Marysia boi się ciemności

Okładka książki Marysia boi się ciemności Nadia Berkane, Alexis Nesme
Okładka książki Marysia boi się ciemności
Nadia BerkaneAlexis Nesme Wydawnictwo: Debit Cykl: Misia Marysia literatura dziecięca
20 str. 20 min.
2013-01-01
2013-01-01
20 min.
Elżbieta Krzak-Ćwiertnia

Okładka książki Dzieci kapitana Granta. Wydanie zbiorcze Alexis Nesme, Juliusz Verne
Dzieci kapitan... Alexis Nesme, Juliu...
Okładka książki Horrifikland. Przerażająca przygoda Myszki Miki Alexis Nesme, Lewis Trondheim
Horrifikland. ... Alexis Nesme, Lewis...
Okładka książki Marysia i zachowanie przy stole Nadia Berkane, Alexis Nesme
Marysia i zach... Nadia Berkane, Alex...

Jakbym walnęła Gryzkowi w pysk, odechciałoby mu się żartów. Całkiem niezła opowiastka o oswajaniu nocnych strachów.

Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki lubią Franklina. Ale powiedzmy sobie szczerze, że dzięki temu, że Franklin jest chłopcem, łatwiejszy odbiór tych książek mają zdecydowanie chłopcy. Mali Czytelnicy mogą utożsamić się z tym przyjaznym żółwikiem i razem z nim przeżywać jego problemu i przygody. A co w takim razie z dziewczynkami? Na szczęście powstały książki, wydane przez Debit, o sympatycznej małej misi koali - Marysi, która może stać się przyjaciółką małych Czytelniczek.
Chciałabym przedstawić jedną z serii książek o Marysi autorstwa Nadii Berkane pt." Marysia boi się ciemności".
Przez ostatnie kilka nocy Marysi śniły się koszmarny, dlatego misia zaczęła bać się ciemności i nie chciała sama zostawać w nocy. Zaraz po wieczornym położeniu się do łóżka, Marysi przypominało się, że chce pić, potrzebuje zrobić siusiu, rodzice muszą dać jej całusa na dobranoc i mocno ją przytulić! Mama bardzo się denerwowała, a misia robiła wszystko, byle nie zostać sama w pokoju. Chomik Gryzek wcale jej nie pomagał, ale jeszcze się z niej wyśmiewał! W dodatku do jej pokoju zakradł się duch, który bardzo ją przestraszył. Na szczęście okazało się, że duch to sprawka Gryzka, który zrobił sobie żarty z Marysi. Wreszcie do pokoju misi przyszedł tata koala, który znalazł rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji! Uff, teraz Marysia jest szczęśliwa i już nie boi się zostać sama w pokoju! Ale teraz ze strachu drży żartowniś Gryzek! Co się stało? Przeczytajcie przygodę misi Marysi i jej chomika Gryzka, a na pewno się dowiecie ;-)
Misia Marysia to bardzo miła i przyjazna dziewczynka. Jej przygody są ciekawe, a przeżywane przez nią problemy mogą przydarzyć się każdemu przedszkolakowi. Ponadto książki o Marysi są mądre i przekazują dzieciom solidną wiedzę o świecie. Ponadto tłumaczą wiele małych - wielkich problemów przeżywanych przez najmłodszych Czytelników.
"Marysia boi się ciemności" porusza problem lęku przed ciemnością. Ten typ lęku jest bardzo częsty wśród dzieci. Można i trzeba go oswoić, a przygoda Marysi podpowie przedszkolakom, że jest to możliwe.
Ilustracje do przygód Marysi stworzyła Alexis Nesme. Są one kolorowe, bardzo sympatyczne i miłe dla oka. Ilustracje te są bogate w szczegóły i świetnie współgrają z tekstem, doskonale go uzupełniając.
Jak wiecie jestem fanką książek, które zawierają bonusy, dzięki którym można dodatkowo stymulować rozwój dzieci. W serii książek o Marysi na dole każdej strony są namalowane trzy lub cztery obrazki, które przedstawiają miniatury przedmiotów, stanów emocjonalnych lub czynności z ilustracji. Ponadto każdy z tych małych obrazków jest podpisany. Dzięki tym (jak ja to nazywam ;-) ) bonusom można fantastycznie bawić się z dzieckiem w nazywanie obrazków, odnajdywanie ich na dużej ilustracji czy odczytywanie wyrazów. Dzięki takim zabawom dzieci ćwiczą spostrzegawczość wzrokową, uczą się określać emocje na podstawie wyrazu twarzy lub uczą się czytać (to tzw. czytanie globalne, czyli odpoznawanie całego wyrazu). Wszystkie tego typu zabawy są niezwykle kształcące.
Serdecznie polecam przygody misi Marysi, a w szczególności opowiadanie "Marysia boi się ciemności"! www.ksiazkowelove.wordpress.com

Marysia to mała rezolutna misia, którą obie z córeczką poznałyśmy dzięki serii Misia Marysia, która w Polsce ukazuje się dzięki wydawnictwu Debit. Przyznam, że gdy pierwszy raz otrzymałyśmy książeczki z tego cyklu, nawet nie przypuszczałam, że moja Nadinka tak bardzo pokocha te historyjki i ich bohaterów (w tym przypadku Marysię i chomika Gryzka). Świadczyć może o tym fakt, że pierwsze sześć „zeszycików” jakie do nas dotarły, zostały przeczytane na dobranoc w ekspresowym tempie, aby później rozpocząć maraton od początku. Dlatego z tym większą niecierpliwością oczekiwałyśmy na moment kiedy w nasze ręce wpadną kolejne tytułu. I oto są…

Marysia boi się ciemności to z kolei historyjka o tym jak misia bała się spać sama w swoim pokoju. Dlatego robiła wszystko aby było przy niej któreś z rodziców, albo żeby wprosić się do ich łóżka. Rodzice jednak nie dali się złapać na takie podstępy i starali się wytłumaczyć dziewczynce, że w ciemnościach nie ma nic strasznego. Oczywiście Gryzek, jak to każdy psotnik, postanowił wykorzystać lęki Marysi i troszkę ją nastraszyć. Niestety wyszło tak, że sam siebie przestraszył. Jaki finał miała ta historia? Sami się przekonajcie.

