Miłość u stóp wulkanu

Okładka książki Miłość u stóp wulkanu Jill Smolinski
Okładka książki Miłość u stóp wulkanu
Jill Smolinski Wydawnictwo: Videograf literatura piękna
Flip Flopped
Videograf
2012-12-06
2012-12-06
Tomasz Illg

Jakieś wybitne dzieło to nie jest, ale na deszczowy dzień może być.

Jakieś wybitne dzieło to nie jest, ale na deszczowy dzień może być.

Akcja rozgrywa się na Hawajach, a Keeley matka i wulkanolog właśnie jest w trakcie rozwodu, ponieważ zdradzał ją mąż, ale robi z siebie za każdym razem przysłowiowego głupa/idiotkę (najlepsze określenie wybrać),co kobiecie w jej wieku czasem już nie przystoi.

To książka z cyklu:"co ja kurcze za pierdoły czytam, co ja czytam?". Nudna, dziwna, męcząca, nużąca, przy której spora liczba czytelników z pewnością będzie zadawać sobie pytanie, które już wcześniej napisałam, bądź inne typu: co ta bohaterka robi, czy ona naprawdę tak powiedziała, itp. itd. A imię jej przyjaciółki – Regatta dosłownie powalające... Tak jedno macie pewne po zakończeniu tej książki - wrażenie rozczarowania gwarantowane.

Niejednokrotnie podczas czytania zastanawiałam się gdzie bohaterka zgubiła mózg? Pewnie gdzieś w jakimś wulkanie. Znam kilka rozwódek, ale żadna z nich nie jest tak głupia czy naiwna jak Keeley. Najbardziej zaskoczyło mnie opisywanie przez bohaterkę jej ekscesów seksualnych na studiach z jej profesorami i to jaka wydawała się z tego być dumna. Taa nie ma to jak być puszczalską. W tej sytuacji wyrażenie "friends with benefits" naprawdę nabiera nowego i chyba właściwego znaczenia.

Masa informacji z życia bohaterki nieciekawa, nawarstwiona, przeskakiwanie nagle z tematu na temat. Dialogi suche, płaskie, bez emocji. Oj Smolinski tym razem coś tu chyba Pani nie wyszło, wystąpił może wypadek przy pracy?

Mam wrażenie, że książkę tę razem z bohaterką polubi tylko osoba, która ma podobny do niej charakter i rozumie ten typ poczucia humoru. Mnie niestety okropnie irytowała. Nie było wesoło i zabawnie tylko tragicznie. Pisana na siłę, na siłę wymyślane perypetie, które niby miały śmieszyć, ale dziwiły czy drażniły.

Okładka fajniutka i klimatyczna, lekko nieadekwatna do treści, bo widzimy na niej prawdopodobnie Santorini i jego wulkan, a nie Hawaje. Poprzednia książka autorki "Następna rzecz na liście" była przyjemna, dobrze i ciekawie napisana, tu liczyłam, że będzie podobnie, uhum i niestety... przeliczyłam się. Nie może się od początku rozkręcić, wieje nudą, potem jest nieco lepiej, ale według mnie nie ratuje to już książki.

Ja nie polecam. Kurcze, do tej pory nie wiem co czytałam. Pogubiłam się i zanudziłam. A może, żeby ją zrozumieć trzeba zawisnąć na żyrandolu właśnie do góry nogami tj mówi tytuł. ;) Jeśli chcecie się totalnie odmóżdżyć i jesteście dodatkowo odważni to wtedy pozycja ta nadaje się do tego idealnie.

Kiedy przeczytałam książkę "Następna rzecz na liście" byłam zachwycona. Więc postanowiłam przeczytać kolejną książkę tej autorki. Ja mam ją pod tytułem "Miłość u stóp wulkanu. Niestety chyba z trzy razy podchodziłam do tej książki bo mam ją bardzo długo. I nic może oprócz niby humorystycznego stylu pisania nie wciągnęło mnie w tej książce. Jedynie Pani adwokat i jej wątki ratują książkę. Jakoś nie polecam, ale kto lubi książki takie obyczajowe, do poczytania to może po nią sięgnąć. Może akurat się spodoba.

