Les Miserables

źródło okładki: www.nexto.pl

onika | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, Powieści
Przeczytana: lipiec 2014

Chyba jednak nie ma szans na to, żebym polubiła pana barona Mariusza Pontmercy. Może jest on szlachetny i prawy, ale reprezentuje ten typ szlachetności i prawości, który ociera się intensywnie o naiwność i głupotę. A już zakochany Mariusz jest po prostu nie do zniesienia. Podobno przy tworzeniu postaci Mariusza, Hugo wykorzystał własne losy i doświadczenia. Myślę jednak, że pisarz miał w sobie więcej zdrowego rozsądku niż jego romantyczny do bólu, papierowy portret.

W tym tomie postać Jeana Valjeana nie jest wyeksponowana. Na pierwszym planie są rozterki miłosne Kozety i Mariusza. Jakbym miała szesnaście lat, pewnie byłabym zachwycona opisem tego budzącego się uczucia, które wywraca świat młodych do góry nogami, i które pozwala żyć powietrzem. Ale bogatsza o szesnaście lat różnorakich doświadczeń przebrnęłam ze znużeniem przez poświęcone gruchającym gołąbkom rozdziały i zachwyciłam się opisem złodziejskiego półświatka i gwary złodziejskiej, choć już wszystko, co dotyczy...

BetiFiore | 2016-03-05
Przeczytana: 05 marca 2016

Takich książek jak ta się nie zapomina. Taki kunszt pisarski nie zdarza się często. Dobrze, że czeka na mnie jeszcze czwarty tom.

Kocham, kocham, kocham, kocham!!! (Mało ambitny komentarz, ale jakże z serca!)

DonProsto | 2018-05-17
Przeczytana: maj 2018

Dałem siedem gwiazdek jedynie ze względu na opis rewolucji. Tom trzeci jest zdecydowanie słabszy od tomu pierwszego i drugiego. Śledzimy dalsze losy Jana Valjeana, które w dużo mniejszym stopniu zachwyciły mnie w porównaniu do poprzednich tomów. Na ocenę wpłynęła też z pewnością przerwa w czytaniu tej części, ale i sama przerwa znikąd się nie wzięła :). Również zakończenie tego tomu jest zdecydowanie słabsze w porównaniu z I i II.

zlatawiecz | 2018-01-26
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Tom III "Nędzników" Victora Hugo zaczyna się cofnięciem w czasie.
Przy końcu drugiego tomu działo się niezwykle wiele. Pewien starszy człowiek został zaatakowany przez bandę opryszków, Mariusz miał dylemat moralny podczas podsłuchiwania pod ścianą, a sprawy przybrały rekordowo niebezpieczny obrót w postaci inspektora Javerta.

Victor Hugo jako pisarz świadomy, tego co napisać musi, krótko tę niezwykłą scenę podsumował w trzecim tomie i postanowił rozpocząć wyjaśnienia co, jak i dlaczego działo się z Jeanem Valjean i małą Kozetą, ale bardzo często musiał je przerywać na inne odskocznie tematyczne.

Środkowa część tego tomu, to wyjątkowo różnorodna seria zdarzeń, wypadków, wątków, które często zdają się nie mieć wiele wspólnego z całą resztą, dodatkowo jest to przeplatane rozważaniami, lekcjami pisarza przeznaczonymi dla czytelnika, który z przerażeniem przewraca kartki i widzi, że powrót do właściwego toku opowieści jeszcze nie nadszedł, a gdy już nadchodzi, to szybko pojawia się...

Gabriela | 2018-08-15
Doris | 2018-08-14
agyness | 2018-08-10
Czarek | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 1984
PawelStachyra | 2018-08-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Powstaną nowi „Nędznicy” od BBC

Andrew Davies, jeden z twórców serialu „Wojna i pokój”, będzie pracował nad kolejnym serialem dla BBC. Tym razem czeka nas nowa, i jak zapowiada Davies, bardziej wierna oryginałowi adaptacja „Nędzników” Victora Hugo. Stacja PBS opublikowała już pierwsze zdjęcia z planu.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Koziorożec

Koniec roku za pasem, a to oznacza, że nadchodzi czas Koziorożca, najambitniejszego ze wszystkich znaków. Znaku, którego planetą jest Saturn, kolorem zielony, a ulubionym dniem – sobota. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb.