Wróć do Sorrento?...

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Justyna Ka

W 1966 roku Anna German, nazywana wówczas „Białym Aniołem polskiej piosenki”, wyjechała do Włoch, aby zrobić światową karierę. Trasa koncertowa, występy telewizyjne, festiwal w San Remo, (to wtedy narzeczony Dalidy Luigi Tenco z rozpaczy, że jego piosenka „Ciao, amore, ciao” nie przeszła do finału, popełnił samobójstwo). German wszędzie budziła zachwyt. Niewysocy włoscy konferansjerzy mieli z nią kłopot, bo przerastała ich o głowę. Jeden z nich zapytał ją nawet bezczelnie: „Ile metrów pani sobie mierzy?”. Odpaliła mu natychmiast, po włosku: „To nie istotne; ważne, że jestem wyższa od pana”. Publiczność zawyła z podziwu.

Szczęście trwało kilka miesięcy. 28 sierpnia 1967 roku, wracając z koncertu, Anna German została ciężko ranna w wypadku samochodowym na autostradzie Słońca koło Bolonii. Przez siedem dni pozostawała w śpiączce. Obudziła się ale miała urazy kręgosłupa; nie było wiadomo, czy kiedykolwiek będzie jeszcze chodzić i śpiewać. Po dwóch latach trudnej, bolesnej rekonwalescencji, wróciła jednak na estradę. Stanęła przed mikrofonem prosta jak nigdy i zaśpiewała swój superprzebój, który napisała w czasie choroby „Człowieczy los”. Wkrótce ukazała się też jej książka „Wróć do Sorrento?...”, w której opisała swoje przeżycia. To był bestseller. Wyrywano go sobie z rąk i dosłownie zaczytywano. Do dzisiaj przetrwało niewiele egzemplarzy.

W trzydziestą rocznicę śmierci znakomitej piosenkarki Instytut Wydawniczy Latarnik postanowił wznowić jej legendarną książkę.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Latarnik, 2012

źródło okładki: Instytut Wydawniczy Latarnik

molik | 2013-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2013

Życie i kariera Anny German były dla mnie nieznane.Dopiero po obejrzeniu serialu zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej o tej wybitnej artystce.Nie miałam pojęcia, że Anna German jest jedyną polską piosenkarką , która zrobiła zagraniczną karierę.
"Wróć do Sorrento" to biografia, którą artystka napisała w czasie rekonwalescencji po wypadku we Włoszech.Anna pisze głównie o swojej włoskiej karierze którą przerwał wypadek samochodowy.
Włosi znawcy piękna szybko poznali się na anielskim, przepięknym głosie artystki, który natura ustawiła tak, że nie wymagał poprawy.Kariera we Włoszech rozwijała się w imponującym tempie, był nawet występ w San Remo.Niestety tragiczny wypadek przerywa wszystko. Anna opisuje ile musiała wycierpieć,żeby ponownie móc chodzić i występować na scenie. Rekonwalescencja trwała 2 lata.
Dokładnie 15 lat po wypadku Anna umiera w wieku 46 lat na raka kości.Odszedł na zawsze anielski głos jedyny taki na świecie.

kamyk576 | 2014-08-31

Książka fajna. W moje ręce wpadła przez przypadek.Na pewno pozostanie w mojej pamięci na długo. W tej oto książce opisane jest całe życie Anny German. Być może, książka zainteresowała mnie,ponieważ z ciekawością oglądałam serial,pokazany ostatnio w TVP.Anna German książkę napisała,aby odwdzięczyć się słuchaczom za wszystkie listy i słowa wsparcia w trudnych chwilach. Na końcu super wpisy włoskiej prasy oraz daty z życia!
Polecam:-)

Kasia | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Autobiografia Anny German . Czyta się jednym tchem.
Opisuje ona swoją karierą,wypadek, powrót do życia i do śpiewania. Nie sposób zapomnieć tej książki.
I tylko szkoda,że odeszła tak szybko,za szybko...

PaniZima | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Nie byłam nigdy wielką miłośniczką jej twórczości, chociaż podziwiałam jej głos.
Ale po lekturze wiem, że to była wielka dama polskiej piosenki.

książek: 2066
LenaU | 2013-05-03
Przeczytana: 02 maja 2013

pewnie jak większość z nas o tej niezwykłej osobie dowiedziałam się oglądając serial. Jest to jedyna książka Anny German i właśnie po obejrzeniu serialu o niej mogę powiedzieć, że wyłania się z niej w każdym słowie prawdziwa osoba. Czytając tę książkę odczuwałam spokój, którym Anna German na co dzień emanowała. Takt z jakim opisywała wydarzenia z jej życia, które wydarzyły się wbrew jej woli, z winy osób, którym nie zależało na jej dobru świadczy o jej wielkości i pięknym sercu. W całych wspomnieniach nie można wyczuć goryczy i niesprawiedliwości, a jedynie skromność i otwartość serca. Ten pamiętnik nie jest jednak typowym uzewnętrznianiem pikantnych szczegółów z życia. Brak w nim romansów, zdrad i walki o pieniądze. Relacja jest raczej próbą uporania się z traumą, wyrzucenia jej z siebie. Nie jest to powieść, z której można się wiele dowiedzieć z życia artystki, lecz pomimo wszystko warta przeczytania chociażby dla formy i precyzji języka i szczerej prawdy płynącej z jej duszy.

inkaa2000 | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Wspomnienia Anny German ze wstępem Tomasza Raczka. Książka ukazała się niedługo po wypadku piosenkarki i opisuje początek jej kariery.

paullla | 2015-05-07
Przeczytana: 06 maja 2015

Jest to autobiografia Anny German. Opisuje ona swoją historię na scenie muzycznej i aktorskiej. Jednak nie opowiada nic na temat swojego życia prywatnego. Warto ją przeczytać jeśli chce się dowiedzieć czegoś na temat życia scenicznego polskiej piosenkarki. Mnie bardziej interesowała prywatna strona Anny German, której tutaj akurat nie znalazłam :)

Lila21 | 2015-12-07

Mrs_Avaler | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Jedna z najcieplejszych, najbardziej wzruszających i zarazem najpiękniejszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Mimo powagi opisywanych sytuacji, a nierzadko również tragicznych - szczególnie jeśli chodzi o wypadek i późniejszą rehabilitację - z lektury tej bije.. ciepło, szczerość, prosty, a zarazem piękny język. Po przeczytaniu mój podziw dla Anny jeszcze bardziej się spotęgował. Polecam wszystkim, bo książka naprawdę warta przeczytania.

Biedroniaola | 2014-02-20

Nie znałam twórczości Anny German do czasu ekranizacji serialu. Zafascynowała mnie mocno ta postać artystycznie i prywatnie. Skuszona promocją w Świecie Książki (jeszcze) kupiłam książkę. Nie żałuję, bo serial wiadomo "wyolbrzymił" pewne fragmenty życia. Jak dla mnie porywająca lektura