Terminator Duddy Kravitz

Tłumaczenie: Joanna Kopel
Wydawnictwo: Itaka
The Apprenticeship of Duddy Kravitz
Bożena

"Mężczyzna bez ziemi jest nikim" - to zdanie zasłyszane od dziadka, Duddy Kravitz, chłopiec z ubogiej, żydowskiej dzielnicy Montrealu bierze sobie głęboko do serca. Postanawia, że zostanie kimś. Najlepiej kimś bogatym - wielkim posiadaczem ziemskim, którego włości ciągną się aż po kanadyjski horyzont. Tak oto Duddy Kravitz rozpoczyna swój przedziwny okres terminatorstwa w służbie pieniądza. Zanim kupi Ziemię Obiecaną, musi krok po kroku przyswoić sobie arkana oszustwa, kłamstwa i zdrady.
"Terminator Duddy Kravitz", najwybitniejsza powieść współczesnej literatury kanadyjskiej, w brawurowy sposób opisuje pogoń pozbawionego skrupułów młodzieńca za fetyszami materialistycznego społeczeństwa. Na tle żydowskich ulic powojennego Montrealu Richlerowi udało się stworzyć niezapomnianą, szyderczą przypowieść o naszych czasach.

źródło opisu: Wydawnictwo ITAKA, 1994

źródło okładki: Zdjęcie autorskie