Może to po raz ostatni

6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Berliner Aufzeichnungen 1942-1945
838518922X
jestemtu

Zapiski Ursuli von Kardorf, pruskiej arystokratki, intelektualistki, młodej kobiety obracającej się w środowisku starej szlachty niemieckiej, dyplomatów, wojskowych, ludzi nauki i sztuki, opisują życie towarzyskie berlińskich wyższych sfer w czasie II wojny światowej. To obraz szokujący dla polskiego czytelnika. Książka wywołała w RFN ogromne zainteresowanie, przez długi czas utrzymywała się na liście bestsellerów.

źródło opisu: Wydawnictwo Reporter, 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

CUD-NATURY | 2019-05-19

Głos osoby, która krytycznie patrzyła na to co się dzieje. Momentami ciężko się czytało, niekiedy nudziło, momentami miałam wrażenie, że autorka żyła w innym czasie. Szkoda, że początek wydanego dziennika to jesień 1942 a nie wcześniejsze lata. Autorka sama przyznała była początkowo pozytywnie nastawiona do władzy NSDAP. Byłam ciekawa tej przemiany z pozytywnej, dostrzeganie minusów i skręcanie ku opozycji, obojętnie jak to obecnie brzmi, choć rozumiem, że trzymanie niepochlebnych notatek w tym czasie było niebezpieczne.