Peggy Guggenheim

Tłumaczenie: Mariusz Ferek
Wydawnictwo: Rebis
Peggy Guggenheim
Bożena

Peggy Guggenheim - kobieta instytucja w świecie sztuki XX wieku. Jej burzliwe życie (1898-1979) przypadło na najbardziej ekscytujące lata minionego wieku. Pochodząca z bogatej rodziny szwajcarskich Żydów Peggy aktywnie uczestniczyła w życiu międzynarodowej bohemy. Pod koniec lat trzydziestych założyła w Londynie jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej i szybko weszła w posiadanie znakomitego wyboru dzieł Picassa, Magritte'a, Miró i Brancusiego. Po ucieczce z okupowanej przez nazistów Francji osiadła w Nowym Jorku, gdzie odegrała ogromną rolę w narodzinach nowego ruchu abstrakcyjnych ekspresjonistów. Po wojnie wróciła do Europy i do końca życia mieszkała w Wenecji, w Palazzo dei Leoni, gdzie obecnie mieści się jej kolekcja.
Pasjonująca biografia Antona Gilla oparta na drobiazgowych badaniach źródłowych i pełna barwnych anegdot, przybliża nam postać tej niezwykłej kobiety, słynnej żony i kochanki wielu sławnych artystów, m.in. Samuela Becketta, Maxa Ernsta czy Rolanda Penrose'a. Opowiada o najgłębszych tęsknotach i dążeniach tej niestrudzonej patronki artystów i twórczyni wspaniałej kolekcji dzieł sztuki nowoczesnej.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!