Książka Jill Smolinski "Życie do góry nogami" niezbyt przypadła mi do gustu. Do przeczytania jej zachęcił mnie tytuł i opis znajdujący się na tylnej okładce. Niestety, powieść ta totalnie mnie zawiodła, akcja średnio wartka, główna bohaterka mdła i nijaka. Dopiero kilka ostatnich rozdziałów naprawdę mnie zaciekawiło a w kilku momentach nawet rozbawiło. Książka za długa, autorka umieściła w niej wiele niepotrzebnych opisów i zwrotów akcji.
"Życie do góry nogami" to barwna i zabawna opowieść o mieszkającej na Hawajach kobiecie, którą prześladuje pech. Aby odmienić swój los, musi przezwyciężyć liczne przeszkody, co wywołuje serię komicznych zdarzeń. Bohaterką powieści jest atrakcyjna wulkanolog Keeley, która przysięgła sobie, że po ciągnącej się w nieskończoność rozprawie rozwodowej nie będzie się wiązać z żadnym mężczyzną. Walka o prawo do opieki nad synkiem kosztuje ją zbyt wiele nerwów. Keeley ma też problemy w pracy- zapowiedziała wybuch wygasłego wulkanu, ale szefowie jej nie wierzą i nie dopuszczają do badań. Na dodatek została oskarżona o kradzież pewnej dziwacznej rzeźby. W tych niemiłych okolicznościach przychodzi jej z pomocą szarmancki handlarz dziełami sztuki, który z czasem zmienia jej nastawienie do miłości. Od dnia wybuchu wulkanu w życiu Keeley następują korzystne zmiany zostaje wreszcie doceniona zawodowo i uzyskuje rozwód. Teraz musi jeszcze naprawić swój błąd i ujawnić uczucia wobec Iana, którego do tej pory trzymała na dystans.

Fajna książka napisana prostym językiem nie rewelacja ale da się poczytać

Fajna książka napisana prostym językiem nie rewelacja ale da się poczytać

Książka pełna humoru, który spotkamy w zabawnych sytuacjach, jak i zachowaniu bohaterów. Postacie są opisani w dokładny i ciepły sposób. Książka napisana lekkim przystępnym językiem.

Przeczytałam.

Przeczytałam.

Momentami zabawna.
Taka zamężna prawie rozwiedziona z dzieckiem i nową miłością, trochę pogubiona w pracy i życiu prywatnym Bridget Jones.

Momentami zabawna.

Na początku tak średnio byłam do niej nastwiona. Jednak troche się rozkręciła, myślałam, że główna bohaterka troche więcej będzie miała przygód.

Bohaterką jest Keeley, atrakcyjna, ale pechowa wulkanolog, której dość burzliwe perypetie śledzimy w książce. Obecnie po zdradach męża przechodzi mało przyjemny proces rozwodowy wraz z walką o prawo do opieki nad dzieckiem. W pracy też nie jest doceniana. Mimo, że jej badania wskazują na to, iż jeden z wulkanów w każdej chwili może się uaktywnić, przełożeni jej nie wierzą i delegują ją odo innych prac. Przypadkowe spotkanie z handlarzem dzieł sztuki daje jej nadzieję na nową miłość.
„Życie do góry nogami” to przyjemna i niewymagająca lektura. Jej atuty to wiele zabawnych sytuacji, niekonwencjonalni bohaterowie i ich zachowania, lekki język i egzotyka Hawajów w tle. Powieść jest przyjemnym przerywnikiem w codzienności, ale jak dla mnie to książka na jeden raz.

Niedawno przeczytałam inną książkę Jill Smolinski - "Kolejna rzecz na liście" - była fajna, zapamiętywalna i zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Niestety nie można tego powiedzieć o "Życiu do góry nogami". Trochę się rozczarowałam. Nie mogę powiedzieć, że powieść jest mało ciekawa, momentami jest zabawna, ale fabuła niczym się nie wyróżnia spośród wielu innych książek. ...

• 2011
  • Literatura amerykańska