Do zobaczenia, Felku i Tolu

Tłumaczenie: Jadwiga Jędryas
Cykl: Felek i Tola (tom 2)
Wydawnictwo: Dwie Siostry
7 (17 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Tot kijk, Vos en Haas
Róża_Bzowa

Czy da się ominąć zimę? Jak wytrzymać na diecie? Jak nie stracić tego, co się kocha? Pełna ciepłego humoru i błyskotliwości druga część przygód Felka i Toli - lisa łakomczucha i roztropnej zajączki. Poznajecie ich? Tak, to lis Felek i zajączka Tola! Wciąż mieszkają w przytulnej norce w środku lasu. Na razie cieszą się latem, ale wkrótce nadejdzie jesień, a po niej - zima. Toli wcale się to nie...

Poznajecie ich? Tak, to lis Felek i zajączka Tola! Wciąż mieszkają w przytulnej norce w środku lasu. Na razie cieszą się latem, ale wkrótce nadejdzie jesień, a po niej - zima. Toli wcale się to nie podoba. Felek stara się schudnąć, choć najchętniej zjadłby nawet swoją dietę. A ich sąsiad, puchacz Henio, boi się stracić ukochane jajko. Tyle kłopotów! Jak troje przyjaciół sobie z nimi poradzi?

"Do zobaczeniu, Felku i Tolu" to druga część perypetii lisa łakomczucha i roztropnej zajączki. Pełna ciepłego humoru, ale i subtelnej mądrości opowieść o codziennych zdarzeniach - czasem radosnych, czasem kłopotliwych - przeżywanych w gronie przyjaciół.

Cykl powstał z myślą o dzieciach uczących się czytać. Dzięki prostemu językowi i podziałowi na krótkie rozdziały doskonale nadaje się na pierwszą samodzielną lekturę lub do wspólnego rodzinnego czytania. Jego wielkim atutem są zabawne ilustracje holenderskiego mistrza grafiki książkowej Thé Tjong-Khinga.

Zapoczątkowana tomem "Felek i Tola" seria o przygodach sympatycznej pary bohaterów przez lata rozrosła się do kilkunastu tomów, zdobyła ogromną popularność w Belgii i Holandii i została przetłumaczona na wiele języków. Uznaje się ją za wzorcowy cykl książek dla początkujących czytelników.

Ilustracje Thé Tjong Khing

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/tytuly/do_zobacze...»

annan | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Przeczytałam z synem (lat 4). Pierwszą książkę o Felku i Toli mamy w domu i czytaliśmy już kilka razy. Ta część jest moim zdaniem dużo słabsza, i jest przeznaczona dla starszych dzieci - rozdziały są dłuższe, a treść trudniejsza. Tematyka jest za poważna nawet jak dla dzieci 6-7 letnich (a dla takich czytelników jest podobno ta książka) - na przykład kury z kurnika znęcają się nad Ko wydziobując jej wszystkie pióra, Ko ma obsesję na punkcie sprzątania, wielokrotnie pojawia się wątek że Felek jest za gruby. Nie podoba mi się też "gwara", którą mówi Jo ("Jo chce ciostko, lody i czekolody"). Na początku może i była zabawna, ale po dłuższym czasie robi się męcząca (Jo jest jednym z głównych bohaterów tej części).

Dorota Lewandowicz | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci