historia
welesxxi

Tom VI Spotkań Bytomskich Spis treści: - Plemiona czy chaos? - Tradycja i nowy porządek. Mieszkańcy Wielkopolski w obliczu zmian zachodzących w X-XIII w. - "Stare" i "nowe" w systemie władzy książęcej Mieszka III - Innowacja czy siła tradycji? O niektórych aspektach wczesnośredniowiecznych produkcji garncarskich z tzw. glin białych regionu Małopolski - Symbolika płaszczyzną konfrontacji...

Tom VI Spotkań Bytomskich

Spis treści:

- Plemiona czy chaos?
- "Stare" i "nowe" w systemie władzy książęcej Mieszka III
- Symbolika płaszczyzną konfrontacji starej i nowej technologii
- Stare i nowe w garncarstwie wczesnośredniowiecznego Płocka
- "Stare" i "nowe" w średniowiecznym szczecińskim rzemiośle szewskim
- Od kasztelanii do weichbildu. Podziały wewnętrzne ziemi głogowskiej w średniowieczu
- Wieża. Recepcja ogólnoeuropejskiego wzorca popularnej siedziby obronnej
- Nieodparty urok "świata rzymskiego"? Nadmorscy Słowianie między chrystianizacją a "europeizacją"
- Święty Wojciech i miejsce jego męczeństwa. Misja w strefie pogranicza?
- Wielka mogiła bliźniacza w Podhorcach
- Wczesnośredniowieczny przełom w obrządku pogrzebowym na Mazowszu
- Scivit namque: Non adinvencionibus novis, sed observantia stabiliri... Przykład śląskich kanoników regularnych
- Nowe jak stare, czyli o tradycjach z falsyfikatów lubiąskiego dokumentu fundacyjnego (XIII-XIV w.)
- Stare i nowe nośniki pamięci na średniowiecznym Śląsku
- Zjawisko zmiany kulturowej w społecznościach koczowniczych na przykładzie Pieczyngów

źródło okładki: zdjęcie własne

Fidel-F2 | 2017-03-31