Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania umysłu

Wydawnictwo: Psychoskok
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
zdrowie, medycyna
Aneta

Czym jest arteterapia i kto może z niej korzystać? Poznaj przykłady różnych metod artystycznych i terapii grupowej. Niemal każdy nas może zostać przytłoczony przez intensywność emocji, które bardzo trudno samemu przezwyciężyć. Arteterapia jest okazją do odkrywania tych intensywnych lub bolesnych myśli i uczuć w sprzyjającym ku temu środowisku. Wiąże się ona z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych, na przykład farb, gliny i tym podobnych materiałów plastycznych, aby odzwierciedlić te myśli i uczucia. Arteterapia może być stosowana indywidualnie ale często cieszy się powodzeniem w terapiach grupowych. „Arteterapia wykorzystuje do celów leczniczych sztukę w bardzo szerokim zakresie przede wszystkim terapeutyczne formy plastyczne, muzyczne, literackie i teatralne.” – czytamy w poradniku „Kreatywna plastyko stymulacja” - Joanny Wajdenfeld. „Zadaniem tak pojętej artestymulacji jest przede wszystkim wielostronny rozwój osobisty jednostki, ale także możliwość relaksacji, oderwania od dnia codziennego, wyciszenia niechcianych napięć i emocji lub ujawnienia tych tłumionych.” Została ona wprowadzona do terminologii medyczno-psychologicznej w latach 40 dwudziestego wieku, lecz odnosiła się do sztuki stosowanej w celach diagnostycznych w dziedzinie psychoterapii i psychiatrii. Dopiero w miarę upływu czasu zaczęła służyć jako środek rozwoju twórczego i zaczęto stosować ją także w psychologii i pedagogice jako narzędzie korekcji i rozwoju – pisze w swojej książce Joanna Wajdenfeld.

Poradnik ukazał się w formie ebooka i jest już w sprzedaży. Książka zapoznaje z podstawowymi pojęciami na temat twórczości i twórczego myślenia, podstawami budowy, działania i funkcji ośrodkowego układu nerwowego oraz historią sztuki i zmian spojrzenia na nią. Wyjaśnia pojęcie plastykostymulacji, plastykoterapii oraz artestymulacji i arteterapii, a czym różnią się od tradycyjnych zajęć plastycznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Psychoskok, 2013

źródło okładki: http://www.ebooki123.pl/kreatywna-plastykostymulac...»

Garda | 2015-09-07
Przeczytana: 2013 rok

Dla wszystkich interesujących się kreatywnością i sztuką nie tylko plastyczną. Nowe podejście do sztuki od strony neuropsychologii poparte badaniami światowymi jak również autorki.
Ciekawe pomysły i przydatne informacje dla osób pracujących z podopiecznymi i studentów.

Saturnia | 2016-07-06