Historia punk rocka. England's dreaming

England's Dreaming Sex Pistols and Punk Rock
muzyka, punk rock, Sex Pistols
muzyka
Kinga

Historia punk rocka, opowiadająca o jego źródłach kulturowych i społecznych, o sprawczej sile Malcolma McLarena, historii Sex Pistols i ich naśladowcach. Sugestywny portret drugiej połowy lat 70. w Wielkiej Brytanii. Opowieść pełna anegdot, relacji uczestników zdarzeń i wywiadów, opowiada historię niebotycznego sukcesu i szybkiego upadku ostatniej wielkiej kapeli rock'n'rollowej i momentu w popkulturze, który przyszło jej definiować.

Książka wskazywana przez krytyków jako najbardziej wiarogodna analiza punk rocka, uaktualniona o relację na temat punkowej spuścizny, zjednoczenia Pistolsów w 1996 roku oraz aktualną dyskografię.

Książka została uhonorowana prestiżową nagrodą im. Ralpha Gleasona dla najlepszej książce o tematyce muzycznej.

źródło opisu: www.axismundi.pl

źródło okładki: www.axismundi.pl

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Rajcuje nas chaos

twierdzili chłopcy z kapeli Jasia Zgniłka, pytani o graną przez nich muzykę. Z tego chaosu wyłonił się jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów brytyjskiej sceny punkowej: Sex Pistols. Historię kapeli gruntownie i fenomenalnie opisał Jon Savage, tuz brytyjskiego dziennikarstwa muzycznego, wydawca i pisarz. Savage chciał w książce pokazać różnorodność doświadczeń i głosów tego ruchu i w pełni mu się ten zamiar powiódł. Czytelnik dostaje do rąk nie tylko kompletną i wszechstronną historię zespołu, ale również wieloaspektowy obraz lat 70. w Wielkiej Brytanii, z szeroko zarysowanym tłem społecznym, politycznym, kulturowym i ekonomicznym.

Jedna z wersji głosiła, że zespół Sex Pistols narodził się (...) jako sposób na spędzanie czasu na wagarach1. Tymczasem Savage demaskuje wiele przekonań i stereotypów na ten temat. Całe zamieszanie zaczęło się w zasadzie od złego demiurga, który został menadżerem zespołu, Malcolma McLarena, nieomal zmuszonego przez Steve’a Jonesa do założenia zespołu. Zespołu, który wstrząsnął muzycznym rynkiem, był niepodobny do żadnego innego, odniósł oszałamiający sukces i do dzisiaj trudno znaleźć fana muzyki, który nie kojarzyłby Pistolsów chociażby ze słyszenia.

Dużo miejsca autor poświecił malowniczemu portretowi szalonego, skandalizującego duetu McLaren - Westwood. Wespół kombinowali oni między innymi jak by tu z zyskiem opchnąć ekscentryczne fatałaszki, których produkcją zajmowała się projektantka. Zespół powstał niejako przy okazji, ale w bardzo dogodnym momencie. Właśnie krystalizowała się pierwsza fala brytyjskiego punk rocka a na Wyspach zaczął się kryzys ekonomiczny. Punk był międzynarodową estetyką outsiderów (...). Punk zjednoczył stylistów z przedmieść, nastoletnich uciekinierów, zatwardziałych radykałów z lat 60., gejów i lesbijki, artystów, kiboli, intelektualistów, fanów big beatu, wyrzutków wszelkiej maści.2

Sugestywnie opowiedziana historia punk rocka zawiera wiele anegdot, relacji naocznych uczestników koncertów i krótszych lub dłuższych wywiadów. Ubarwiona mało znanymi faktami i sporą dawką skandali różnego kalibru, wypowiedziami członków zespołu i wzbogacona o zdjęcia (często pochodzące z prywatnych archiwów) jest wartościowym i nieocenionym źródłem wiedzy dla fanów Sex Pistols i punk rocka. Savage rekonstruuje nie tylko sceniczne i prywatne poczynania członków zespołu. Pokazuje ich w kontekście daleko szerszym, niż sugeruje to tytuł książki. Stąd między innymi pojawiają się w tym dość eklektycznym towarzystwie nazwiska osób na stałe wpisanych w historię muzyki, mody, sztuki czy literatury: m.in. Mervyn Peake, Rod Stewart, Charles Castelbajac, David Bowie, Roxy Music i wiele innych. Savage w imponujący i atrakcyjny dla czytelnika sposób pokazał, ile wspólnego z punkiem może mieć polityka, historia, ruchy społeczne czy filozofia.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, na czym polegał fenomen Pistolsów i jakim cudem zgrai niezbyt rozgarniętych, będących często pod wpływem używek i dziwnie grających chłopaków udało się osiągnąć tak wiele i wejść na sam szczyt, ma przed sobą gotową odpowiedź. Dziennikarz odsłania mechanizmy rządzące rynkiem muzycznym i zdradza marketingowe sztuczki, mające na celu stworzenie gwiazdy, jej tożsamości, całej subkulturowej otoczki wokół zespołu i oczywiście całkiem niezły zarobek. Cóż, McLarenowi udało się sprzedać i zespół, i ciuchy, i o tym fenomenie jest między innymi ta książka. Flirt z brudną, hałaśliwą muzyką bardzo mu się opłacił. Choć już niedługo po sukcesie Sex Pistols pojawiło się wielu ich naśladowców, nikomu do tej pory nie udało się powtórzyć ich sukcesu. Ani tak spektakularnego upadku.

