,która wciąga bez reszty:http://zyjwielokrotnie.blogspot.com.es/2016/04/zabic-cara-andrew-williams-czyli.html

amalgamat | 2015-12-29
Przeczytana: grudzień 2015

Powieść stanowi interesujące połączenie fikcji literackiej z wydarzeniami historycznymi. Nastaje gorący okres w dziejach carskiej Rosji. Wykształcona (najczęściej zagranicą) młodzież, zainspirowana ideami Marksa nie może pogodzić się z panującymi nierównościami społecznymi. Powstaje partia Wola Ludu. Szansy na zmianę istniejącego stanu rzeczy upatrują w zgładzeniu cara Aleksandra II. Książka ilustruje przeprowadzone w latach 1879-1881 próby zamachu na życie cara. Opisuje realistycznie sam przebieg zamachów oraz ich przygotowanie, w oparciu o wykorzystane przez autora źródła historyczne. W trakcie lektury spotykamy wielu czołowych terrorystów organizacji. W to dobrze przedstawione tło historyczne autor wkomponował historię miłości angielskiego lekarza i młodej rewolucjonistki z Woli Ludu. Książkę czyta się dobrze, historia zamachów na carze pochłania bez reszty, natomiast szwankuje sposób oddania charakteru głównych postaci i sfery emocji towarzyszących burzliwemu uczuciu. Możemy...

Kicia1914 | 2015-10-30

Na początku myślałam, że to nie jest książka,którą warto przeczytać... w ogóle nie wciągała.. aż kiedy przebrnęłam przez kilka rozdziałów zaczęła się pełna akcja, która trwała aż do końca. Wtedy poczułam, że muszę ją czytać i dowiedzieć się co się stanie. Niestety koniec nie za bardzo mi się podoba, chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej...

CuraDomaticus | 2015-08-19

Nie porywa i nie zabiera nocy. A szkoda. Czyta się bezboleśnie ale i bez podniecenia. Sprawiła wrażenie nowego gatunku, choć okładka obiecywala thriller historyczny to pasowało mi ją określać jakby... romans terrorystyczny ? Pfff.... I uraz zafundowany przez tłumacza, czy korektę: odmiana słowa "molo". Żyłam w przekonaniu, że się nie odmienia. Czytając w powieści "Policyjny szpieg czekał na oblodzonym molu [...]" widzę w głowie policyjnego szpiega na zamarzniętym stworzeniu jedzacym wełniane płaszcze a nie szpiega stojącego na skutym lodem molo... Ale może jestem w błędzie.

Annazuzanna | 2015-08-16

Początek trochę nudny, zniechęca czytelnika do dalszej lektury. Po pokonaniu kilku pierwszych rozdziałów książka po prostu wciąga. Historia Anny i Fredericka rozgrywająca się na tle walki "Woli Ludu" z carskimi rządami pełna jest napięcia. Fakty historyczne wplecione w fabułę ukazują rzeczywistość carskiej Rosji. Zakończenie pozostawia niedosyt.

Ania Urbańska | 2015-02-12

Zagłębianie się w historię carskiej Rosji daje mi wiele satysfakcji. To dzieje niebanalne, wielotorowe, intrygujące pod każdym względem. Wraz z wybuchem rewolucji i zamordowaniem ostatniego władcy zakończyła się ta epoka, która mnie pasjonuje. Dojście do władzy bolszewików niczego w Rosji nie zmieniło na lepsze - rządy nadal dzierżyli nieliczni, którzy czerpali zyski z jej sprawowania, a zwykli ludzie ciągle nie mieli co jeść, byli prześladowani i mordowani. I tak jest do dzisiaj. Rosjanie sami pozbyli się tego, co w ich kraju było najciekawsze, oryginalne, co kreowało ich tożsamość narodową. Pozbyli się w sposób najgorszy z możliwych - zamiast skupić się na poprawianiu tego, co mieli, postanowili całą przeszłość zrównać z ziemią i utopić w krwi.

Utwór, który stanowczo trzeba przeczytać, został napisany przez Andrew Williamsa, brytyjskiego pisarza i dokumentalistę, utytułowanego autora beletrystki historycznej. "Zabić cara" to książka dziwnie ukryta w cieniu, słabo promowana,...

deana | 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Czuję pewien niedosyt po lekturze tej książki. Niby wszystko jest na swoim miejscu: sensacyjna akcja osnuta wokół autentycznych zdarzeń, dobrze zarysowane tło historyczne i społeczne, różnorodni bohaterowie.
Taki zestaw najczęściej sprawie, że książkę pochłaniam a do tej nie miałam przekonania i czytałam tak żeby tylko skończyć.
Główni bohaterowie, Anna i Frederick są mało przekonujący, mdli, nudni i trochę sztuczni. Przy tak nakreślonej fabule powinnam żyć i oddychać z nimi. A tutaj wmieszali się w tłum postaci, w sumie mogło by ich nie być. Śledczy Dobrzyński, autor próbuje zrobić z niego demonicznego i przebiegłego wroga Woli Ludu, ale brakuje tu pasji i rzeczywistej przebiegłości. W sumie niewiele się dzieje. A jak już coś się dzieje to nie wiadomo stąd, po co i jak.
Bardziej zainteresowała mnie notka historyczna na końcu, niż cała powieść.

MonicaAlice | 2014-07-26
Przeczytana: lipiec 2014

Oparcie powieści na wydarzeniach historycznych, wątek sensacyjny i historia miłosna gwarantuje ciekawą akcję, chociaż nie tak pasjonującą, jak można było się tego spodziewać.