Novelas Ejemplares
literatura piękna
Liliana

Nowele przykładne (org. Novelas ejemplares) – zbiór nowel autorstwa Miguela Cervantesa. Ukończony został w 1612 roku i wtedy oddany do cenzury, natomiast dedykacja, skierowana do hrabiego de Lemos, wicekróla Neapolu, datowana jest na 1613. Zbiorek wydrukowano w 1614 roku, nakładem Juana de la Cuesta. Zbiór zawierał 12 utworów: Wielkoduszny kochanek (El amante liberal) Pani Kornelia (La señora...

Zbiór zawierał 12 utworów:
Wielkoduszny kochanek (El amante liberal)
Pani Kornelia (La señora Cornelia)
Dwie panny (Las dos doncellas)
Siła krwi (La fuerza de la sangre)
Cyganeczka (La gitanilla)
Licencjat Vidriera (El licenciado Vidriera)
Znakomita pomywaczka (La ilustre fregona)
Rinconete i Cortadillo (Rinconete y Cortadillo)
Oszukańczy ożenek (El casamiento engañoso)
Rozmowa psów (El coloquio de los perros)
Angielska Hiszpanka (La española inglesa)
Zazdrosny Estremadurczyk (El celoso Extremeño)

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowele_przyk%C5%82adne

źródło okładki: http://lubimyczytac.pl/book/edit/169306

Grot | 2018-11-13

Obszerny, dwutomowy zbiór nowel Cervantesa, autora nieśmiertelnego „Don Kichota”.

Wszystkie opowiadania tu zawarte podejmują tematykę miłosną, która stanowi centralny i niemal wyłączny motyw książki. Całość może przypominać słynny „Dekameron” Boccaccia, choć oczywiście nie jest aż tak wybitnym arcydziełem. Niektóre opowieści wydają się zbyt przekombinowane, ale generalnie płynnie i przyjemnie się czyta.

Na końcu znajduje się interesujące posłowie, w którym ukazana jest ewolucja w nowelistyce Cervantesa, oraz wskazanie na wątki autobiograficzne umiejętnie wplecione w opowieści geniusza hiszpańskiej literatury.

Pierwszy tom otwiera „Wspaniałomyślny kochanek”, czyli opowieść o perypetiach miłosnych nieszczęśliwie zakochanego Ryszarda w kobiecie sprzedanej w niewole. W „Angielskiej Hiszpance” przybrane rodzeństwo musi znosić trudy rozłąki z przygodami w tle. Dalszy utwór opowiada o rywalizacji dwóch niewiast zakochanych w tym samym młodziku („Dwie panny”). „Siła krwi” to mocna...