Dwie albo trzy gracje

7 (24 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Two or Three Graces
Aldous Huxley
Kaklucha

Ukazująca się obecnie w nowym tłumaczeniu powieść Dwie albo trzy Gracje, napisana w roku 1926, należy niewątpliwie do utworów literackich najbardziej charakterystycznych dla lat dwudziestych.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Mikosek17 | 2014-04-01
Na półkach: Posiadam

Szczerze mówiąc nie wiem, co czyni książki Huxley'a tak dobrymi. "Dwie albo trzy gracje" jest to książka, która jest w całości poświęcona relacjom międzyludzkim, studiowaniu człowieka i zmian społecznych. Cała akcja dosyć prosta, wręcz banalna, ale to w jaki sposób autor wszystko opisuje działa bardzo pozytywnie na całą kompozycję. Właśnie to w jaki sposób pisarz analizuje człowieka - prześwietla go całego, analizuje cal po calu i wysnuwa logiczne, przejrzyste wnioski, a wszystko ubrane w idealnie dobrane słowa, połączone ze sobą wspaniałym stylem autora. Moim zdaniem jest to pewnego rodzaju fenomen, że z książki, która porusza tak trywialne tematy, można odnaleźć tyle przyjemności w trakcie czytania. Jest to już któraś z kolei pozycja Huxley'a i po raz kolejny nie zawiodłem się. Im więcej go czytam, tym większą mam ochotę na sięgnięcie po jego inne prace.

Nifelinord | 2013-08-18
Na półkach: Na składzie
Przeczytana: 2013 rok

Fascynująca książka o kobiecie koncertowo bezbarwnej i podobnej do setek innych, którą czysty przypadek - wspomagany trochę właśnie przez jej nijaką i nieskończenie podatną na wpływy osobowość - popycha do prób wyciśnięcia z życia czegoś więcej. Czego? Gracja sama nie ma pewności. I nie kończy się to dobrze ani dla niej, ani dla żadnego z jej mężczyzn - bez których wydaje się nie istnieć i przez których (wyłącznie) wyraża sama siebie. A wszystkiemu przygląda się z boku rozbawiony narrator.

Mamy pierwszą połowę lat dwudziestych. W wyniku niespodziewanego splotu okoliczności narrator* poznaje siostrę swego dawnego kolegi szkolnego, tytułową Grację. Wiedzie ona przykładne, dość nudne życie z kilkorgiem dzieci w majątku swojego męża, wziętego prawnika, i - jak stwierdza sam narrator - tylko zrządzeniem przypadku jeszcze go nie zdradziła...
W trakcie lektury poznamy dwa romanse Gracji. Oba przeistoczą ją w zupełnie inną osobę; skłonią do założenia całkiem innych masek. Jest jeszcze...

wawin666 | 2017-08-06
oleina | 2016-11-15