9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
popularnonaukowa
allison

Historia literatury włoskiej XX wieku omawia szczegółowo i syntetycznie piśmiennictwo włoskie całego, zamkniętego już, stulecia. Szczegółowo - bo na szerokim tle historycznym, kulturowym i artystycznym przedstawia nie tylko pisarzy wybitnych, ale i drugorzędnych, ważnych w danym momencie historycznym. Syntetycznie - bo zbiera, podsumowuje i opatruje komentarzem całość zjawisk literackich w...

Szczegółowo - bo na szerokim tle historycznym, kulturowym i artystycznym przedstawia nie tylko pisarzy wybitnych, ale i drugorzędnych, ważnych w danym momencie historycznym. Syntetycznie - bo zbiera, podsumowuje i opatruje komentarzem całość zjawisk literackich w podziale chronologicznym - literaturę wysoką i popularną, prądy, szkoły i kierunki literackie, a także publicystykę, czasopisma, manifesty literackie i pisma krytyczne.
Nie pominięto też analizy tekstów, biogramów czy kwestii samoświadomości literackiej.
Na uwagę zasługuje również oryginalnie opracowana Bibliografia, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy o współczesnym pisarstwie włoskim.

Książka powstała w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego pod redakcyjną opieką prof. Joanny Ugniewskiej.
Przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów italianistyki i romanistyki, a także innych filologii. Może zainteresować również nauczycieli, tłumaczy i literatów. Ponieważ na polskim rynku wydawniczym nie ma tego typu syntezy dwudziestowiecznego piśmiennictwa Włoch wierzymy, że będzie interesującą lekturą dla wszystkich czytelników zainteresowanych współczesną literaturą włoską i powszechną.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ta książka to prawdziwa gratka dla miłośników dwudziestowiecznej literatury włoskiej oraz dla tych, którzy dopiero chcą ją poznać.

Kompendium jest obszerne, szczegółowe, ale napisane ciekawie i przystępnie, co sprawia, że każdy miłośnik twórczości włoskich autorów znajdzie coś dla siebie.
Najwięcej miejsca autorki poświęciły prozie, ale mamy tu też kilka rozdziałów o poezji, dramacie, publicystyce i krytyce literackiej - aż do lat 90. minionego wieku.

Mnie najbardziej zainteresowały fragmenty poświęcone powojennemu neorealizmowi oraz twórcom uznanym za obrazoburczych, zwłaszcza A. Moravii i jego żonie - pisarce E. Morante, którą osobiście uważam za autorkę wybitniejszą od męża-noblisty.
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam także rozdziały poświęcone U. Eco, fenomenowi D. Fo oraz najnowszej prozie pisarek ostatniego ćwierćwiecza XX wieku.
Bardzo ubolewam, że większość książek, które mnie zainteresowały, nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Może jednak kiedyś...

Domilee | 2019-05-16
Rodion_Raskolnikow | 2019-04-09