Siódmy papirus

Cykl: Cykl egipski (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Seventh Scroll
historyczna
ANNA

Angielski arystokrata i poszukiwacz przygód Nicholas Quenton-Harper i piękna archeolog Royan Al Simmu, pół Angielka, pół Egipcjanka, na terenie współczesnej Etiopii poszukują grobowca faraona Mamose sprzed czterech tysięcy lat. Kluczem do lokalizacji grobowca i znajdujących się w nim skarbów jest jeden z siedmiu papirusów spisanych przez nadwornego skrybę Taitę, odnaleziony przez Royan i jej męża w grobowcu królowej Lostris. Tymczasem papirus zostaje skradziony, a mąż Royan ginie z rąk wynajętych zabójców. W dramatycznym wyścigu do skarbu przeciwnikiem Royan i Nicholasa jest bogaty i pozbawiony skrupułów niemiecki kolekcjoner antyków, gotowy zlikwidować każdego, kto stanie na jego drodze. Zanim bohaterowie odnajdą grobowiec, muszą uporać się z całą masą fałszywych śladów i śmiertelnych pułapek zastawionych przez Taitę...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

gwiazdka | 2015-03-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 07 marca 2015

„Siódmy papirus" to moje wielkie rozczarowanie. Po bardzo pięknych dwóch tomach serii Boga Nilu spodziewałam się czegoś równie dobrego i interesującego. Książka jednak mnie po prostu nudziła, była rozwlekła, autor skupił się na niepotrzebnych szczegółach, które nic nie wnosiły do akcji, nabijały jedynie strony. Skończyłam powieść, bo było kilka fajnych fragmentów z akcją, niestety, te kawałki były króciutkie, reszta to opis intelektualnych zagadek i rozszyfrowywanie tajemnicy, a tu autor się nie sprawdził. Czułam się tak, jakby ktoś podszywał się pod Smitha i w dodatku próbował podrobić styl Browna, więc wyszła kompletna klapa. A już opisy scen miłosnych- żenada. Do tego dochodzi główna bohaterka, do której nie mogłam wykrzesać odrobiny sympatii, gorzej, ja jej wręcz nie lubiłam, po pierwsze Smith opisał ją niekonsekwentnie, najpierw miała być posłuszna córka i żona, ktoś na wzór arabskich kobiet, by za parę stron, jak diabeł z pudełka, wyskoczyła niezależna biała kobieta, w...

Kontynuacja mojego ukochanego "Boga Nilu" nie zachwyciła mnie. To pierwsza książka Wilbura Smith'a, która nie wciągnęła mnie bez reszty.
Jest dobra, ale kiepska jeśli porównam ją z innymi książkami autora.
Zdecydowanie wolę, jak autor cofa się w swoich książkach w przeszłości. Teraźniejszość powinien zostawić innym.

Iza | 2013-07-13

Według mnie książka genialna...tak prawdę mówiąc również dzięki niej wybrałam archeologię jako kierunek moich studiów. Czytałam ją niezliczoną ilość razy, marząc o tym, aby przenieść się do Egiptu - mojej wielkiej miłości. Uwielbiam wszystko to, co z nim związane - czy to ze starożytnym, czy obecnym, nic więc dziwnego, że "Siódmy papirus" po prostu musiałam mieć.
Świetnie poprowadzona akcja z licznymi retrospekcjami przenoszącymi nas w czasy Taity,niezwykle plastyczne opisy, które sprawiają, że czytelnik wręcz podąża śladami Royan, dreszczyk emocji okraszony rodzącym się powoli uczuciem pomiędzy głównymi bohaterami..Jednym słowem wielki ukłon w stronę Wilbura Smitha.

LadySea | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

KOlejny tom z serii egipskiej, tym razem rzecz się dzieje wspólcześnie, dwójka archeologów: angielski lord i pólegipcjanka pół angielka szukają zgodnie z zapiskami Taity grobowca faraona Mamose. TYm razem jest to czysto przygodowa książka z zaledwie elementami egipskimi. Nie jest wysokich lotów, ale po prostu dobre czytadło ( trochę w stylu Kopalni króla Salomona czy Poszukiwaczy zaginionej arki czy Sfinksa).Książka słabsza niż pozostałe Pozycje Wilbura Smitha mimo to polecam dla odstresowania.

