Pan Przypadek i trzynastka

Cykl: Pan Przypadek i... (tom 1)
Wydawnictwo: Poligraf
Jadźka

"Pan Przypadek i trzynastka" to pierwsza z czternastu książek opowiadających o przygodach rodzimego detektywa geniusza. Jej bohater, Jacek Przypadek, mimo swoich blisko trzydziestu lat, nie ma konkretnych planów na życie i cieszy się z tego, że nie musi ich robić. Ale któregoś dnia prosi go o pomoc ulubiona sąsiadka, pani Irmina Bamber, której skradziono obrazy. Tak zaczyna się jego detektywistyczna kariera, która z każdą rozwiązaną sprawą coraz bardziej irytuje różne ważne osoby.
Jacek Przypadek łączy w sobie przenikliwość Sherlocka Holmesa z łobuzerskim wdziękiem porucznika Borewicza i irytującym charakterem doktora House'a. Ta wybuchowa mieszanka powoduje, że może liczyć na sympatię wielu kobiet i szczerą nienawiść rosnącej rzeszy swoich wrogów, którzy za jego sprawą trafili za kratki.

Jacek Getner - pisarz, scenarzysta, dramaturg. Laureat licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych. Autor scenariuszy do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych i dialogów do fabularnych gier komputerowych. "

źródło opisu: Wydawnictwo Poligraf, 2013

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

gwiazdka | 2018-02-27
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2018

Wcale nie spodziewałam się, że aż tak bardzo spodoba mi się „Pan Przypadek i trzynastka” Jacka Gestnera. Przyznaję, że książkę brałam do rąk z pewną obawą, bo tytuł sugerował, że będzie to kolejna powieść nastawiona na „humor” za wszelką cenę. A tu takie miłe rozczarowanie. Humor owszem jest, ale bardziej subtelny, który sprawia, że czytelnik delikatnie uśmiecha się podczas lektury. Akcja też intrygująca, pomimo, że rozwiązałam wszystkie trzy zagadki, treść wciągała mnie do tego stopnia, iż odłożenie książki przed dotarciem do końca opowiadania było dla mnie nie lada wyzwaniem.

Na plus też zapisuję postaci wykreowane przez autora. Po pierwsze, pomimo, że wprowadził na raz całą ich plejadę, byli na tyle charakterystyczni, iż nie ginęłam w tym gąszczu, od razu „zapoznając się” i „rozpoznając” ich. Po drugie w zasadzie wszyscy bohaterowie byli sympatyczni, niektórzy pomimo swojej ekstrawagancji budzili ciepłe uczucia.

No i moim zdaniem największa zaleta książki: posiada ona urok,...

Marzena | 2018-03-05
Przeczytana: 05 marca 2018

Detektyw z przypadku.
Truteń w ludzkiej skórze.
Tak, tak - leń, obibok, truteń - to pierwsze co przychodzi mi na myśl, kiedy myślę o głównym bohaterze, Jacku Przypadku, ponieważ od samego początku nie wykazuje się pracowiością, żyje w przeświadczeniu, że od tego mógłby zginąć, a dookoła ma wiele kobiet, które wykorzystuje na wszystkie możliwe sposoby, więc skojarzenie nie jest bezpodstawne.
Ponad trzydziestoletni Przypadek nic jeszcze w życiu nie osiągnął, a wszystko co ma zawdzięcza rodzinie, cioci, babci i rodzicom, a i roztaczającą się przed nim ścieżkę kariery detektywa zawdzięcza uporowi sąsiadki...
Mam przeogromną nadzieję, że Autor, w dalszych częściach pozwoli swojemu bohaterowi dorosnąć, zmężnieć i się usamodzielnić, bo czas ku temu najwyższy, a Przypadek, i tutaj nie przeczę inteligentny i spostrzegawczy, może tylko na tym zyskać.
Póki co mnie nie przekonuje i jestem daleka od darzenia go sympatią. Czynienie ze stróżów prawa, grających tu trzecioplanowe role, kompletnych...

Beata | 2018-03-24
Przeczytana: 24 marca 2018

Genialny tom opowiadań pana Getnera. Uwielbiam jego opowiadania o Jacku Przypadku i jego detektywistycznych przypadkach:) Uwielbiam Błażeja Sakowicza i jego "zwierzęcy magnetyzm":)
Opowiadania pełne charakterystycznych bohaterów, przeplecione subtelnym, lekko ironicznym humorem, demaskujące ludzkie wady i ambicje. Trzeci tom za mną i dalej mnie zachwyca lekkość piórka Autora. Czytałam z prawdziwą przyjemnością:) Szczerze polecam.

Nina | 2018-04-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 31 marca 2018

Bardzo sympatyczny zbiorek kryminalnych, lekkich opowiadań. Nie przepadam za krótkimi formami ale te opowiadania to było to, co czego mi było trzeba. Odprężyłam się, uśmiechałam się do siebie czytając o Jacku Przypadku, detektywie z przypadku. Jacek to nie jest osoba, którą polubiłabym w realnym życiu. Trzydziestolatek, bez pomysłu na życie, pracy się boi, za to dobrą zabawę i towarzystwo przypadkowych kobiet (byle nie na długo) bardzo sobie ceni. Nie, zdecydowanie bym go nie polubiła. Jednakże Jacek Getner, tak fajnie to napisał, że mam w nosie osobowość Pana Przypadka, ja się po prostu świetnie bawiłam, a tego mi było trzeba. I pewnie sięgnę po kolejne części.

