Ostateczne wyjście. Praktyczne porady dla śmiertelnie chorych, jak samodzielnie lub z cudzą pomocą popełnić samobójstwo

Wydawnictwo: Stamari-Arvix
Final Exit: The Practicalities of Self-deliverance and Assisted Suicide for the Dying
zdrowie, medycyna
Chris_Carrion

Morbius | 2018-10-17
Przeczytana: 15 czerwca 2018

Ostateczne wyjście wywołuje sporo kontrowersji, osobiście mnie to dziwi, jako wolnościowiec wyznaję zasadę, że każdy człowiek może decydować o sobie. Jeśli zdecyduje zakończyć życie z jakiś powodów, to raczej nie z byle powodu, pewnie wyjątki się zdarzają, ale gdzie ich nie ma?

Autor zdaje się odcinać, słusznie, od udzielania pomocy cierpiącym na ból egzystencjalny, walczy o godną śmierć dla tych którzy cierpią fizyczne katusze trawieni nieuleczalną chorobą. Odradza ludziom z depresją, ciężką sytuacją życiową, nie radzącym sobie z życiem korzystać ze wskazówek zawartych w książce i udać się po pomoc do specjalisty. Jak najbardziej na plus.

To co teraz napisze pewnie wywoła nie mniejsze kontrowersje.
Jeśli ktoś załóżmy korzystał już ze wszelkich dostępnych środków pomocy i nie przynosi mu to ulgi, dlaczego ma cierpieć psychicznie, mimo że fizycznie nic mu nie dolega? Są ludzie, którzy są zmęczeni życiem. Mówi się do nich na pocieszenie: jesteś zdrowy, a to najważniejsze (czyżby...

Konrad | 2018-08-20

Bardzo dobry poradnik jak bezboleśnie odejść z tego świata. Nie będę spoilerował najlepszego sposobu, ale sam rozważam przygotowanie sobie takiej skrzyneczki ostatniej pomocy, aby być w razie potrzeby gotowym. Nie polecam z kolei osobom, które myślą realnie nad samobójstwem. Nie róbcie tego robaczki.

Przeczytana: 03 maja 2017

Powiem szczerze , że zaczynając tę książkę, mimo pod tytułu " Praktyczne porady dla śmiertelnie chorych..." pomyślałam ...hmm, oto mam przed sobą przepis, na pozbawioną wszystkich przykrych rewelacji, wręcz idealną śmierć...Cóż tych,którzy również tak myślą muszę rozczarować, gdyż niestety śmierci idealnej nie ma, co właśnie uzmysławia czytelnikowi poprzez swoją książkę Derek Humphry. Każda z nich w jakiś sposób jest mało "wygodna", przykładowo zdawać by się mogło, iż samo destrukcja w wyniku zastrzelenia, powinna się udać w stu procentach.Nic bardziej mylnego,jak podaje Humphry, było wiele takich przypadków, zakończonych... niepowodzeniem.Zdaje sobie sprawę , że treść tej książki budzi wielkie kontrowersje z racji, iż de facto może posłużyć,jako przewodnik dla potencjalnego samobójcy.Nie da się ukryć przecież,że znajdziemy w niej takie informacje jak : przepis na " cyjankowy koktajl " autor dokładnie opisuje ile gram tego, a tego trzeba dodać,żeby osiągnąć pożądany efekt lub, jak...

Jagoda | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Siedem gwiazdek, bo to książka bardzo dobra, ale w swojej klasie powinna mieć najwyższą ilość punktów.
Obok samych porad zwraca uwagę szacunek autora zarówno dla tych, do których adresowana jest książka, jak i dla ich rodziny. Autor nawet kiedy omawia poszczególne rodzaje autoeutnazji, zwraca uwagę jak określony rodzaj śmierci może być odebrany przez najbliższych czy tylko tych, którzy znajdą ciało.

koczowniczka | 2014-04-10
Przeczytana: sierpień 2013

Chować tę książkę przed osobami chorymi na depresję i przed nastolatkami. Cała opinia tutaj:

Wokulski | 2014-03-28

Właściwie zlustrowałem, bo czytać się nie da, jeżeli samemu nie ma się w planach "ostatecznego wyjścia". Odkładam w razie ewentualnej potrzeby.