byrcyn11 | 2014-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2014

Jako zadeklarowany miłośnik prozy Smitha ciężko mi pisać opinię o tej książce, dlatego że tym razem fantazja poniosła autora w niebiosy. Oczywiście każda powieść to jakaś wymysł autora, ale ja lubię takie pisarstwo, że gdy "lekko zmruży się oczy", to można sobie wyobrazić, że tak mogło być naprawdę. I do tej pory Smith tak pisał ! A tym razem wyszła bzdurka typu Indiana Jones, czy Miłość, szmaragd i krokodyl. Nie wiem czym to tłumaczyć, może autor zrobił sobie za mocną herbatkę liściastą, albo zmienił dostawcę ;) Jak zwykle czyta się szybko i jest ciągła ciekawość co dalej, ale ... Zacytuję więc może już tylko rodzimego "klasyka", - Wilburze Smith - nie idźcie tą drogą ...

Alina_24 | 2017-04-18
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

W porównaniu z poprzednim, rewelacyjnym "Bogiem Nilu", tutaj Wilbur Smith okrutnie mnie zawiódł. Nie podobało mi się przeniesienie historii Taity, Lostris i Tanusa we współczesne czasy. Tytuł mógłby się równie dobrze nazywać "poszukiwacze zaginionych grobowców" i oddałoby to świetnie całą fabułę i nudę tej książki. Poprzednia część wysoko postawiła poprzeczkę - bogactwo opisów, realia starożytności, niesamowicie wciągająca fabuła i niezwykle kolorowi bohaterowie. Niestety bohaterowie "Siódmego Papirusu" wydają mi się ubogo przedstawieniu pod względem ich charakteru czy decyzji. Podczas gdy kibicowałam postaciom "Boga Nilu", tutaj ich losy mnie kompletnie nie obchodziły - liczyło się tylko to, czy odgadną zamysł Taity i znajdą poszukiwane grobowce.

Ania | 2015-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

To moja pierwsza książka tego autora więc nie mam porównania do innych jego powieści.Sama powieść Siódmy papirus ma w sobie to co lubię wartką akcję, tajemnicę napięcie , którę nie pozwala się oderwać od czytania.Mam wrażenie jakbym oglądała Indiane Jonesa :) czytając tą powieść.Dla mnie ta powieść do strzał w dziesiątkę więc sięgnę po kolejne książki autora.

Octopus | 2016-04-16
Przeczytana: luty 2012

książki tego autora połykam zawsze i w całości:-)

ta jest nieco męcząca, ale można zabrać na urlop
Smith zdecydowanie lepiej czuje się w przeszłości, czy to starożytnej, czy XIX wiecznej

moshi_moshi | 2013-02-23
Przeczytana: luty 2013

„Siódmy papirus” to pierwsza książka Wilbura Smitha, jaka wpadła mi w ręce i z tego, co widzę, chyba gorzej nie mogłam trafić (przy czym, zdaję sobie sprawę, że to poniekąd kontynuacja innej powieści autora). Całkiem obiecujący początek szybko zostaje brutalnie zamordowany kiepskimi zagraniami rodem z niskobudżetowego filmu. Doceniam ładnie zarysowane tło, mnóstwo ciekawostek na temat starożytnej sztuki egipskiej, ale reszta po prostu rozłazi się w szwach. Cała intryga woła o pomstę do nieba i o ile poszukiwania zaginionego grobowca faraona to dobry pomysł na fabułę, tak sposób ich prowadzenia to już totalna kpina. Zdaję sobie sprawę, że człowiek z pieniędzmi może więcej, zwłaszcza w ogarniętym wojną domową afrykańskim państwie, ale bez przesady – samowolki budowlane (i nie mam na myśli małej szopy), mordowanie wsi, pół rządu w kieszeni jednego świra... Gwoździem do trumny okazał się czarny charakter, czyli stary wariat, który lubi perwersyjny seks w starożytnych dekoracjach...

ira | 2012-11-22

Pierwsza książka W. Smitha o starożytnym Egipcie, którą miałam w ręce. Wcześniej wiązałam tego autora raczej z powieściami sensacyjnym, które nie bardzo przypadły mi do gustu. Po "Siódmy papirus" sięgnęłam zatem raczej nieufna i tylko dlatego, że tym razem wątek sensacji został spleciony z wątkiem starożytnego Egiptu.
"Siódmy papirus" spodobał mi się na tyle, że od tej pory Smith jest dla mnie wyłącznie pisarzem "od Egiptu". W tej powieści współczesny wątek sensacyjny jeszcze się pojawia, ale dla wątku historycznego warto go "przemęczyć". :)