Przeszłość jako przedmiot wiedzy

Seria: Communicare - historia i kultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
historia

Książka, która czekała na swoje wydanie ponad dwadzieścia lat - jest opowieścią o narodzinach historii jako dyscypliny naukowej. Autor śledzi związki historii z retoryką i teologią wskazując, w jaki sposób udało jej się ostatecznie z tych zależności wyzwolić. Książka jest jednocześnie barwnym wizerunkiem intelektualnego życia Europy XVII i XVIII wieku.

źródło opisu: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

W książce "Przeszłość jako przedmiot wiedzy" K. Pomian przedstawia dzieje powstawania nowożytnej nauki historycznej. Jest to więc przede wszystkim praca poświęcona historii historiografii i wykuwaniu podstaw metodologicznych historii. Autor omawia, w jaki sposób historia uzyskała status nauki poprzez "wyrwanie się" spod opieki retoryki i teologii, jak następnie wypracowała własne narzędzia badawcze i z czym to było związane. Tutaj zwrócił Pomian uwagę na bardzo interesującą moim zdaniem rzecz, tj. na zmianę stosunku do książki, która przestała być obiektem kolekcjonerstwa, a zaczęła być traktowana jako źródło wiedzy, które trzeba udostępniać, a nie chronić przed potencjalnym czytelnikiem. To nie jedyna zmiana o charakterze społecznym, którą wskazuje Autor. Ważne są też związki między historiografią erudycyjną XVII stulecia a stopniowym wzrostem znaczenia, zwłaszcza we Francji, nobilitowanego mieszczaństwa i zmianą docelowej grupy odbiorców tego typu literatury: z możnych na...

MacG | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Publikacja poświęcona przemianom w traktowaniu historii na przestrzeni wieków (od Średniowiecza do Oświecenia) i jej rozwojowi jako dziedziny naukowej oraz narodzinom "République des Lettres". Wiele cennych informacji i przykładów, jasne przedstawienie kolejnych zagadnień, bogata bibliografia.

komestor | 2013-10-31
| 2013-02-27