A Betrayal In Winter

Okładka książki A Betrayal In Winter Daniel Abraham
Okładka książki A Betrayal In Winter
Daniel Abraham Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Cena Ostateczna (tom 2) fantasy, science fiction
Cena Ostateczna (tom 2)
Tor Books
2007-08-21
2007-08-21
fantasy

Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...
Okładka książki A Game of Thrones: The Graphic Novel. Volume Four Daniel Abraham, George R.R. Martin, Tommy Patterson
A Game of Thro... Daniel Abraham, Geo...

Bardzo niedoceniona seria, ambitna dojrzała książka

Bardzo niedoceniona seria, ambitna dojrzała książka

Na półkach: , , , , , , ,

Tym razem o wadze przemysłu wydobywczego.
Jest tam znowu Maati i znowu intryga się nie udaje, bo ludźmi szarpią wichry namiętności, a czasami dlatego że są niekompetentni, leniwi, albo przez przypadek. Jest to bardzo realistyczne i bardzo ładnie napisane. Ten andat nie jest może tak, um, fascynujący jak Seedless, ale rozterki Idaan są równie interesujące jak rozterki Amat albo Liat. Nawet bardziej. Nawet jeżeli nie jest się fanem trójkątów romantycznych (a przynajmniej nie aż takim jak najwidoczniej Daniel Abraham).

Tym razem o wadze przemysłu wydobywczego.

Muszę powiedzieć, że z wielkim zdumieniem odkryłem to, że cykl Daniela Abrahama nie był wydawniczym sukcesem. Nie potrafię tego zrozumieć. "A Betrayal in Winter" okazało się inteligentną i ciekawą lekturą. Owszem, w porównaniu z dziełami Abercrombiego, Eriksona & Esslemonta czy Martina, jest to powieść-chuchro, ale w fantastyce liczy się coś więcej niż tylko wielkość. Abraham stworzył naprawdę fascynujący świat z intrygującymi, odbiegającymi od gatunkowej normy obyczajami. Podział kastowy i płciowy, poeci i sama idea "ożywionej" abstrakcji jaką jest andat – to wszystko już wystarczy, by "A Betrayal in Winter" wybijało się ponad przeciętność. A przecież jest jeszcze sama historia, z ciekawą intrygą. Jej podstawową zaletą jest jednak skupienie się na czynniku ludzkim. Wydarzenia, akcja nie są tu celem samym w sobie. Abraham nie zapomina o ludziach, kreśląc wyraziste portrety psychologiczne i pokazując cenę psychiczną, jaką muszą zapłacić bohaterowie za podjęte decyzje i dokonane czyny. Autor odwalił kawał dobrej roboty i z całą pewnością sięgnę po tom trzeci i czwarty.

• Po angielsku
  • Fantastyczne
  • Dziennik Rorschacha
  • Posiadam (po angielsku)
  • Dlaczego w moim domu jest demon?
  • Brandon suggests
  • 2017