Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie

Cykl: Felix Net i Nika (tom 11)
Wydawnictwo: Powergraph
Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie
kemoiz

Trójka kultowych bohaterów tym razem w przezabawnych i trzymających w napięciu opowiadaniach. Felix, Net i Nika zaplątani w miłosną aferę szkolnych Walentynek, zagadkę mutacji genetycznych w ukrytej wiosce i w sen-pułapkę, z którego nie można się obudzić.

Smakowite nadprogramowe historie można czytać niezależnie od książek serii!

źródło opisu: http://www.powergraph.pl/

źródło okładki: http://www.powergraph.pl/

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

Nadprogramowa lektura obowiązkowa

Książki o przygodach trójki nastoletnich bohaterów, stworzonych przez Rafała Kosika, zyskały już status kultowych. „Felix, Net i Nika. Nadprogramowe historie” jest jak spotkanie z dobrymi, starymi znajomymi – przynajmniej dla tych, którzy czytali wcześniej choćby jeden z imponującej kolekcji dziesięciu tomów. W „Nadprogramowych historiach” Felix, Net i Nika również podróżują w czasie i przestrzeni, a każda wyprawa zamienia się w ekscytującą przygodę. Gimnazjaliści (…) mieli naturalną zdolność do ładowania się w kłopoty, które innym nigdy się nie przydarzają. I dzięki tej zdumiewającej umiejętności czytelnik otrzymał sympatyczny bonus od autora w postaci ośmiu opowiadań.

Dla wielbicieli serii tematyka książki nie będzie zaskoczeniem, choć oczywiście oryginalnych i zaskakujących pomysłów nie zabraknie. Choć opowiadania są zróżnicowane, łączą je elementy obecne w poprzednich powieściach, czyli humor, treści edukacyjne oraz wiele innych wątków z tego i nie z tego świata. Kosik zadbał o trzymającą w napięciu akcję, zaskakuje niespodziewanymi jej zwrotami, elementami grozy, umiejętnie podsyca czytelniczą ciekawość. Nowinki i fakty ze świata nauki przeplatają się z fantastyką, a wszystko to opisane bezpretensjonalnym językiem, również jeśli chodzi o uczniowską gwarę.

Fabuła opowiadań nie opiera się wyłącznie na fantastyce, to raczej udane połączenie fikcji i realizmu. Wyobraźnia autora przenosi bohaterów do gimnazjum, do przyszłości, by potem cofnąć ich w czasie, każe im błądzić w niekończącym się śnie i szukać wyjścia z muzeum. Dzięki bogatym w detale opisom (autor zwraca uwagę nawet na takie drobnostki, jak ozdoby do włosów) wyobraźnia niemal automatycznie zaczyna odtwarzać czytane właśnie scenki.

Autor prowadzi z czytelnikiem inteligentną literacką grę, pozwalając mu dobrze się bawić podczas wynajdywania w treści analogii do współczesności (znajdziemy tu m.in. Lema, historyczne fakty, a nawet filmy przeznaczone niekoniecznie dla młodych widzów). Dzięki takim zabiegom niełatwo oderwać się od wciągającej lektury. Myślę, że Kosik i tym razem nie zawiódł zaufania fanów, z niecierpliwością czekających na każdy kolejny tom serii. Świetnie napisana książka trafi do czytelników płci obojga, ponieważ autor nie precyzuje odbiorcy. Traktuje go z szacunkiem, jak równorzędnego, inteligentnego partnera.

„Nadprogramowe historie” na tle pozostałych tomów cyklu prezentują się całkiem przyzwoicie. W tej literaturze nie słychać fałszywych nut. Autor umiejętnie wyważa proporcje miedzy poszczególnymi składnikami fabuły, stawiając młodych ludzi w obliczu różnych zagrożeń, każąc im rozwiązywać zagadki niemalże kryminalne, będzie też co nieco o problemach nękających młodych ludzi, kilka akcentów społecznych i psychologicznych. Między wierszami przemyca niewielką dawkę dydaktyzmu.

Niekwestionowaną zaletą „Nadprogramowych historii” są wyraziści, barwnie zarysowani bohaterowie, i to zarówno główna trójka, jak i ci z dalszego planu. Nie da się nie lubić tytułowej trójki. Felix posiada imponującą wiedzę z zakresu fizyki (stąd biorą się te jego niesamowite wynalazki), Net to bystry informatyk, a rudowłosa skromna Nika może pochwalić się zdolnościami paranormalnymi. Łączy ich prawdziwa przyjaźń i wspomniana wcześniej zdolność do pakowania się w kłopoty. Nie sposób się nie uśmiechnąć wyobrażając sobie klasową piękność błyszczącą cekinami czy zdziwaczałych nauczycieli mamroczących coś pod nosem. Choć niektóre ich cechy mogą wydawać się nieco przerysowane założę się, że przynajmniej niektórych z nich można spotkać w rzeczywistości.

