Dolce Vita. Opowieść o oliwnym gaju we Włoszech

Tłumaczenie: Maciej Orkan-Łęcki
Wydawnictwo: Pascal
The Dolce Vita Diaries

Nie wiedzieli nic o Włoszech i nikogo tam nie znali, ale uwielbiali oliwę i przygody. Cathy i Jason rezygnują z dobrze płatnej pracy producentów telewizyjnych w Los Angeles. Wraz z roczną córeczką wyruszają w podróż ku nowemu życiu we Włoszech. By zrealizować życiowe marzenie, kupują zaniedbany gaj oliwny w malowniczym Loro Piceno i z każdym dniem ich życie nabiera włoskiego smaku. Jak...

Jak przekonają miejscowego policjanta, że mieszkają tu już na stałe, choć w domu nie ma wody ani prądu?

Czy poradzą sobie z zabawną ekipą robotników-lekkoduchów?

Czy zniechęcą sąsiada do kłusowania w ich ogrodzie?

Dolce Vita to nie jest tradycyjna opowieść o zachodach słońca nad Morzem Śródziemnym czy odbudowie zrujnowanego domu. To odświeżająco szczera opowieść o tym, co się dzieje, kiedy człowiek rzuca się w nieznane, a życie na pustkowiu tylko wzmaga pragnienie powrotu do miasta. Dowcipnie napisana, urocza opowieść, która ukazuje początki życia w obcym kraju bez otoczki romantyzmu.

Dolce Vita to prawdziwa oliwkowa epopeja. Pod koniec tej opowieści czytelnik będzie wiedział znacznie więcej o oliwie, zatęskni do Włoch, poczuje głód i nie będzie chciał się rozstać z Cathy i Jasonem.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/

Mallgorzataw | 2016-06-13
Przeczytana: sierpień 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zacznijmy od tego, że jestem ogromną fanką włoskiej kultury, jedzenia i wina. Dlatego po książkę sięgnęłam z ciekawością. Wbrew tytułowi, życie postaci nie jest wcale proste. Totalny przeskok kulturowy i życie z daleka od rodziny sprawiają, że na drodze do sielanki na prowincji, stoi szereg problemów i ta szalona decyzja okazała się duzo poważniejsza w skutkach. Po zakończeniu lektury, sprawdziłam jak się mają dalsze losy autorów, i moje odczucia w zwiąku z lekturą sie potwierdziły - Autorzy w 2009 roku wrócili do Stanów.

Takie książki stanowią obraz zderzenia się bohaterów z rzeczywistością, o której nie mieli wielkiego pojęcia. A to wszystko co wydawało im się, że już wiedzą muszą zweryfikować pod kątem panujących w danym regionie obyczajów. Muszą przejść prawdziwą szkołę życia, żeby zrozumieć czym ono jest właśnie w tym miejscu, które wybrali na swój nowy dom. Jednych rzeczy uczą się z poświęceniem i świadomie, innych nabywają ot tak, jakby przylegały do nich mimochodem, nie rejestrując tego rozumem, a na poziomie zmysłów, odczuwania. O czym zdadzą sobie sprawę dużo później. ich historia nie jest pokazana jako idylla, a walka a to o sprawne funkcjonowanie domu, bo albo problemy z instalacja, albo brak wody no i wymagający gaj oliwny, który zakupili w opłakanym stanie. Byli dyletantami nie posiadającymi na początku świadomości, ile pracy muszą włożyć, by ich przedsięwzięcie miało możliwość spełnić się. Może i znaleźli się w malowniczej krainie, zakątku, który daje odetchnąć po dotychczasowym...

Europka | 2014-09-19

Włochy kocham najbardziej.
Smaczna kuchnia.
Cudowne widoki.
Mili mieszkańcy.
Miłość.
Pasja.
Dolce vita.

To ostatnie autorka powieści pokazała w jak najlepszy sposób. To kolejna pozycja, która wywołuje we mnie tęsknotę za Italią. I jak to bywa, żeby się jej pozbyć, przeczytam książkę jeszcze raz. Niech znów mnie tam zabierze.
Polecam. Książka ciekawa, zgrabnie napisana i iście przepełniona oliwkami.

ewagewa | 2014-06-27
Na półkach: Przeczytane, Italiano, Podróże
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Książkę zabrałam ze sobą na wycieczkę do Włoch i była idealnym uzupełnieniem klimatu który poczułam na miejscu. Zakochałam się we Włoszech, włoskiej kuchni i oczywiście oliwie :)

pumisk | 2013-08-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

alsolutna rewelacja, lekka, przyjemna i bardzo mądra, polecam!

Angie Wu | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Cathy Rogers i Jason Gibb nie mają swoich biografii - a przynajmniej nie tak rozbudowanych, jak byśmy tego chcieli lub spodziewali się po autorach książki. Powodem tego jest fakt, że są to najzwyklejsi ludzie, którzy rzucili dawne życie w USA i przenieśli się do Włoszech, by otworzyć firmę i sprzedawać oliwę wytłoczoną z własnych oliwek. Jak postanowili, tak zrobili, a "Dolce vita" to pamiętnik zawierający historię rozwoju ich przedsięwzięcia o jakże uroczej nazwie "Nudo".

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to fakt, że jak na pamiętnik, mamy do czynienia z całkiem obszerną, pełnowartościową książką. Wspomnienia Cathy i Jasona dopełniają ich prywatne fotografie, a także zestaw pięćdziesięciu przepisów z oliwą extra virgin w roli głównej. Na początku byłam tym zaskoczona, ale zaraz potem doszłam do wniosku, że to rewelacyjny pomysł. Część potraw z owych przepisów wygląda naprawdę zachęcająco i na pewno wykorzystam tę książkę do pichcenia - i to niejeden raz. Załączone zdjęcia...