„England’s Dreaming” pojawia się na polskim z rynku ze sporym, bo ponad dwudziestoletnim, poślizgiem. Książkę, dodajmy że sporej objętości, czyta się rewelacyjnie. Wielka w tym zasługa tłumaczki, Marty Marciniak, która czuje bluesa a raczej punka, bo sama była i nadal jest związana ze środowiskiem punkowym. Warszawianka z pochodzenia jest absolwentką studiów kulturoznawczych (specjalizacja: USA) Uniwersytetu Warszawskiego. Jak na punkówę przystało, jej zainteresowania badawcze oraz praca doktorska koncentrują się wokół historii punk rocka w Polsce oraz w USA. Dziś punk należy już do przeszłości, jako jeden z wielu angielskich snów, ale w latach 70. zachęcał do tego, by żyć intensywnie3 - twierdzi Savage. W tym jednym miejscu nie można się z nim zgodzić, bo przecież „Punks Not Dead”!4

Magdalena Świtała

1 Cytat pochodzi z recenzowanej książki
2 Cytat pochodzi z recenzowanej książki
3 Cytat pochodzi z recenzowanej książki
4 Tytuł płyty The Exploited

| 2015-02-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rok 2015
Przeczytana: 25 lutego 2015

Nie będę rozpisywać się o treści tej książki ponieważ wynika ona z tytułu i pewnie żadnemu słuchaczowi tego gatunku muzycznego nie trzeba tłumaczyć kto to był Malcolm McLaren, Sex Pistols i, że punk to nie tylko muzyka lecz cała subkultura i pewien sposób życia.
Na uwagę natomiast (dlatego też ocena bardzo dobra) zasługuje zawarta w książce dyskografia (55 stron bardzo drobnym drukiem), dzięki której można poszerzyć swoją wiedzę muzyczną, ponieważ zawiera ona oprócz zespołów znanych również takie, które po nagraniu jednej płyty stały się historią. Dyskografia ułożona jest i latami jak z podziałem na kraje.
Szkoda tylko, że wydawca polski nie pokusił się o zrobienie dodatku zawierającego dyskografię z naszego rynku muzycznego ponieważ również mamy parę „perełek”, o których nie można zapomnieć.

Paweł | 2015-04-28
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Ćwierć wieku dzieli polskie wydanie od pojawienia się "England's Dreaming" na rynkach księgarsko-wydawniczych świata. Minęły cztery dekady od kiedy jacyś kolesie zaczęli symulować harmonię i ład w muzyce. Obszerną historię punka według Jona Savage'a warto poznać, gdyż książka stała się jednym z uznanych elementów tego szaleństwa. Nawet malkontenci mogą znaleźć garść brakujących ogniw dla łańcucha faktów z dziejów ruchu, którego początek mógł mieć miejsce na Wyspach Brytyjskich. Mógł eksplodować za Wielką Wodą. Nawet pod wieżą Eiffla. Zaś jedno wiadomo na pewno: było to w kosmosie.

Jako że 700-stronicowa "Historia punk rocka" jest znakomicie znana wszem i wobec, można w tym miejscu poprzestać na kilku słowach pod tytułem wydarzenia jakim było polskie wydanie. Może tylko wspomnieć, że rodzimy Czytelnik otrzymuje "fully revised and updated edition", czyli rzecz bogatszą w treści, zaś w formie oczywistej.

Do tłumaczenia "England's Dreaming" przymierzał się Maciej...

Martyna | 2014-11-11
Na półkach: Przeczytane, Muzyczne
Przeczytana: 2014 rok

Kiedy zobaczyłam ją pierwszy raz na półce w księgarni, mój zachwyt był nie do opisania.
Po przeczytaniu było tylko gorzej...;)
Tak dokładnego opisu danej subkultury nie czytałam nigdy. Autor naprawdę postarał się aby książka była pełna faktów, żadnej ściemy :)

Tomek | 2016-02-28

Jedna z najlepszych książek i prac naukowych o popkulturze. Z pewnością najlepsza o muzyce i kulturze punk – 18 miesiącach, które – choć skończyły się porażką – bezpowrotnie zmieniły świat. Dla dziennikarzy i publicystów parających się kulturą praca Jona Savage’a powinna stać się podręcznikiem i być lekturą obowiązkową. Tak się pisze z szacunkiem dla czytelnika, tak się podaje – bardzo hermetyczną często – wiedzę. Dla fanów popkultury mus. Pozostali mogą sobie z „England’s dreaming” nie poradzić. To nie jest książka lekka, łatwa i przyjemna.

gumby | 2017-03-13
Przeczytana: 27 lutego 2017

Fallen_Angel | 2016-11-21
Przeczytana: 26 października 2015

Historia punk rocka w jednym miejscu - niezwykle pomocna.

Adam | 2015-03-21
Przeczytana: 27 marca 2015