Rafał Kosik zajmuje się w głównej mierze pisaniem science fiction połączonej z horrorem i sensacją. Po jego książki sięgają zarówno dorośli, jak i nastolatki. Ale to właśnie cyklem przygód Felixa, Niki i Neta zdobył popularność wśród młodych czytelników. Dodajmy, że nieletnie audytorium również bywa wymagające, a pisanie dla takiego odbiorcy wymaga zaangażowania i sporej wiedzy. Zaciekawić go i pozyskać stanowi dla piszących spore wyzwanie, któremu Kosik w pełni sprostał. Nie karmi czytelników naiwnymi bajeczkami o wampirach i nadprzyrodzonych zjawiskach, zręcznie wplata fantastykę między naukowe fakty a zjawiska z pogranicza magii i świata realnego zawsze opierają się na solidnych naukowych fundamentach. Niniejsza książka jest przekonującym dowodem na to, że pisarz nie obniża lotów.

„Nadprogramowe historie” to w pewnym sensie dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z serią, przedsmak tego co dzieje się w poprzedzających zbiorek częściach. Oczywiście można je czytać niezależnie od tego czy zna się pozostałe książki z serii, ale to trochę tak, jakby zaczynać obiad od deseru. W opowiadaniach zdarzają się nawiązania do poprzednich powieści, co z jednej strony może utrudniać nowym czytelnikom zrozumienie niektórych wątków, ale może być też zachętą do uzupełnienia zaległości w czytaniu. Zaskoczyła mnie i zachwyciła treść ostatniej historii zatytułowanej „Wędrujące samogłoski”, niewątpliwie wiele czytelniczek zareaguje podobnie. Zapewne nieprzypadkowo wieńczy ten zbiór, bo jest jak klamra spinająca poszczególne opowiadania w logiczną całość. Jeśli więc ktoś szuka mądrej i wartościowej literatury dla nastolatków, to właśnie ją znalazł.

Magdalena Świtała

Ech, za moich czasów... tak tak, uruchomiła się we mnie opcja "starsza pani", a to za sprawą zwariowanego Kosika i teraz z wielkim sentymentem wspominam podobne ukochane lektury sprzed lat. Wówczas, w szaleństwo obecnych gimnazjalistów, a wtedy 8-klasistów, w szkolny świat Żaby, Okista i Ciamci wprowadzał nas Edmunt Niziurski (przy okazji: wczoraj 10.07 minęła 89. rocznica Jego urodzin). Ich przygody i pełne humoru teksty doprowadzały trzewia do wstrząsów, ale Rafał Kosik poszedł znacznie dalej i tego po cichu zazdroszczę obecnym 13/14-latkom. To, co zaserwował w Nadprogramowych Historiach, cięte uwagi, zgryźliwe obserwacje nauczycieli, niewybredne aluzje do historii i polityki, przeplatanie rzeczywistości nierealnymi i fantastycznymi związkami z technologią, to doprawdy całkiem niezła rozrywka. Nawet jeśli na świat dorosłych patrzymy krzywym i nieco złośliwym młodym okiem. Dlatego polecam każdemu, kto nie zapomina, że i on cielęciem był i nie wstydzi się sięgać po...

violabu | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Książki „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika to seria fantastyczna w dwojakim znaczeniu: jest to rewelacyjna literatura z gatunku fantastyki. Wśród trzynastu dotychczas wydanych książek, jedna z nich, a mianowicie „Felix, Net i Nika oraz Nadprogramowe Historie” jest zbiorem opowiadań.

Seria jest bardzo poczytna wśród młodszych nastolatków. Książki opowiadają niesamowite przygody trójki przyjaciół. Felix to konstruktor wynalazca, Net to zdolny informatyk i programista, a Nika obdarzona jest zdolnościami paranormalnymi i intuicją.
W „Nadprogramowych Historiach” bohaterowie uczęszczają do drugiej klasy gimnazjum. Przyjaźń i lojalność wobec siebie nawzajem, a także pomysłowość i poczucie humoru to główne cechy „paczki”. Tytułowe postaci są przedstawione z konsekwencją, dzięki czemu na podstawie zachowań łatwo jest określić ich indywidualne cechy. I tak najpoważniejszym z nich jest Felix, Net to wesołek, a Nika jest dziewczyną odpowiedzialną.

Książka ma właściwości...

Wkp | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

MŁODZIEŻOWE Z ARCHIWUM X

Kosik poza serią Felix, Net i Nika, najbardziej znany jest ze swoich opowiadań, które publikowały najważniejsze magazyny dotyczące fantastyki w Polsce. Krótkich form nie mogło więc zabraknąć także we FNiN. Opowiadania stanowiące pomosty pomiędzy poszczególnymi tomami czy dopełniające ich akcję, ukazywały się już od samego początku istnienia cyklu a to jako darmowe e-booki, a to znowu w „Fantastyce”. Wreszcie zaś zostały zebrane - i uzupełnione o zupełnie nowe - w tomie „Nadprogramowe Historie”. Tomie, który stanowi naprawdę ciekawa podróż do świata trójki niezwykłych gimnazjalistów – świata, można go chyba tak nazwać, „Z archiwum X” dla młodszych czytelników. Chcecie ją odbyć? A więc zapraszam.

