Introduction à la vie littéraire du XIXe siècle

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lettres Sup". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Dunod
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
210003006X
francuski

Le XIXe siècle littéraire est une période de foisonnement qui s'accommode mal d'une présentation chronologique. Jean-Yves Tadié, en s'intéressant d'avantage à ce qui unit les générations qu'à ce qui les sépare, met à jour les grands thèmes communs à Chateaubriand et à Mallarmé, à Constant comme à Gide...

źródło opisu: Wydawnictwo Dunod, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Żółw-w-filiżance | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Świetne opracowanie!

Poszczególne rozdziały "Introduction..." przedstawiają najważniejsze tematy stale obecne w twórczości literackiej Francuzów w XIX wieku. I choć książka ma stosunkowo niewielką ilość stron, to i tak prezentuje bardzo wszechstronne i wyczerpujące ujęcie tej problematyki.

Za szczególną zaletę uważam mnogość przypisów odsyłających nas do innych, uznanych opracowań, biografii i dzieł - praktycznie w każdym podrozdzialiku autor wskazuje w ten sposób zainteresowanym możliwość poszerzenia informacji. Jeśli więc ktoś chciałby skompletować bibliografię przedmiotu, "Introduction..." jest wspaniałą kopalnią pomysłów. Mnie samej to opracowanie BARDZO pomogło w napisaniu pracy nt romantyzmu francuskiego (zdecydowanie najbardziej ze wszystkich podręczników, jakie wypożyczyłam), a przecież oprócz tego książka traktuje też o realizmie, naturalizmie czy też symbolizmie.

Także polecam!