Tak jak w każdej poprzedniej książeczce, tak i tutaj są one naprawdę świetnie wykonane. Nie tylko można znaleźć w nich masę detali, które mogą posłużyć jako ćwiczenia do rozwijania spostrzegawczości, ale także zachwycają ferią naprawdę żywych barw. Zresztą to samo tyczy się okładek, które są bardzo kolorowe i dzięki temu naprawdę fajnie prezentują się na półeczce.

Jeżeli chodzi o historyjki, to są one nie tylko zabawne i ciekawe, ale także pouczające. Nadal walczymy ze strachem przed ciemnością. Dlatego Marysia boi się ciemności pomogła chociaż w niewielkim stopniu wytłumaczyć, że cienie to po prostu wyolbrzymiony zarys postaci lub rzeczy na, którą pada światło. Przyzna, że autorka zrobiła to w naprawdę subtelny i delikatny sposób, który równocześnie była także zabawny. Dlatego, jak zawsze gorąco polecam. Jeżeli macie w rodzinie lub w domu kochanego berbecia i nie wiecie co mu sprezentować, czy to na jakąś okazję, czy po prostu od tak, to książeczki o Marysi będą doskonałym prezentem. I wcale nie ważne jest czy tyczy się to chłopca, czy dziewczynki.

Dzisiaj przedstawię Wam kilka bardzo ładnych i ciekawych książeczek z nowej serii i małej Misi Marysi. Seria ta liczy sobie aż sześć tytułów także to jeszcze nie wszystko na dzisiaj :)

Marysia jest małą misią koala. Właśnie kończy trzy latka. Z przyjemnością pomaga mamie w kuchni podczas przygotowań do przyjęcia urodzinowego. Świetnie jej idzie, ale najchętniej to podjada te wszystkie pyszności :) W końcu nadchodzi czas kiedy schodzą się goście. Jest piękny tort z trzema świeczkami, jest dmuchanie świeczek i życzenia, jest też mnóstwo śmiechu i zabawy. Ale są też oczywiście prezenty. Ciekawe co mała Marysia dostanie...

Wieczorami Marysia nie chce zostawać sama w swoim pokoiku. Wymyśla przeróżne rzeczy byle tylko nie kłaść się do łóżka. A to musi się napić, a to zrobić siusiu. Jednak mama też w końcu traci cierpliwość, tym bardziej, że chomik Gryzek robi sobie żarty i jeszcze bardziej straszy dziewczynkę, która i bez tego bardzo boi się ciemności. Jednak tak niewiele wystarczy do tego, aby zrozumiała, że tak naprawdę nie ma się czego bać :)

Misia jak każdy z nas ma również gorsze dni kiedy, nie wiedzieć czemu, nagle przychodzi złość. Wybucha wtedy ona w najmniej oczekiwanym momencie. Tak jak wtedy kiedy to podczas obiadu okazało się, że Marysia nie chce jeść ponieważ ryba dotyka ziemniaków. Była jednak tak głodna, że zjadła, chociaż cały czas była nadąsana. Jednak kiedy mama podaje jej na deser pokrojone jabłko okazuje się, że dziewczynka wcale nie chciała pokrojonego tylko całe. Wpada ona w straszną złość, a rodzice za karę każą jej iść do swojego pokoju. Tam może spokojnie się wyładować. Po takiej chwili samotności gniew mija jak ręką odjął :)

Mała misia koala jest naprawdę bardzo mądrą i sympatyczną dziewczynką. Jak każdy dzieciaczek miewa lepsze i gorsze dni, popełnia błędy, bawi się i pomaga... Na początek muszę powiedzieć o ich wyglądzie, ponieważ to on od razu przyciąga naszą uwagę. Książeczki te są po prostu śliczne! Są bardzo kolorowe i wyraziste, a ilustracje w nich zawarte są takie szczegółowe, dokładne. Jest ich naprawdę sporo i wspaniale obrazują całą historyjkę o której akurat czytamy. Nikodem nawet przed wysłuchaniem tych opowieści potrafił powiedzieć mniej więcej o czym one są i co tam się dzieje :)

Ale oczywiście nie tylko grafika zasługuje tutaj na uwagę, ponieważ treść tych książek również jest bardzo ciekawa, a co najważniejsze wartościowa. Moim zdaniem dzięki nim każde dziecko w łatwy sposób zrozumie różne sytuacje oraz rozwiąże swoje "ważne" problemy. Opowiadania są dosyć krótkie, pisane prostym i przystępnym językiem, na pewno bez problemu zrozumieją je nawet mniejsze dzieciaki. Ale te nieco starsze również zapewne się nie zawiodą ponieważ czcionka w tekście jest naprawdę spora, przejrzysta i czytelna więc wprost idealnie nadaje się do pierwszych prób z nauką czytania. Dlatego bez różnicy czy starsi czy młodsi, na pewno każdy będzie zadowolony z tak fajnej lekturki :)

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Głośne czytanie z dziećmi
  • Serie
  • Nuka

Dodaj cytat z książki Marysia boi się ciemności