Pierwszym przystankiem na tej trasie jest tekst, którego akcja dzieje się bezpośrednio po „Gangu Niewidzialnych Ludzi” – „Tajemnica Kredokrada”. Felix, Net i Nika zmierzyć się w nim muszą z serią podpaleń śmietników w szkolnych klasach oraz masową kradzieżą kredy…...

Meredith | 2014-04-09

Tutaj było różnie, jedne historie bardzo ciekawe i wciągające, inne już nieco mniej.

eR_ | 2016-07-20
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 12 lipca 2016

Rafał Kosik, to pisarz, który pisząc dla dorosłych, takie powieści, zaliczane do sf, jak"Mars", "Kameleon", mój ulubiony"Vertical", czy zbiory opowiadań, takie jak np."Obywatel, który się zawiesił", postanowił, również dla młodszego czytelnika coś przygotować.Czego rezultatem jest seria dla młodszych czytaczy"Amelia i Kuba", a dla starszych czytelników"Felix Net i Nika".Seria ta, w skrócie określana jako"FNiN", liczy już 14 tomów i nie zanosi się na to, aby to był koniec.
Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Powergraph, otrzymałem do przeczytania, ale również do zrecenzowania jedenasty tom tego cyklu.

Książka ta, to zbiór opowiadań, które ukazywały się w różnych odstępach czasu, w najróżniejszych magazynach, czy w internecie.
Są tu opowiadania bezpośrednio nawiązujące, do któregoś tomu przygód naszych nastolatków, lub takie, w których jedynie postaci nastolatków łączą się z pozostałymi tomami ich przygód.
Pełne humoru, fantastyczne, a nawet rasowy horror.Wszystko to zebrane w jednym...

Świetne, ale wolę "pełnometrażowe" historie pana Kosika.

patusia_dorota | 2013-07-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 lipca 2013

Co raz częściej spotykam się z autorami fantasy, najczęściej książek przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży, którzy do swoich serii tworzą zbiory opowiadań. Kolejnym takim twórcą jest nasz rodak Rafał Kosik. W swojej książkę opublikował osiem historii, w tym cztery, które niektórzy czytelniczy już znali, bo pojawiały się osobno jako małe książeczki. Ja nigdy dotąd nie spotkałam się z Jego krótkimi historiami, a jako że Felixa, Neta i Nike bardzo lubię, zabrałam się „Nadprogramowe historie”. Jakie są moje wrażenia? O tym zaraz.

„Sam powiedziałeś kiedyś „czym byłoby życie bez odrobiny ryzyka”.
- Ale to było w dzień! A odrobina ryzyka to jest wtedy, jak zjesz przeterminowany jogurt.
- Przestań zrzędzić.
- Lepiej się czuję, jak narzekam. W końcu jestem Polakiem...”

Treść opowiadań w różnym stopniu łączy się z książką. Nie będę opisywać ich treści, bo są naprawdę krótkie i nie chciałabym niczego zdradzać. Znajdziemy tu jednak historie, które zostały rozpoczęte w książce jak np....

To jedna z najlepszych książek Kosika. Mało dłużyznych technicznych opisów i niepotrzebnego gmatwania fabuły, dużo śmiechu i dynamiki. Świetna część, a pod względem śmieszności rozdziały "Ściema Smoczysława" i "Romantyczny Interdyscyplinarny Projekt" dorównują bestsellerowej "Matyldzie" Dahla.

Sojczix | 2018-11-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2018

Miło się tą książkę czytało, składała się z samych opowiadań, dlatego też wątki nie mogły być z byt długie. Każde opowiadanie było jakby dodatkowym do którejś z części. Ciekawa odmiana po historiach mieszczących się w całej książce bądź w dwóch tomach, gdzie czasem akcja działa się zbyt wolno. Mamy tutaj też kilka wyjaśnień, jak o agencie Mamrocie jak i opisanie historii przyjaciół po latach, gdy są już dorośli. Cóż więcej mówić, książki z tej serii zawsze się dobrze czyta

filozof | 2013-06-06

Gdy mowa o jakimś zbiorze opowiadań od razu mam ochotę go przeczytać. Tak było też z tą książką,na marginesie nagroda w konkursie.A więc, mamy tu 8 świetnym trzymających w napięciu i z humorem opowiadań.Mamy tu choćby kredokrada,rządy pewnego tyrana na Mazowszu.Mamy też lekcję pełne romantyzmu.Nasi bohaterowie jak zwykłe zabawni i pełni pomysłów.Polecam każdemu, kto czytał wcześniejsze książki Kosika z tej serii.