rozwiń zwiń

Krótka powieść o Antychryście

Okładka książki Krótka powieść o Antychryście
Włodzimierz Sołowjow Wydawnictwo: Lumen Press klasyka
48 str. 48 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Lumen Press
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
48
Czas czytania
48 min.
Język:
polski
ISBN:
8390921200
Tłumacz:
Ludwik Posadzy
Tagi:
religia chrześcijaństwo prawosławie
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
627
82

Na półkach: , ,

Ten krótki tekst ten został pomyślany jako część (dość wyraźnie wyodrębniona) większej całości – dialogów, nie jest więc ani klasycznym opowiadaniem fabularnym, ani też typową przepowiednią. Niemniej najłatwiej do niego dotrzeć w formie samodzielnej i nie szkodzi takoż czytać (sama także do całości nie dotarłam).
A dlaczego warto?
Sołowiow stwierdza, że wiek XX „był epoką ostatnich wielkich wojen”. W skutek doświadczeń tego stulecia wśród państw europejskich rodzi się wola przeciwdziałania zagrożeniom wojen w przyszłości poprzez „zjednoczonenie sił całej europejskiej ludności”. Tradycyjny ustrój państw się przeżył, toteż „Europa w dwudziestym pierwszym wieku stanowi związek mniej lub więcej demokratycznych państw – europejskie stany zjednoczone”. XXI wiek oznacza również przewrót w pojmowaniu duchowości: „problem życia i śmierci, ostatecznego losu świata i człowieka – dodatkowo powikłane w wyniku nowych badań i odkryć fizjologicznych i psychologicznych, pozostają nadal nie rozwiązane. Następuje tylko jeden, doniosły fakt negatywny: ostateczny upadek teoretycznego materializmu (...) - takie wyobrażenie nie mogło już zadowolić ani jednego myślącego umysłu. (...) Z drugiej strony wszakże staje się jasne, że, wyrosła ona [tj. ludzkość] również z dziecięcej zdolności do naiwnej, spontanicznej wiary. Takich pojęć, jak Bóg, który stworzył świat z niczego, itp., przestają uczyć już nawet w szkołach elementarnych. Wypracowany został pewien ogólny podwyższony poziom wyobrażeń o tych sprawach, poniżej którego nie może zejść żaden dogmatyzm. I kiedy ludzie myślący w swej ogromnej większości pozostają zupełnie niewierzący, to nieliczni wierzący stali się wszyscy z konieczności również myślącymi, spełniając zalecenie apostoła [bądźcie dziećmi w sercu, ale nie w umyśle]." Na Zachodzie wzrasta też na przykład zainteresowanie filozofiami wschodu, ale ta duchowość „z importu” staje się duchowością nieuporządkowną, synkretyczną, chłonną. Niebezpiecznie – dodać należy – chłonną...
Brzmi znajomo?
Nie byłoby w tym nic szczególnie odkrywczego, gdyby nie fakt, że to nie była konstatacja, lecz antycypacja. Tekst powstawał wszakże na przełomie poprzednich stuleci, w latach 1899-1900, i chociaż w wielu miejscach nosi oczywistą patynę swego czasu, stanowi, co tu ukrywać – zdumiewająco dalekowzroczne wyobrażenie autora sprzed ponad stu lat o tym, w jakim kierunku rozwijać się będzie historia myśli społecznej i duchowość ludzi współczesnych.

Ten krótki tekst ten został pomyślany jako część (dość wyraźnie wyodrębniona) większej całości – dialogów, nie jest więc ani klasycznym opowiadaniem fabularnym, ani też typową przepowiednią. Niemniej najłatwiej do niego dotrzeć w formie samodzielnej i nie szkodzi takoż czytać (sama także do całości nie dotarłam).
A dlaczego warto?
Sołowiow stwierdza, że wiek XX „był epoką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    128
  • Przeczytane
    110
  • Posiadam
    21
  • Religia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2021
    2
  • Religia i teologia
    1
  • :-) Mam
    1
  • Wiara
    1
  • 2017
    1

Cytaty

Więcej
Włodzimierz Sołowjow Krótka opowieść o Antychryście Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także