Efekt lalki. Lalka jako obraz i rzecz

Wydawnictwo: Universitas
sztuka
Isiliel

Lalki nie cieszą się wielką popularnością w kręgach teoretyków kultury czy estetyków; zamknięte w stereotypach atrapy teatralnej lub zabawki, są w najlepszym wypadku bagatelizowane, a w najgorszym – lekceważone. Nawet w obszarze historii lalkarstwa trudno znaleźć pracę, która wykraczałaby poza traktowanie lalki jako substytutu aktora, suplementu do historii teatru czy narzędzia edukacyjnego. Zamiarem moim jest wyjść poza te schematy, prześledzić sposoby objawiania się lalki w formie obiektu antropomorficznego, jako pewnego fenomenu kulturowego czy «matrycy wyobraźni», gdzie punktem odniesienia (i wyjścia) nie są cechy gatunkowe, morfologia czy taksonometria, lecz idea «lalki jako modelu». Pojęcie lalki stosuję raczej jako konstrukt myślowy czy wzór do rozważań nad rodzajem przedmiotów, które cechuje antropomorfizm i możliwość animacji. Poprzez stan zawieszenia między żywym i martwym, ruchem i bezruchem, przedmioty te wywołują niepokojące wrażenie obecności nieobecności, zjawisko, które nazywam «efektem lalki».

źródło opisu: Universitas, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

agatanna | 2015-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

To książka o Paulu Klee i w dużej mierze tematem są rzeźby. Straszą ogromne nazwiska, jakby autor musiał pochwalić się znajomością najważniejszych teoretyków: Freud, Baudrillard, Eliade, Heidegger, Ingarden, a nawet Platon. To oczywiste, że do ich teorii się wraca, ale nie ma potrzeby, aby cytować coś na siłę. Andre Bazin? Po co?

TheCryingOrc | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016