Arystokracja

Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 1)
Wydawnictwo: Bellona
Arystokracja
historia
allison

Kolekcja XX-lecie międzywojenne to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników do sentymentalnej podróży, w której postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach. Opowiemy o tym jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich wzruszało, interesowało czy bulwersowało. W naszej serii nie zapominamy także o...

W naszej serii nie zapominamy także o poważniejszych tematach takich jak: polityka, rozwój nauki i przemysłu, czy stosunek do mniejszości narodowych. Autorem kolekcji jest znany i ceniony znawca II Rzeczypospolitej - Sławomir Koper, twórca wielu bestselerowych książek opisujących okres przedwojenny. Zatem cytując słowa znanego szlagieru z 1935 roku - powróćmy jak za dawnych lat...

źródło opisu: http://www.dodatkidogazet.pl/ksiazki/1597,dwudzies...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jacek | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 30 stycznia 2017

W cyklu książek poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu to tom pierwszy (czym arystokraci sobie zasłużyli na to wyróżnienie, wszak miały być najważniejsze aspekty epoki...). Czytam go jako kolejny, więc w opinii nie będzie "zobaczymy, co dalej" ani tym podobne.
Tom nie jest wielki, więc i opinia nie powinna być zbyt wielka. Do rzeczy.
Zdjęcia ciekawe, zróżnicowane, nieźle dobrane, choć w rozdziale "Pomiędzy patriarchatem a feudalizmem", poświęconym uroczystościom, świętom i kulinariom są wyłącznie fotografie z polowań. Jeśli jednak ogólnie zdjęcia można chwalić, to podpisy pod nimi już nie. Bo a to pan nagle się staje panią (s. 27), a to klisza jest odwrócona i to, co po prawej na zdjęciu, w podpisie już jest po lewej (ss. 48, 89). Maniera zapisywanie każdej osoby "pierwsza z prawej, druga z prawej, trzecia z prawej" zajmuje dużo miejsca i w niczym nie ułatwia odszukanie postaci, przy tym pod innymi fotografiami w ogóle nie wiemy, gdzie stoją/siedzą wymienione osoby.
Tekst...

sierpia | 2017-01-21

Polecam

Septienna | 2016-07-18

Czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo rzetelny opis, bez brązownictwa

lolipop13 | 2015-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2015

Pierwsza część serii o Dwudziestoleciu Międzywojennym Stanisława Kopera to propozycja bardzo ciekawa dla miłośników epoki. Poświęcona jest polskiej arystokracji. Koper w dość skrótowej formie (pewnie takie było założenie serii) przedstawia losy najważniejszych arystokratycznych rodów, które funkcjonowały w przestrzeni społecznej lat międzywojennych. Czytelnik może się również zapoznać z losami wielkich rezydencji, zwłaszcza losy tych na Kresach Drugiej Rzeczpospolitej, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami Polski smucą. Koper przedstawia też co nieco z obyczajowości ówczesnej arystokracji, np. tradycję polowań, a także związki przedstawicieli wielkich rodów z polityką. Wszystko to wzbogacone jest licznymi zdjęciami z życia arystokratów oraz zdjęciami ich rezydencji.

Warto sięgnąć po książkę Kopera, bo w pigułce przedstawia ważny element Dwudziestolecia Międzywojennego w Polsce. Książka, jak zwykle u Kopera, napisana jest lekkim piórem, ze swadą i z humorem.

Magda | 2014-04-08

Napisana przystępnym językiem opowieść o polskiej arystokracji. W książce odnajdziemy wiele ciekawostek i pięknych zdjęć.

Jakub Gruszecki | 2014-03-12
Przeczytana: 2013 rok