Trufla

„Zamaskowany” to powieść fantasy, której liczni bohaterowie walczą w imię spełnienia własnych, nieodgadnionych pragnień. Z czasem pojawiają się dodatkowe motywacje do walki, a bohaterów (obu walczących stron) wspomagają runy i ich nadprzyrodzona moc. Wartka fabuła wymaga od Czytelnika opanowania sztuki porządkowania równoległych rzeczywistości, co jest nie lada wyzwaniem. Autorka kreuje świat przedstawiony jako tajemniczą historię, której finał pozostawia wiele możliwości rozważań o świecie nierzeczywistym oraz pobudza wyobraźnię.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: źródło własne

Renata Jakubowska | 2014-01-09

Milestone. Miasto żyjące własnym rytmem, z mieszkańcami,wśród których grasują mordercy, płatni zabójcy, namiętni w swej pracy grabarze oraz zwykli uczniowie. W tym miejscu znajdziesz wszystko, czego dusza zapragnie.
Któż jednak mógł się spodziewać, że to dotychczas spokojne miasto stanie się centrum dramatycznych wydarzeń?
Kiedy czytałam książkę, miałam dziwne wrażenie, że to miejsce zostało stworzone tylko po to, by być. Miasto i jego życie wykreowane przez autorkę zdało mi się szare. Nie jednak dlatego, że stworzone zostało czarnymi literami na białych kartach.
Rozczarował mnie fakt, że każdy zakamarek, każdą ulicę,każdy ciemny zaułek między domami musiałam w swojej wyobraźni stworzyć sama.Zawiodłam się tym, że miasto nie posiadało swojego własnego opisu stworzonego dłonią i umysłem autorki, pozostawiając mnie w stanie nienasycenia i niewiedzy. Bo jakże mam być świadoma, cóż się zaraz stanie, skoro nie wiem, jak wygląda świat, w którym rozgrywa się akcja?

Bohaterowie...

devlon | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Było ciężko.
Książkę opisać da się w dwóch słowach - kompletny chaos.
Jednakowi, płytcy bohaterowie, bez jakichkolwiek cech szczególnych. Ponoć każdy z nich jest wstrętnym, złym mordercą. Jak dla mnie mogliby i bułki wypiekać, wszystko jedno. Nie dowiemy się niczego na temat motywów postępowania postaci. Ktoś gdzieś idzie, biją się, jeden umiera i powtóreczka.
Wątków w cholerę dużo, większość bez znaczenia dla całości. W zasadzie to powiem tak: gdyby zapytać o czym ta książka jest - nie odpowiedziałabym.
Ogromna ilość błędów. Nie tylko literówki, interpunkcja, ortografia ale przede wszystkim beznadziejna konstrukcja zdań. Czasem po kilka razy czytałam jedną linijkę, żeby zorientować się "co autor miał na myśli". Nadużywane są zdania pojedyncze. Naprawdę, po dwóch stronach takiej lektury pojawia się niepokojąca myśl, czy autor w ogóle zna pojęcie zdania złożonego. W każdym razie, po jakimś czasie pojawiają się bardziej skomplikowane konstrukcje. I tutaj okazuje się, że używanie...

Trufla | 2013-04-05

Jak można przeczytać na okładce: "Wartka fabuła wymaga od Czytelnika opanowania sztuki podporządkowywania równoległych rzeczywistości, co jest nie lada wyzwaniem" - z czego wywnioskować można, iż to lektura dla ludzi obdarzonych wrażliwością, wyobraźnią i skupiających się na fabule książki. Nie dla ludzi, którzy książek nie czytają, a jedynie 'przelatują' je wzrokiem.

Książka opowiada o płatnych zabójcach, ich trudnych relacjach, brutalnym świecie, w który wciągnięta zostaje niewinna dziewczyna - Aino. Każda z postaci ma swój własny system wartości, pokręcony sposób myślenia i wyrazisty charakter. Nie ma tu mocnych kontrastów - dobro miesza się ze złem.

Akcja jest naprawdę wartka. Ich opis niemalże filmowy. To książka idealna na podgrzanie zimowej atmosfery. Polecam ją każdemu, kto posiada wyobraźnię i potrafi skupić się na opowiedzianej historii.

EDIT: Owszem, błędy są. Chciałam jedynie zaznaczyć, iż fabuła jest warta uwagi. Przykro mi, że Devlon wzięła moją opinię tak do...

Paulina Kwiatkowska | 2013-04-28

Autorką książki jest 20-letnia mieszkanka Sosnowca, studentka geologii. ,,Zamaskowany” to powieść z gatunku fantastyki, w której zaczytuje się od dawna. Ta pozycja jest jej debiutem literackim, jednak w przyszłości chciałaby wydać także jego kontynuację.

Nathan i Aino byli rodzeństwem. Dziewczyna sądziła, że jej brat zaginął, nie miała o nim żadnych wieści. Dlatego, gdy usłyszała rozmowę o bohaterze postanowiła udać się za rozmówcami. Niestety, została zauważona, a zarazem obezwładniona i zaprowadzona do mieszkania. Dopiero po czasie bohaterowie zorientowali się, że Aino była siostrą Nathana, którą mieli chronić. Wróciła także Kiren, która nie wiedziała wszystkiego o działaniu runów. Miały one magiczną moc. Gdyby się z nimi przegrało stawało się bestią. Czy ktoś zdecydowałby się na taką walkę?

Szczerze przyznam, że w książce zainteresował mnie tylko opis. Fabuła była za żywa, wątki zmieniły się za szybko. Jeszcze nie zdążyłam przywyknąć do jednego zdarzenia, a już pojawiało się...

Bookeriada | 2014-07-17
Przeczytana: 25 października 2013

„Zamaskowany” Moniki Kołodziej to pozycja idealna dla każdego fanatyka kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Widać w niej bardzo silną inspirację mangą i anime (czyt. długie, proste grzywki, magia i fabuła nie do ogarnięcia dla zwykłego śmiertelnika).

Czytając tę książkę, doszedłem do wniosku, że w naszym społeczeństwie wytworzyła się grupa dorosłych, tworzących literaturę sympatyków Japonii, którzy w swoim pisarstwie inspirują się wprost kulturą Kraju Wschodzącego Słońca.
Książka jest pozycją trudną, zważywszy chociażby na jej budowę. Każdy rozdział jest podzielony na podrozdziały, a te opowiadają o różnych postaciach. Aby zobrazować trudności w odbiorze, można wziąć np. pod uwagę jeden z rozdziałów, gdzie mamy opisy siedmiu zupełnie odmiennych historii, z których każda przydarzyła się komuś innemu. W połowie 5-6-stronicowego rozdziału możemy całkiem się pogubić i nie być w stanie określić kogo dotyczą opisywane wydarzenia, albo co spotkało konkretnego bohatera. Jest to niewątpliwie...

pierzyna | 2013-02-26
Konrad | 2017-09-06