eduko7 | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

W tytule trzynastka, lecz tom obejmuje trzy opowiadania. Trzy, ale jakie! Napisane lekko, ładnym językiem i z odpowiednią dozą humoru. Czytałam z zaciekawieniem. Bawiłam się przednio. Jak bowiem można utrzymać powagę przy takim doborze bohaterów: Jacek Przypadek – domorosły detektyw z cechami Sherlocka Holmesa, Irmina Bamber – jego pierwsza klientka i menager, podkomisarz Łoś – prezentujący obsesyjne zainteresowanie osobą Jacka, smutny Fredro piszący komedie, okradziony przez znanego dramatopisarza Franciszka Karasińskiego-Wołkowyjskiego i inne mniej lub bardziej istotne postaci. Każda wyrazista, zapadająca w pamięć. Polubiłam Jacka, jego przyjaciela Błażeja, zaakceptowałam ich specyficzne podejście do życia i kobiet. Jacek może zaskakiwać połączeniem cech słynnego Holmesa i House’a – inteligencji, wnikliwości, specyficznego poczucia humoru, nieco zblazowanego stylu życia, a do tego – uroku osobistego i dbałości o kondycję w stylu rodzimego Borewicza. Kieruje się dewizą, że...

Finkla | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Książka krótka (około 200 stron), ale to otwarcie długiej, bo już kilkunastotomowej, serii o młodym detektywie. W tej części Jacek (to chyba nieprzypadkowe imię) Przypadek stawia swoje pierwsze kroki jako detektyw, który rozwiązuje sprawy i któremu ktoś za to płaci. Zagadki z dzieciństwa mogą stanowić niezły trening, ale jednak się nie liczą.

Kryminał jest zabawny, więc i problemy do rozwiązania nie są śmiertelnie poważne — raczej kradzieże niż morderstwa. Książka składa się z trzech części — każda poświęcona innej sprawie, ale powiązane chronologicznie i logicznie. Bohaterowie przeważnie się powtarzają, acz — na szczęście — ofiarą nie pada ciągle ten sam człowiek. Obrabowani się zmieniają.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/03/pan-przypadek-i-trzynastka-zabawny.html

Pokrecona | 2017-04-03
Przeczytana: 31 marca 2017

Historie tu opisane są wyśmienicie skonstruowane, napisane lekkim piórem i z poczuciem humoru. Śmieszne nazwiska bohaterów sprawiają, że czytając o nich, można nieoczekiwanie parsknąć śmiechem.
Ja na przykład zamiast przeczytać Irmina Bamber - w głowie miałam oczywiście Irmina Bimber :)
Następnym świetnym przykładem jest nazwisko komisarza policji — Łoś. Czy tylko mnie one rozbawiają?
Przygody naszego pana Przypadka i komisarza Łosia rozśmieszą nawet najbardziej ponure osobniki.
Pamiętacie Sherlocka Holmesa? Tu jest podobnie z Jackiem Przypadkiem. Takiego właśnie go sobie wyobrażałam. Inteligenty bystrzak. Ach, takiego spotkać na swojej drodze :) Rzadko można spotkać takie osoby, a szkoda.
Świetnie się czyta, a akcja w miarę przekręcania kartek nabiera coraz szybszego tempa. Książka ta ma wysoki poziom i rozbudza apetyt na więcej. Opowiadania pochłania się jedno po drugim a pozwalają na to zawiłość, nieprzewidywalność a także niezwykły sposób rozwiązywania zagadek.
"Pan...

Marianna | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Pan przypadek i trzynastka to trzy detektywistyczne opowiadania, w których Jacek Przypadek rozwiązuje zagadki z trzynastką w tle. Całość napisana lekkim, znośnym językiem, nieco z humorem. Mamy tutaj więc sprawę kradzieży obrazów, poszukiwanie zaginionych znaczków i "aferę willową" oraz kradzież sztuki. Pan Przypadek okazał się błyskotliwy, spostrzegawczy, inteligentny i przenikliwy. Jest dobrym obserwatorem ludzkich zachowań, dzięki czemu udaje mu się rozwiązać sprawy, które dla podkomisarza Łosia są "solą w oku" tak samo jak nasz detektyw. Może być, aczkolwiek liczyłam na coś lepszego. Można przeczytać.

Agacha | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 maja 2016

Chcecie przeczytać coś lekkiego? Proszę bardzo, ta książka się znakomicie nadaje na krótki relaks. Jeśli trafię na kolejne części z serii to na pewno nie pogardzę.

Ewa-Książkówka | 2013-03-05
Przeczytana: 05 marca 2013

Powieści z zagadką w tle na naszym rynku wydawniczym jest bez liku, prawda? Jednak jak wiele jest takich, które klimatem przypominają powieści detektywistyczne z dawnych lat? Z tą szczególną aurą, żywcem wyjętą z zapisu przygód Sherlocka Holmesa? Oj niewiele… zwłaszcza tych pisanych przez polskich autorów.

Dlatego gdy zamajaczyła mi w oddali perspektywa takiej lektury, bez wahania zgodziłam się po nią sięgnąć. Zwłaszcza że obiecano mi wyjątkowego detektywa w roli głównej, który nie tylko miał mieć w sobie coś ze wspomnianego już Sherlocka Holmesa, ale także być po trosze porucznikiem Borewiczem i doktorem House’m w jednym. Mieszanka wybuchowa - można by rzec… Kto miał stać się ucieleśnieniem tych trzech postaci? Syn szanowanego adwokata Fryderyka Przypadka – Jacek. Jeśli pomyśleliście w tym momencie, że Jacek zasila grono prawników, jak przystało na kontynuatora rodzinnej tradycji, to nic bardziej mylnego. Nasz bohater bowiem to lekkoduch, nie przykładający specjalnej wagi do...