Coś zupełnie innego. Piekło dorastania

Wydawnictwo: Smak Słowa
Ag2S

Arnhild Lauveng od czasu swojego debiutu w roku 2005 w postaci autobiografii „Byłam po drugiej stronie lustra“ (I morgen var jeg alltid en løve), osiągnęła wielki sukces jako pisarka literatury popularnonaukowej oraz wykładowca. „Coś zupełnie innego“ to jej czwarta książka, a jej tematem jest młodzież i szeroko rozumiane zdrowie psychiczne. Książka „Coś zupełnie innego” została napisana z...

Książka „Coś zupełnie innego” została napisana z myślą o młodych ludziach borykających się z różnymi trudnościami natury psychicznej. Ale w równym stopniu adresowana jest do partnerów, członków rodziny oraz przyjaciół chorego twierdzi psycholog i autorka - Arnhild Lauveng.

Opinia Związku Psychologów:
Dla młodych ludzi, czytających opowiadania o Monie, Amirze i wszystkich pozostałych bohaterach, przesłanie jest jasne: Nie jesteś sam. A poza tym: Dostajesz do ręki pewne przemyślenia, a wręcz zasób słów, z których możesz skorzystać, gdybyś chciał porozmawiać z kimś o nękających cię problemach.

Dorastanie staje się dla młodych ludzi coraz trudniejsze. Burzliwe zmiany związane z dojrzewaniem, nadmiar bodźców płynących z ogólnie dostępnych środków masowego przekazu i niezmierna samotność doskwierająca mimo aktywności towarzyskiej przeniesionej do sieci prowadzą często młodzież do ciężkich stanów depresyjnych, psychotycznych, samookaleczeń, zażywania narkotyków, a czasami do rozwiązań ostatecznych - samobójstw.

W dyskusjach prowadzonych na forach młodzieżowych Lauveng zauważyła potrzebę zaistnienia książki dla nastolatków poruszającej ich problemy związane z dorastaniem i już od dłuższego czasu nosiła się z zamiarem napisania jej. Twierdzi, że kiedy sama pracowała z młodzieżą, taka książka była jej bardzo potrzebna, a kiedy była nastolatką, brakowało jej praktycznych informacji na temat sposobu zorganizowania służby zdrowia.

Autorka pragnie, aby książka miała pozytywny wydźwięk, była źródłem nadziei, wglądu i pożytecznych informacji. Jako, że pierwsza część książki zawiera historie młodych osób, a druga poświęcona jest faktom i prezentuje konkretne informacje na temat możliwości znalezienia pomocy, może w praktyce funkcjonować jako podręczny leksykon wiedzy dla psychologa i pedagoga szkolnego.

źródło opisu: http://smakslowa.pl/

źródło okładki: http://smakslowa.pl/z,2,pl,cos_zupelnie_innego__pieklo_dorastania.html

earthian | 2015-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2015

Myślę, że jest to dobra lektura zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych czy rodziców. Pomaga zwrócić uwagę na postrzeganie świata przez młodych ludzi, opisuje wiele sposobów przeżywania rzeczywistości, emocji, trudnych sytuacji i dzięki temu pomaga w zrozumieniu i empatycznym pojęciu struktury nastolatków.
Dla samych młodych ludzi może być dobrą wskazówką do zrozumienia tego co przeżywają, dlaczego przeżywają i co można z tym zrobić, do kogo zgłosić się po pomoc, jak sobie spróbować radzić z problemami.
Początkowo język i styl pisania nieco mnie drażnił, ale bardzo zależało mi na dokończeniu tej książki. Nie zawiodłam się na lekturze! To już druga książka tej autorki, naprawdę dobrze opisuje zaburzenia psychiczne, ogólnie wewnętrzny świat człowieka- nie tylko tego, który przezywa trudności psychiczne.
Polecam!

szpulla | 2016-02-22

To z założenia pozycja dla norweskiej młodzieży. Nie za bardzo przeszkadza to w pierwszej części, która przedstawia lekko napisane, ale dość przejmujące, krótkie case studies. Ich celem jest przybliżenie i trochę odczarowanie problemów w obszarze zdrowia psychicznego. To chyba się udało, w opisach przypadków pewnie każdy odnajdzie cząstkę siebie.

Druga część jest poradnikiem, który może być ciekawostką, jeśli interesuje nas norweski system opieki zdrowotnej. Polski system jest jednak dosyć odmienny i w książce brakuje jakiegoś uzupełnienia, czy chociaż posłowia, które by to szerzej wyjaśniało.
Jednak główne przesłanie książki w każdych warunkach pozostaje aktualne. Lekturka w sumie nie tylko dla nastolatków, ale wszystkich, którzy czują niepokój słysząc hasło „choroba psychiczna”.

Mary | 2016-09-08
Przeczytana: 01 września 2016

Powinnam była przeczytać ją 10 lat temu, teraz to było już bez sensu. Aczkolwiek doceniam jej wartość. Świetnie napisana.

MrsOzz | 2017-06-24
Zuzanna | 2017-01-24